سفید بودن دندان‌ها یکی از معیارهای مهم سلامت و زیبایی اشخاص است که ممکن است بخواهید درباره روش‌های ایجاد آن با لیزر، بیشتر بدانید.

لیزر در موارد گوناگون زیبایی و درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که یکی از آن‌ها، سفید کردن دندان است. از زمان‌های قدیم روش‌های گوناگونی برای سفید کردن دندان‌ وجود داشته است، که اتفاقا بعضی از این روش‌ها هم تا حدی کارایی داشته‌اند. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی، روش‌های جدیدتری به روی کار آمده است، که در میان آن‌ها استفاده از لیزر برای اینکار بسیار سریع و کاربردی می‌باشد.

استفاده از لیزر برای سفید کردن دندان ها

 

تفاوت بیلیچینگ با لیزر

بیلیچینگ، روشی برای سفید کردن دندان‌هاست، که در آن از مواد شیمیایی برای سفید کردن استفاده می‌گردد. این سفید کردن یا به صورت عمقی است، که در آن رنگدانه‌های داخلی عاج دندان، بیرنگ می‌شوند و یا به صورت سطحی می‌باشد که رنگ مینای دندان، که در اثر تماس با مواد رنگی مانند قهوه و چای زرد شده است، سفید می‌شود.

در استفاده از لیزر برای سفید کردن دندان‌ها هم، از مواد شیمیایی استفاده می‌شود، اما این روش بسیار سریع‌تر از بیلیچینگ معمولی است زیرا در بیلیپیمگ در حدود 40 دقیقه زمان نیاز دارید ولی در روش لیزر، فقط با 3 دقیقه صرف زمان، دندان سفید می‌شود.

سفیدی دندان با لیزر تا چه مدتی دوام دارد؟

معمولا تا سه سال بعد از استفاده از لیزر، دندان سفید باقی می‌ماند. اما این مدت در افراد مختلف، می‌تواند متفاوت باشد و بستگی به مراقبت‌های فردی شخص و جنس دندان‌های وی دارد.

سفید کردن دندان با لیزر چگونه انجام می‌شود؟

در این روش روی لثه‌ها را با یک ژل محافظتی می‌پوشانند تا آسیب نبیند و همچنین روی دندان‌ها با یک ژل سفید کننده پوشانده می‌شود تا در اثر برخورد لیزر به آن فعال شود و دندان‌ها را سفید کند. همچنین از لیزر برای تشخیص پوسیدگی و برطرف کردن حساسیت دندان به سردی و گرمی نیز استفاده می‌شود که بسیار کارآمد می‌باشد.

لیزر و بیلیچینگ برای دندان‌های روکش شده و مصنوعی و همچنین لمینیت کاربردی ندارد و اگر این دندان‌ها زرد شوند، باید دوباره تحت ترمیم و بازسازی قرار بگیرند.

بعد از انجام بیلیچینگ و لیزر به شخص توصیه می‌شود، از مصرف موادی مانند شکلات، چای، قهوه، سیگار و انواع نوشابه‌ها که باعث زرد شدن رنگ دندان میگردد، خودداری کند و مصرف شیرینی‌ها را به حداقل برساند.