برای سلامت و زیبایی دهان و دندان باید چه کنیم؟

در این مطلب چند اصل اساسی برای داشتن دهان و دندانی سالم و زیبا را با شما در میان خواهیم گذاشت .

اصول مسواک زدن

1. صورت زیبا با سفید کردن دندان ها و مسواک زدن منظم امکان پذیر است. حتما باید روزانه 2 مرتبه در اول و انتهای روز مسواک بزنید. اما اگر در طول روز تعداد وعده غذای بیشتری می‌خورید، باید بیشتر مسواک بزنید تا باعث ایجاد پلاک دندانی نشود. پلاک دندان در نهایت می‌تواند باعث ایجاد حفره بین دندان‌ها و لثه‌ها شود.

2. مسواک زدن باید در حرکات دایره‌ای منظم و بدون فشار باشد و آن هم از پایین به سمت بالا. سطح جلویی دندان‌ها، سطح پشتی و کناره‌های داخلی و خارجی دندان‌ها باید کاملا تمیز شوند.

3. مسواک زدن صحیح باید 2 دقیقه به طول انجامد تا تمام باکتری‌های دندان و دهان از بین برود.

تمیز کردن زبان

1. آیا تا به حال به سفید شدن سطح زبان در ابتدای صبح دقت کرده‌اید؟ این سفیدی نشانه تجمع باکتری روی زبان است که باید تمیز شود. تمیز نشدن سطح زبان، باعث از بین رفتن سطح سلامت عمومی بدن به مرور زمان می‌شود.

2. هر بار که مسواک می‌زنید، زبان را هم با براش نرمی که در پشت مسواک طراحی شده است، تمیز کنید تا باکتری‌های بی‌هوازی که می‌توانند باعث پوسیدگی دندان‌ها شوند، از بین برود. اگر مسواکتان چنین براشی ندارد، حتما در اولین فرصت یکی از آن‌ها را تهیه کنید.

نخ دندان

1. همه ما درباره فواید استفاده از نخ دندان، بارها و بارها شنیده‌ایم. نخ دندان از ایجاد پلاک دندانی بین سطوح بسته و پوشیده دندان‌ها جلوگیری می‌کند. همچنین غذای به جا مانده در بین آن‌ها را از بین می‌برد و اجازه می‌دهد باعث پوسیدگی دندان‌ها شود.

2. یک بار در روز کافی است، لازم نیست بعد از هر وعده غذا، نخ دندان بزنید.

3. نخ دندان را از کنار سطح دندان به داخل ببرید و اصلا اجازه ندهید با سطح لثه تماس پیدا کند ( و یا باید خیلی آهسته باشد تا لثه را دچار خونریزی نکند، زیرا ممکن است در طولانی مدت باعث تحلیل رفته لثه‌ها شود).

مراجعه به دندان پزشک

حتما هر 6 ماه یک بار به دندان پزشک مراجعه کنید تا دندان‌ها و دهان شما را از نظر وجود هر گونه عفونت، بیماری، پوسیدگی و… بررسی و معاینه کنید که در این صورت، خیلی زود به مشکلتان پی خواهید برد و اوضاع دهان و دندان‌هایتان وخیم نخواهد شد.

توصیه‌های تکمیلی برای مراقبت بیشتر از دهان و دندان

1. برای اینکه دندان‌ها و لثه‌های محکمی داشته باشید، با کمی مخلوط روغن خردل و نمک، دهان و دندان ها را بشویید. اول تست کنید که نسبت به آن آلرژی نداشته باشید.

2. برای سفید کردن دندان ها، هر هفته 2 مرتبه آن‌ها را با مخلوط جوش شیرین و آب لیمو مسواک بزنید.

3. هر 3 یا 4 ماه یک بار مسواکتان را تعویض کنید.

4. از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید.

5. برای خوشبو شدن دهانتان یک عدد هل بجوید.