کیلینیک وصال : درباره تاثیرات بیماری های دهان و دندان بر سلامت بدن و علایم آن ها

آیا باکتری‌های دهان بر قلب تاثیر می‌گذارند؟

برخی از مطالعات نشان می دهد که افراد مبتلا به بیماری لثه بیشتر از افراد با لثه‌ی سالم احتمال ابتلا به بیماری قلبی را دارند. محققان هنوز علت این موضوع را کشف نکرده‌اند. ثابت نشده است که بیماری لثه باعث بیماری‌های دیگر می‌شود اما بهتر است از دهان و دندانتان مانند بقیه اعضای بدنتان مراقبت کنید.

بیماری لثه و دیابت

دیابت می‌تواند مقاومت بدن در برابر ابتلا به عفونت را کاهش دهد. قند خون بالا خطر ابتلا به بیماری های لثه را افزایش می‌دهد. بیماری لثه باعث می‌شود حفظ قند خون در سطح طبیعی مشکل شود. با نگاه داشتن قند خونتان در سطح طبیعی از لثه‌‌‌ی خود محافظت کنید. بعد از هر وعده غذا مسواک بزنید، از نخ دندان استفاده کنید و هر روز با دهانشویه‌ی ضدعفونی کننده دهانتان را بشویید. حداقل دوبار در سال به دندانپزشکی بروید. گاهی نیاز است بیشتر به دندانپزشک مراجعه کنید.

خشکی دهان و زبان باعث پوسیدگی دندان می‌شود

4 میلیون آمریکایی که مبتلا به سندرم شوگرن هستند بیشتر در معرض ابتلا به مشکلات بهداشت دهان و دندانند. در این سندرم بدن به اشتباه به غدد بزاقی و اشکی خود حمله می‌کند و منجر به خشکی مزمن چشم و خشکی دهان (زگروستومیا) می‌شود. بزاق دهان از دندانها و لثه در برابر باکتریهای که ایجاد حفره و التهاب لثه می‌کنند حفاظت می‌کند. افرادی که مبتلا به خشکی دهان هستند بیشتر در معرض پوسیدگی دندان و التهاب لثه هستند.

داروهایی که باعث خشکی دهان می‌شوند

با توجه به اینکه خشکی دهان باعث پوسیدگی دندان و التهاب لثه می‌شود شاید بخواهید نگاهی به داروهای مصرفیتان بیاندازید. آنتی هیستامین ها، ضداحتقان ها، مسکن‌ها، و داروهای ضد افسردگی باعث خشکی دهان می‌شوند. با پزشک یا دندانپزشک خود درباره‌ی داروهای مصرفی که بهداشت دهان و دندانتان را تحت تاثیر قرار می‌دهند مشورت کنید و چاره‌ای برای آنها بیاندیشید.

استرس و دندان قروچه

اگر شما استرس بالایی دارید بیشتر در معرض مشکلات دهان و دندان هستید. افرادی که در معرض استرس هستند سطح بالایی از هورمون کورتیزول در بدن خود دارند که تاثیر بسیار بدی بر روی لثه و بدن دارد. استرس باعث می‌شود مراقبت خوبی از دهانتان نداشته باشید. بیش از 50% مردم زمانی که استرس دارند مسواک نمی‌زنند و از نخ دندان استفاده نمی‌کنند. دیگر عادات مربوط به استرس شامل سیگار کشیدن، نوشیدن الکل، فشار دادن دندانها و دندان قروچه است.

پوکی استخوان و از دست دادن دندان

بیماری پوکی استخوان بر روی تمام استخوانهای بدن – از جمله استخوان فک- تاثیر می‌گذارد و میتواند باعث از دست دادن دندان شود. باکتری که در عفونت لثه (که یک بیماری سخت لثه است) در دهان بوجود می‌آید می‌تواند باعث شکستگی استخوان فک شود. یک نوع داروی پوکی استخوان (بیس فسفونات) می‌تواند باعث یک بیماری نادر به نام استئونکروز (سیاه شدن استخوان) شود که باعث از بین رفتن استخوان فک می‌شود. این موضوع یکی از نگرانیها پس از جراحی‌های دندان است. اگر بیس فسفونات مصرف می‌کنید به پزشک خود اطلاع دهید.

لثه رنگ پریده و کم خونی

اگر شما دچار کم خونی هستید ممکن است دهانتان رنگ پریده و زخم بشود و زبانتان متورم و ملتهب شود. زمانی که شما کم‌خون هستید گلبولهای قرمز شما ناکافی است یا اینکه هموگلوبین کافی در آن وجود ندارد در نتیجه بدن شما اکسیژن کافی دریافت نمی کند. انواع مختلفی از کم خونی وجود دارد و درمان آنها متفاوت است. با پزشکتان مشورت نمایید تا نوع کم‌خونیتان مشخص شود و آن را درمان نمایید.

اختلالات خوردن باعث ساییدگی مینای دندان می‌شود

ممکن است دندانپزشکتان برای اولین بار متوجه نشانه‌هایی از اختلال در غذا خوردن مانند پرخوری در شما بشود. اسید معده ناشی از استفراغ های مکرر میتواند به شدت باعث ساییده شدن مینای دندان شود. اختلالات خوردن همچنین میتواند باعث تورم در دهان، گلو، غدد بزاقی و همچنین بوی بد دهان شود. بیاشتهایی، پراشتهایی و دیگر اختلالات خوردن همچنین می تواند باعث کمبود جدی موادغذایی در بدن شود که می تواند سلامت دندان را تحت تاثیر قرار دهد.

برفک و اچ آی وی

افراد مبتلا به HIV یا ایدز ممکن است دچار برفک دهان، زگیل دهان، تاول لب، زخم های دهانی و لکوپلاکیا مودار تکه های سفید یا خاکستری بر روی زبان و داخل گونه شوند. ضعف سیستم ایمنی بدن و ناتوانی در از بین بردن عفونت در این بیماری علت این مشکلات است. افراد مبتلا به HIV یا ایدز ممکن است خشکی دهان داشته باشند که خطر ابتلا به پوسیدگی دندان را افزایش می‌دهد. همچنین این افراد ممکن است مشکلات جویدن، غذا خوردن، بلع و دشواری در صحبت کردن را تجربه کنند.

درمان بیماری لثه ممکن است به درمان آرتریت روماتوئید کمک کند

افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید (RA) نسبت به افراد سالم که دچار این بیماری خود ایمنی نیستند هشت برابر بیشتر احتمال دچار شدن به بیماری لثه را دارند. فرد در هر دو بیماری دچار التهاب می‌شود و التهاب بیشتر ناشی از این دو وضعیت فرد را بدتر می‌کند. افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید به دلیل مشکلات مفصلی ممکن است در مسواک زدن و استفاده از نخ دندان دچار مشکل باشند. خبر خوب این است که با درمان التهاب و عفونت لثه می توانید درد و التهاب مفاصل را کاهش دهید.

از دست دادن دندان و بیماری های کلیه

احتمال ابتلا افراد بدون دندان به بیماری مزمن کلیوی نسبت به کسانی که دندان دارند بیشتر است. ارتباط بین بیماریهای لثه و بیماریهای کلیوی هنوز به‌طور 100% مشخص نیست. اما پژوهشگران معتقدند التهاب مزمن می‌تواند علت مشترک این بیماریها باشد. بنابراین مراقبت از دندانها و لثه ها ممکن است خطر ابتلا به مشکلات مزمن کلیوی را کاهش دهد.

بیماری لثه و زایمان زودرس

اگر باردار هستید و مبتلا به بیماری‌های لثه هستید احتمال زایمان زودرس و تولد نوزاد بیش از حد کوچک در شما زیاد است. هنوز به طور دقیق مشخص نیست که ارتباط بین این دو مسئله چه چیزی است. ممکن است علت آن التهاب یا عفونت باشد. به نظر می‌رسد بارداری و تغییرات هورمونی مرتبط با آن نیز ، بیماری لثه را تشدید می‌کند. با متخصص زنان یا دندانپزشک خود در مورد محافظت از خودتان و کودکتان مشورت کنید.

لثه‌ی سالم چه شکلی دارد؟

لثه‌ی سالم باید صورتی باشد و قرمز، سفت یا متورم نباشد. برای سالم نگاه داشتن لثه‌ها نیاز است تا بهداشت دهان و دندانتان را رعایت کنید. بعد از هر وعده غذا مسواک بزنید، از نخ دندان استفاده کنید و هر روز با دهانشویه ضدعفونی کننده دهانتان را بشویید. به طور منظم به دندانپزشکی بروید. از سیگار کشیدن و استفاده از توتون و تنباکو اجتناب کنید.