ارتودنسی دندان در کرج

دندان یکی از ملاک های است که در زیبایی چهره انسان نقش بسزایی دارد . درخواست زیبایی در حال حاضر یک مسئله خیلی مهم می باشد چون در روابط اجتماعی فرد و احساسی که فرد نسبت به خود دارد، تاثیر گذار است. ارتودنسی دندان یکی از درمان های رایجی است که می تواند لبخند زیبایی به چهره فرد ببخشد. در واقع می توان گفت ارتودنسی به معنای درمان منظم کردن دندان های نامرتب می باشد.

 

انواع درمان های ارتودنسی دندان

ارتودنسی به سه درمان اصلی تقسیم بندی می شود که با توجه به نیاز دندان ها درمان توسط متخصص ارتودنسی مشخص می شود .

ارتودنسی ثابت

درمان های هست که وسیله ارتودنسی روی دندان بیمار نصب می شود و بیمار نمی تواند از دهان خود خارج نماید .

در ارتودنسی ثابت امکان برداشتن وسایل از روی دندان ها در موارد بسیار اورژانسی وجود دارد، اما در واقع این کار زیاد توصیه نمی شود حتی اگر این برداشتن برای مدت یک روز باشد . با این کار بیمار زمان زیادی را از دست می دهد و گاها حتی چندین ماه درمان بیمار به تعویق می افتد .

ارتودنسی متحرک

در ارتودنسی متحرک بیمار می تواند در مواقع مسواک زدن، غذا خوردن و یا در مواقع ضروری وسیله را از دهان خود خارج نماید و مجددا خود وسیله را در سر جای خود قرار دهد .

درمان های ارتودنسی متحرکی کاربرد های متفاوتی دارند . ارتودنسی متحرک برای کودکان در محدوده سنی هفت تا دوازده سال تجویز می شود و هدف اصلی درمان های ارتودنسی متحرک اصلاح مشکلات اسکلتی، اصلاح مشکلات مربوط به کمبود فضا در فک کودکان یا ترک عادات نادرست مثل مکیدن انگشت است . البته گاهی در موارد خاصی ممکن است درمان های ارتودنسی متحرک برای بزرگسالان و افرادی که این دوره سنی را طی کرده اند هم تجویز شود .

ارتودنسی نامرئی

یکی از روش های ارتودنسی که امروزه رواج زیادی پیدا کرده است ارتودنسی نامرئی می باشد در این نوع ارتودنسی از دو روش استفاده می شود . در این نوع ارتودنسی براکت های در پشت دندان ها نصب می شود که در این روش به دلیل ایجاد مزاحمت های فراوان معمولا پیشنهاد نمی شود . دومین روش در ارتودنسی نامرئی استفاده از پلاک های شفاف جهت درمان های محدود و نامرتبی مورد استفاده قرار می گیرد که استفاده از این روش با صلاح دید متخصص ارتودنسی مشخص می شود .

بیشتر بخوانید
انواع کامپوزیت دندان

اما بهترین روش درمانی در ارتودنسی نامرئی استفاده از براکت های بی رنگ و شفاف است که این نوع براکت ها بر روی دندان فرد نصب شده و قابل مشاهده نمی باشد . شایان ذکر است، این روش درمانی در ارتودنسی نامرئی دارای استحکام و زیبایی بوده و منجر به بروز مشکلات در فرد نمی شود .

بهترین سن برای درمان ارتودنسی

درمان ارتودنسی در هر سنی انجام می شود به شرطی که لثه بیمار سالم باشد . اما اگر بخواهیم در یک جمله بیان کنیم، بهترین سن درمان ارتودنسی قبل از بلوغ است زیرا فک فرد را می توان به راحتی حرکت داد . در ابتدا باید به متخصص ارتودنسی مراجعه نماییم تا درمان فک صورت گیرد و سپس ارتودنسی انجام شود.

ارتودنسی سرامیکی یا شفاف

براکت های فلزی که بر روی سطح دندان چسبانده می شود، یکی از عوارض آن نمای ناخوشایندی است که در حین صحبت کردن و لبخند زدن نمایان می شود . نوعی از این براکت ها وجود دارد که از جنس سرامیکی و شفاف است و همرنگ دندان می باشد، این باعث می شود که حداقل بیماری که تحت ارتودنسی قرار گرفته از فاصله دور مشخص نشود چیزی بروی دندان های آن ها نصب شده است البته از فاصله نزدیک براکت ها کاملا دیده می شوند ولی نسبت به براکت های فلزی زیبایی بهتری دارند و خیلی از بزرگسالان طرفدار این نوع ارتودنسی هستند .

ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون شیوه ای همانند ارتودنسی عادی است که بخاطر نوع براکت های که دارد از کش های کوچک رنگی دور براکت استفاده نمی شود و این باعث می شود اصطحکاک در حین درمان ارتودنسی کاهش پیدا کند و سرعت درمان در این سیستم کمی بالاتر است . همچنین این سیستم به متخصص ارتودنسی کمک می کند که در بعضی از اوقات از کشیدن دندان بتوانیم اجتناب کنیم .

زمان برداشتن ارتودنسی

بعد از اتمام درمان ارتودنسی دندان معمولا دندانپزشک برای حفظ درمان نتایج ارتودنسی از نگهدارنده های مختلفی استفاده می نماید که ممکن است این نوع نگهدارنده ها متحرک، یا یک سیم ثابت باشد .

چه مدت زمان باید سیم ثابت در دهان باقی بماند ؟ مدت زمان ماندن سیم ثابت در دهان بستگی به مشکل اولیه درمان دارد و نظر متخصصین در این باره متفاوت می باشد . گاهی اوقات ممکن است یک سال و یا بیشتر باشد . حتما در صورت اطلاع از مدت زمان حضور نگهدارنده ها از متخصص ارتودنسی خود سوال بفرمایید .

بیشتر بخوانید
بلیچینگ دندان با لیزر

مشکلات ارتودنسی در هفته اول

با شروع درمان ارتودنسی ثابت ممکن است مشکلاتی برای فرد به وجود آید . طبیعتا وقتی دستگاه ارتودنسی در داخل دهان قرار می گیرد ممکن است سبب آزردگی برخی از نقاط شود که به طور کلی این آزردگی ها در طول یک هفته مرتفع می شود . گاهی اوقات نیاز است که مسکن مصرف نماییم، که معمولا مصرف آن با تجویز متخصص ارتودنسی انجام می گردد و مصرف مسکن درد ها را در یک حد مطلوب کاهش می دهد .

ارتودنسی و دیابت

گاهی اوقات افرادی که برای درمان ارتودنسی مراجعه می کنند ممکن است به بیماری دیابت مبتلا باشند . به طور کلی اگر دیابت کنترل شده و تحت نظر پزشک باشد می توانند این افراد درمان ارتودنسی به نحو مطلوب انجام دهند و اگر بیماری دیابت کنترل نشده باشد به هیچ وجه درمان ارتودنسی برای این افراد توصیه نمی شود .

روکش دندان و ارتودنسی

اگر تعداد دندان های روکش شده خیلی زیاد باشد معمولا مشکل اساسی در روند ارتودنسی ایجاد می شود و گاهی حتی انجام ارتودنسی غیرممکن است .

همین طور در مواردی که چند دندان از طریق روکش به هم متصل شده اند و به اصطلاح بریج شده اند باز هم مشکل بیشتر شده امکان درمان ارتودنسی کاهش می یابد . هر چند که تصمیم گیری نهایی در این مورد با متخصص ارتودنسی می باشد .

بعضی اوقات به صلاح دید متخصص ارتودنسی می توان دندان مصنوعی میان این روکش های به هم متصل را خارج کرد تا نیاز به کشیدن دندان دیگری نباشد . البته این تصمیم کاملا تخصصی است که باید به متخصص ارتودنسی سپرده شود .

روند ارتودنسی و درمان دندان نهفته

دندان نهفته به چه معناست ؟ یعنی دندان در فک به صورت نهفته قرار گرفته و نمی توانیم آن را ببینیم . با استفاده از ارتودنسی می توان فضای را ایجاد کنیم و آن دندان نهفته را به سمت پایین هدایت کرده تا در جای خود قرار بگیرد و فضای که بین دندان ها وجود دارد به مرور این فضا بسته می شود و دندان ها ردیف می شود . این پروسه زمان می برد و به مدت یک سال و نیم طول می کشد .

بیشتر بخوانید
کامپوزیت ونیر دندان

ابتدا با استفاده از رادیوگرافی وجود دندان نهفته تشخیص داده می شود سپس برای این که دندان نهفته بیرون بیایید باید یک فضای را به وجود آوریم .

معمولا دندان های نیش نهفته می شوند، در مورد دندان عقل در صورتی که نهفته بود، دندان عقل را می کشیم .

این روش درمان یکی از سخت ترین روش های درمانی در ارتودنسی می باشد زیرا به دلیل اینکه دندان نهفته در لثه قرار دارد و باید لثه کنار زده شود تا دندان را آزاد کنیم تا دندان به تدریج پایین بیاید و نیرو باید خیلی کنترل شده و محاسبه آن دقیق باشد تا در زمان پایین آمدن دندان از بروز آسیب به دندان های مجاور، تحلیل ریشه، فشار بیش از اندازه به دندان های مجاور پیشگیری شود زیرا این روند باعث تخریب دندان ها می شود .

ارتودنسی دندان در کرج

ارتودنسی دندان در کرج

سوالات متداول ارتودنسی دندان

ارتودنسی در دندان های عصب کشی شده قابل انجام است؟

امروزه افرادی که مراجعه می کنند ممکن است دندان های آن ها عصب کشی شده باشد و این سوال را می پرسند آیا امکان درمان ارتودنسی برای کسانی که دندان های عصب کشی شده دارند وجود دارد ؟

هر دندانی را توسط ارتودنسی می توان حرکت داد به غیر از دندان های که ایمپلنت شده اند بدین معنا که دندان های که توسط ایمپلنت جایگزین شده باشند را نمی توان با درمان و نیرو های ارتودنسی آن ها را حرکت داد و به یک موقعیت مطلوب جابجا کرد . پس جای نگرانی وجود ندارد که دندانی که عصب کشی شده باشد حرکت نکند حتما توسط نیروهای ارتودنسی حرکت می کند .

ارتودنسی فک بالا و پایین کلینیک دندانپزشکی وصال

در چه مواردی از درمان ارتودنسی ثابت استفاده می شود؟

درمان ارتودنسی ثابت معمولا در مواردی تجویز می شود که دندان های دائمی رویش پیدا کرده باشند . به همین دلیل اصولا سن تجویز درمان ارتودنسی ثابت بعد از یازده یا دوازده سالگی است که در این زمان کلیه دندان های دائمی فرد رویش پیدا کرده اند . اما برخی اوقات در موارد خاص ممکن است با وجود دندان های شیری متخصص ارتودنسی مجبور است برای مدت زمانی محدود درمان ارتودنسی ثابت را تجویز نماید .

ارتودنسی بعد از ایمپلنت قابل انجام است؟

ارتودنسی روی ایمپلنت تاثیر ندارد، بنابراین زمانی که فرد ایمپلنت دارد ارتودنسی غیر ممکن است و حتی محدود کننده است .

ارتودنسی بعد از کامپوزیت ونیر قابل انجام است؟

برداشت کامپوزیت در همان جلسه شروع کار با فرز و تکنیک خاص انجام می شود سپس با برداشتن کامپوزیت ونیر انجام ارتودنسی میسر می باشد .

vesal

2 thoughts on “ارتودنسی دندان در کرج

 1. بهنام - نوامبر 29, 2018 در 4:01 ب.ظ

  سلام
  ببخشید سوالی از خدمتتون داشتم پسرم دندونهاش نامنظم هست و اینکه به گفته دکتر فکش کوچیک خواستم بدونه فکی که کوچیک باشه و دندونهاش نامرتبه با ارتودنسی خوب میشه ؟

  پاسخ
  • vesal - دسامبر 2, 2018 در 11:54 ق.ظ

   سلام
   روزتون بخير
   اگر سن پسرتان كم باشد با پلاک های ارتودنسی بدون انجام جراحي مي توانند كمي فك رو باز كنند تا دندان ها بتوانند سر جاي خودشان قرار بگیرند . به منظور مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر می توانید به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید .

   پاسخ

پاسخ

ده + هشت =

مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه
تماس با پزشک