بلیچینگ دندان چیست

سفید کردن دندان ها یا بلیچینگ دندانها روشهای سریع و آسان برای درخشان کردن دندان ها و اصلاح طرح لبخند شما هستند.

اکثر روشهای دندانپزشکی دو خدمات سفید کردن دندان ها را ارائه می دهند:

در مطب: با استفاده از فن آوری پیشرفته ترین نور LED ، دندانپزشک زیبایی فقط در یک ساعت 5 تا 7 درجه دندان های شما را روشن تر می کند.
در خانه: در دو هفته، ممکن است با قرار دادن یک ماده سفید کننده، به مدت چند ساعت در روز دندان های شما 5 تا 7 درجه روشن تر می شوند.

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان

آیا روکش های دندان هم با این روش سفید می شوند؟

روکش های زیبایی دندان پس از بلیچینگ سفید نمی شوند، بنابراین ممکن است بخواهید قبل از این کار، این نکته را در نظر بگیرید. دندانپزشک شما می تواند دندان های دارای روکش را با دندان های سفید شده شما هماهنگ کند.

علل تغییر رنگ دندان ها

با گذشت زمان، مینای دندان می تواند تغییر رنگ داده یا بر روی آن لکه هایی ایجاد شود. دلایل زیادی برای تغییر رنگ دندان ها وجود دارد:

  • ژنتیک. تغییر رنگ می تواند به دلایل سابقه خانوادگی رخ دهد.
  • سالخوردگی
  • وارد شدن آسیب به دندان ها
  • بیماری
  • مصرف داروهایی مانند برخی آنتی بیوتیک ها
  • مصرف دخانیات
  • مصرف زیاد مواد رنگزا و نوشیدنی ها به مرور زمان (مانند انواع توت ها، سس ها، قهوه، کولا، چای سیاه و شراب قرمز)
  • دریافت مقدار زیاد فلوراید در حین رشد دندان ها

اگر دندانهایتان دچار تغییر رنگ شده باشد، ممکن است بلیچینگ دندان ها به شما کمک کند. بلیچینگ دندان ها فرایندی است که می تواند باعث سفیدتر شدن دندان ها شود این فرآیند را می توانید با خیال راحت در خانه یا مطب دندانپزشکی انجام دهید.

بیشتر بخوانید
کلینیک دندانپزشکی زیبایی در کرج

نحوه آماده سازی دهان برای انجام بلیچینگ

در نظر داشته باشید برای این که بتوانید به بهترین نتیجه ممکن دست یابید بهتر است مواردی را برای آمادگی انجام این روش رعایت کنید که عبارت اند از:

  • ترمیم کردن هر نوع پوسیدگی بر روی دندان ها
  • انجام جرم گیریر دندان ها قبل از انجام بلیچینگ باعث دو چندان شدن اثر بخشی آن می شود.

*لازم به ذکر است در سفیدسازی دندان ها به روش بلیچینگ، هر گونه پر کردگی، روکش دندانی، لمینت و نواحی زرد ریشه باعث عدم تاثیر آن بر روی دندان ها می شود.

بلیچینگ دندان در خانه

سفید کننده های خانگی از طریق دندانپزشک شما تهیه می شوند و یا از طریق داروخانه ها فروخته می شوند. این مواد معمولاً حاوی ماده شیمیایی به نام پراکسید هستند که برای روشن تر کردن مینای دندان، زیر سطح قرار می گیرند. منظور از سفید کننده های خانگی این است که طی روزها یا هفته ها مورد استفاده قرار می گیرند. بهتر است قبل از سفید کردن دندان های خود با دندانپزشک خود مشورت کنید.

دندانپزشک شما ممکن است سفید کننده مخصوص دندانهای فوقانی و تحتانی به شما پیشنهاد دهد. شما در واقع ژل سفید کننده را برای مدت کوتاهی در طول روز یا یک شب روی دندان های خود قرار می دهید. دندانپزشکتان به شما می گوید که چه مدت می توانید آنها را بر روی دندان ها قرار دهید. اگر این زمان خیلی طولانی شود، پراکسید موجود در ژل می تواند دندان های شما را تحریک کند.

بلیچینگ در مطب

سفید کردن در مطب، در مطب دندانپزشکی انجام می شود. سفید کننده های مطب بسیار قوی تر از خمیر دندان های سفید کننده و سفید کننده های خانگی هستند زیرا پراکسید بیشتری دارند. آنها می توانند رنگ دندان های شما را سریعتر از روشهای دیگر تغییر دهند.

بیشتر بخوانید
مسواک زدن بعد از ایمپلنت

بلیچینگ در مطب معمولاً در حدود یک ساعت انجام می شود. برای کمک به محافظت از دهان در برابر پراکسید، بافت لثه بیمار با یک ورقه لاستیکی نازک یا ژل محافظ پوشانده می شود. گاهی اوقات از یک نور یا لیزر همراه با پراکسید استفاده می شود.

فرق بین بلیچینگ و جرم گیری

در ابتدا بهتر است بدانید که هر دو روش بلیچینگ و جرم گیری یکهدف واحد را دنبال می کنند و آن هم به سفیدی و درخشندگی دندان ها می پردازند اما تفاوت های بین این دو روش وجود دارد که در ادامه به برخی از مهم ترین آن ها اشاره خواهیم کرد:

در شیوه جرم گیری لایه ای از رسوب و املاح موجود بر روی دندان ها که عمدتا عامل اصلی بدبوی دهان و پوسیدگی دندان ها است برداشته می شوند. اما روش سفید کردن دندان ها با بلیچینگ در واقع راهی برای از بین بردن لکه ها و رنگدانه های ناخوشانیدی که بر روی دندان ها جا خوش کرده اند برخی از این نوع لکه ها بنا به عوامل ژنتیکی و یا در مرور زمان ایجاد می شود که بلچینگ با قدرتی به مراتب بیشتر از جرم گیری به راحتی می تواند آن ها را نابود کند و به همین خاطر که با عنوان کم آسیب ترین و بهترین روش مناسب برای مرواریدی کردن دندان ها شناخته می شود.

 

بلیچینگ عوارضی را هم در پی دارد؟

به شما این اطمینان را می دهیم که بر اساس تجاربی و مطالعاتی که داریم چنانچه این شیوه تحت نظر یک متخصص دندانپزشک زیبایی متبحر و مجرب انجام شود هیچ گونه عوارض جانبی خاصی را در بر نمی گیرد و می توانید با نتیجه ای مطلوبی رو به رو شوید. اما در برخی از افراد بنا به شرایط فیزیکی و روحی که دارند ممکن است تا مدتی دندان های شان دچار حساسیتی شوند که آن هم می توانند در هنگام شستشوی دندان ها از انواع خمیر دندان های ضد حساسیت معتبری استفاده کنند.

بیشتر بخوانید
ارتودنسی ثابت

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی انواع بلیچینگ در خانه و مطب پرداختیم و مزایای هر یک را بررسی کردیم. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های مندرج در سایت وصال تماس حاصل فرمایید.

vesal

پاسخ

پنج × 2 =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس با پزشک