دندان‌ها تحت تاثیر عوامل گوناگونی دچار تغییر رنگ می‌شوند و این تغییر رنگ می‌تواند زیبایی شخص را کاهش دهد. لبخند زیبا با دندان‌های سفید و درخشان جذاب‌تر می‌شود. اما وقتی دندان‌ها تغییر رنگ می‌دهند باید چه کار کرد؟ راه‌های زیادی وجود دارد که یکی از ساده‌ترین و در دسترس‌ترین آن‌ها مراجعه به دندانپزشک و درخواست انجام بیلیچینگ هست.

بیلیچینگ یکی از اعمال زیبایی پر استقبال بین عموم مردم می‌باشد. زیرا روش بسیار راحتی است و بیشتر مردم توانایی مالی آن را دارند. البته برای سفید کردن دندان راه‌حل‌های خانگی و کم هزینه بسیاری نیز وجود دارد. در ادامه پاسخ به برخی سوالات رایج درباره روش بیلیچینگ، اطلاعات مفیدی را در اختیارتان خواهد گذاشت.

چرا دندان‌ها تغییر رنگ می‌دهند؟

برای تغییر رنگ دندان‌ها دلایل زیادی وجود دارد که از جمله می‌توان به ژنتیک، گذشت سن، مصرف بعضی مواد (مانند تنباکو، نوشابه، سیگار، چای و قهوه)، آنتی بیوتیک تتراسایکلین و استفاده زیاد از فلوراید اشاره کرد. گاهی مکن است لک دندان به صورت ذاتی باشد.

بیلیچینگ چگونه دندان‌ها را سفید می‌کند؟

در این روش، ابتدا لثه‌ها را با یک لایه محافظ می‌پوشانند و روی دندان‌ها ژل پراکساید هیدورژن قرار می‌دهند که باعث سفید شدن دندان‌ها می‌شود. سپس با یک وسیله به روی ژل، اشعه‌ای با فرکانس بالا تابانده می‌شود که باعث گرم شدن ژل و فعال شدن آن می‌گردد.

این روش ممکن است در حدود 40 دقیقه تا یک ساعت طول بکشد و دندان‌ها بسته به اینکه چه میزان تغییر رنگ داشته باشند، در حدود 3 تا 4 درجه روشن‌تر خواهند شد.

بیلیچینگ برای سفید کردن تغییرات رنگ در سطح دندان موثر می‌باشد و اگر لک روی دندان عمیق باشد، با استفاده از روش‌های دیگر مثل لمینیت و روکش می‌توان آن را اصلاح کرد.

آیا این روش ایمن است؟

این روش اگر طبق اصول خاص خودش انجام شود، هیچ ضرری ندارد و فقط ممکن است بعد از آن کمی دندان‌ها به سردی و گرمی حساس شوند که در این صورت می‌توانید از خمیر دندان مخصوص ضد حساسیت استفاده کنید.

گاهی ممکن است در اثر برخورد اشعه با لثه که این مسئله به خاطر سهل انگاری در پوشاندن کامل لثه‌ها پیش می‌آید، بیمار احساس سوزش و درد در ناحیه لثه کند.

بیلیچینگ نباید برای زنان باردار مورد استفاده قرار بگیرد زیرا اثرات این روش روی جنین هنوز مشخص نشده است.

 

بعد از بیلیچینگ، دندان‌ها تا چه مدتی سفید باقی می‌مانند؟

پاسخ این سوال بستگی به میزان مراعات فرد در خودداری از مصرف مواد رنگی مانند نوشابه، قهوه، سیگار و چای دارد. اما معمولا دندان‌ها برای 3 تا 6 ماه سفید می‌مانند. البته شاید هم بیشتر از این مدت طول بکشد تا دندان دوباره به سفید کردن احتیاج پیدا کند. هر چند که بیشتر افراد با یک یا دو بار انجام بیلیچینگ به میزان سفیدی دلخواه دست پیدا نمی‌کنند و باید چند مرتبه آن را تکرار کنند.

 

تفاوت بیلیچینگ و لیزر چیست؟

این دو روش تقریبا مراحل شبیه به هم دارند با این تفاوت که در روش لیزر، ژل سفید کننده با لیزر گرم و فعال می‌شود که در مقایسه با بیلیچینگ معمولی، بسیار سریع‌تر انجام می‌شود. سفید کردن دندان با لیزر فقط سه دقیقه طول می‌کشد.

در روش لیزر، سفید ماندن دندان‌ها ممکن است تا حدود 3 سال به طول بیانجامد که این مدت زمان بسیار عالی است.