بیماری لثه

بیماری لثه

دندان های سالم نقش بسیار مهمی در سلامت جسم و روح دارند، اما هیچ کدام از ما به طور کامل از دندان هایش مراقبت نمی کند . بسیاری از ما از داشتن دندان های خراب عذاب می کشیم . گذشته از مشکلاتی که با افزایش سن برای دندان ها پیش می آید، بیش از همه سیگار، قهوه، چای و غیره زیبایی دندان ها را از بین می برد . اما مهمترین عامل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است نباید فراموش کرد که برای داشتن دندان های زیبا، مرتب و چشم نواز باید لثه های سالم و بی نقص داشته باشیم و برای داشتن لثه های سالم و بی تقص باید از آن ها مراقبت کرد .

بیماری لثه در کنار پوسیدگی دندان یکی از شایع ترین بیماری است که از گذشته تا به حال عموم افراد از آن رنج می برند و به دنبال راهکارهای مختلفی بودند تا بتواند شیوع و ایجاد این بیماری ها را کاهش دهند .

بیماری لثه

بیماری لثه

بیماری لثه چیست ؟

شروع بیماری لثه و رسوب ذرات غذایی بر روی دندان به دنبال التهاب و تحلیل لثه، استخوان نگهدارنده دندان شروع به تحلیل و عقب نشینی می کند . بیماری لثه در حالت پیشرفته، باعث تحلیل استخوان نگهدارنده دندان، لق شدن دندان و در نهایت از دست رفتن دندان می شود .

بیماری های لثه منجر به التهاب و از دست دادن دندان می شود و اغلب بیماری لثه یک جنبه ارثی دارد و علاوه بر این جنبه محیطی هم دارد . با جرم گیری رسوبات غذایی روی دندان تمیز شده، ناراحتی لثه کنترل و سپس درمان می شود .

نشانه های بیماری لثه

 • لثه رنگ صورتی کم رنگ دارد، هر تغییر رنگ در لثه نشانه التهاب و بیماری لثه است و با دیدن این نشانه به دندانپزشک مراجعه نمایید .
 • خونریزی لثه هنگام مسواک زدن از یک یا چند دندان
 • درد دندان
 • خونریزی در هنگام جویدن و خوردن
 • ساختار لثه یک ارتفاع نرمالی دارد، در صورت هر گونه تغییر در اندازه و ارتفاع لثه از نشانه های بیماری لثه است که می توان به آگاهی بیشتر افراد از بیماری کمک نماید .
 • ایجاد فاصله بین دندان ها
 • بوی بد دهان علت های متفاوتی دارد اما یکی از علت های بیماری لثه هم نیز می تواند باشد .

علل بیماری لثه

یک مشکل کوچک باعث بروز بیماری لثه می شود . فاصله بین دندانی باعث تجمع میکروب ها و در نهایت منجر به لق شدن دندان ها می شود . لذا رعایت بهداشت دهان و دندان تاثیر بسزایی در پیشگیری از بیماری های دهان و دندان دارد .

به طور کلی تمیز کردن نامناسب دندان و تشکیل جرم مهمترین دلیل تحلیل لثه ها و آسیب دیدگی آن هاست . عامل ایجاد بیماری های لثه جرم دندان یا لایه بی رنگ و چسبنده ای است که پلاک میکروبی نامیده می شود، می باشد و هدف از مسواک زدن و تمیز کردن برداشتن مواد پلاک میکروبی و برداشتن باقی مانده مواد غذایی است .

در گذشته یکی از روش های حذف پلاک های میکروبی یا جرم های دندان استفاده از آنتی بیوتیک ها بود ولی امروزه استفاده از روش های فیزیکی بهترین روش های درمان است . بسیاری از مواد غذایی باعث تولید اسید در دهان می شود که این مواد میکروبی به چشم دیده نمی شود .

پلاک دندانی باعث تحلیل لثه ها، جدا شدن لثه از دندان و در نهایت تخریب استخوان مجاور دندان ها نیز می شود . در چنین حالتی دندان ها لق شده و از دست می رود . بیماری لثه دلیل اصلی از دست دندان در بالغین است هر چند شستشوی دندان ظاهرا دندان ها را تمیز می کند و از آنجایی که پلاک میکروبی چسبنده هستند و به راحتی با آب برداشته نمی شوند تمیز کردن آن ها سخت می باشد .

روش های متعددی به منظور درمان بیماری های دهان و دندان وجود دارد . کلینیک دندانپزشکی وصال با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره می توانید به کلینیک دندانپزشکی خوب در کرج مراجعه نمایید .

پیشگیری از بیماری لثه

پیشگیری بهتر از درمان است، لذا قبل از آن که به فکر درمان بیماری خود باشید بهتر است با روش های پیشگیری از بیماری ها از جمله بیماری لثه آگاهی پیدا کنید . از جمله روش های پیشگیری از بیماری لثه عبارتست از:

 • چکاپ دوره ای منظم
 • رعایت بهداشت دهان و دندان (استفاده از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن)
 • جرم گیری دندان

درمان بیماری لثه

درمان بیماری لثه با توجه به شرایط بیمار و شدت بیماری متفاوت می باشد . از جمله درمان های که در مراحل اولیه بیماری باید انجام شود رعایت بهداشت دهان و دندان، جرم گیری دندان، هموار نمودن سطح ریشه دندان ها نیز می باشد . اما اگر بیماری شدت زیادی پیدا کرده باشد درمان به منظور برطرف نمودن التهاب و عفونتهای دندان به صورت جراحی لثه انجام می گردد .

کلام آخر

بیماری لثه جز بیماری های است که برگشت پذیر می باشد لذا بعد از درمان آن باید دوره های چکاپ سه تا شش ماه جهت بررسی وضعیت لثه و دهان و دندان خود داشته باشید . بیماری لثه به بهترین نحو ممکن توسط متخصصین مجرب در محیطی مدرن ارائه می شود، به منظور مشاوره با کلینیک دندانپزشکی خوب در کرج و آشنایی با روش های اصلاح طرح لبخند می توانید با شماره ۰۲۶۳۴۴۸۱۴۵۵ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام کلینیک دندانپزشکی وصال مراجعه کنید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین کلینیک دندانپزشکی در کرج مراجعه نمایید .

3 thoughts on “بیماری لثه

 1. فرشته - دی ۲۵, ۱۳۹۷ در ۱۰:۴۷ ق.ظ

  سلام سوالی ازتون داشتم دخترم از دو تا از دندون هایش هنگام مسواک زدن خون می آید و اینکه اصلا تورم یا دردی ندارد خونریزی از لثه می تونه به علت بیماری لثه باشه ؟

  پاسخ
  • vesal - دی ۲۵, ۱۳۹۷ در ۱۱:۵۱ ق.ظ

   خونریزی لثه یکی از نشانه های اولیه بیماری لثه هست . البته عوامل مختلفی در ایجاد آن می تواند دخیل باشد که نیاز به معاینه و تشخیص دقیق دارد.

   پاسخ
 2. ستاره - دی ۳۰, ۱۳۹۷ در ۵:۴۷ ب.ظ

  سلام برای پیشگیری از بیماری های لثه بهترین راه چی می تونه باشه و اینکه بیماری لثه باعث می شه که بافت دندون از بین برود ؟

  پاسخ

پاسخ

یک + 13 =

Call Now Button