وصال : در این مطلب سعی کرده ایم اهمیت اساسی کشیدن نخ دندان و تاثیرات اش را برای شما عزیزان توضیح دهیم .

برای زیبایی، سلامت و دوری از دندان درد، مسواک زدن به تنهایی کافی نیست و در کنار آن، استفاده از نخ دندان هم لازم است. بسیاری از آلودگی‌ها و پلاک‌های بین دندانی را فقط نخ دندان برطرف می‌کند و از تاثیر آن در پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند. در ادامه با اهمیت این موضوع و تاثیر کاربرد نخ دندان بیشتر آشنا شوید…

 

استفاده از نخ دندان برای از بین بردن مواد غذایی گیر افتاده در بین دندان‌ها، یک امر ضروری و واجب به نظر می‌رسد، اما تعداد دفعات آن در روز، بسته به نظر پزشکان می‌تواند متفاوت باشد.

بسیاری از پزشکان روی یک بار استفاده از نخ دندان در روز، برای جلوگیری از سخت شدن پلاک دندانی تاکید دارند. نخ دندان از ایجاد التهاب در لثه جلوگیری می‌کند و در نهایت از خونریزی بی‌مورد در آن می‌کاهد. اما ضرورت استفاده از نخ دندان را در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

1. دیابت

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، باعث ایجاد التهاب در آن می‌شود و التهاب یکی از اصلی‌ترین عوامل تاثیرگذار در مقاومت بدن به انسولین است. بسیاری از تحقیقات، ارتباط بین این دو موضوع را کاملا تایید کرده‌اند و درباره این موضوع هشدار می‌دهند که باید بیشتر مراقب حفظ سلامت لثه‌ها و دهان بود.

2. جلوگیری از پوسیدگی دندان

 

یکی از دلایل پوسیدگی دندان، باقی ماندن مواد غذایی بین حفره‌های دندانی است که با مسواک زدن تمیز نمی‌شود و به مرور زمان، فاسد می‌شوند. این فساد غذایی، زمینه را برای رشد میکروب‌ها ایجاد می‌کند و دندان را به تدریج می‌پوساند. بنابراین برای جلوگیری از این اتفاق، باید حتما روزی یک بار بین دندان‌های خود را نخ دندان بکشید تا تمیز شوند.

3. جلوگیری از بوی بد دهان

با توجه به توضیحاتی که در بالا گفته شد، ماندن مواد غذایی بین دندان‌ها و فساد آن‌ها، علاوه بر مشکل پوسیدگی، بوی بد دهان را نیز ایجاد می‌کند. در بیشتر موارد، بوی بد دهان افراد، به دلیل وجود همین پلاک‌های دندان فاسد و گندیده هستند.

مسواک زدن دندان‌ها و عدم استفاده از نخ دندان، مانند این است که یک بیرون یک لیوان را بشویید و داخل آن را رها کنید، حال اینکه داخل آن مهم‌تر است و بیشتر در معرض آلودگی است. زیرا سطح دندان‌ها در اثر جویون مواد سخت، کمی پاک می‌شود اما بین دندان‌ها نه. بنابراین برای اینکه نفس پاک و خوشبویی داشته باشید، باید با نخ دندان، بین دندان‌ها را تمیز کنید و به مسواک زدن تنها، کفایت نکنید.

4. لثه‌های صورتی و زیبا

بسیاری از بیماری‌های مربوط به لثه، در قسمت‌های بین دندانی شروع می‌شود و به سایر نقاط نیز سرایت می‌کند. این بیماری‌ها در بیشتر موارد باعث ایجاد التهاب و تورم در لثه می‌شوند که رنگ طبیعی صورتی آن را تبدیل به قرمز تیره می‌کنند و این برای لبخند زیبای شما، بسیار مخرب است.

تصور کنید که با خندیدنتان، دیگران متوجه لثه‌های قرمز و ملتهب شما شوند و علت آن را بپرسند. یکی از نشانه‌های توجه به بهداشت و پاکیزیگی، داشتن دهان و دندان سفید و سالم است.