جراحی دندان عقل

جراحی دندان عقل

همه ما انسان ها بار ها با مشکلات دندان عقل مواجه شده ایم . دندان عقل یا سومین دندان آسیا معمولا در فواصل سنی 18 تا 21 سال بیرون می زند . این دندان به دلیل اینکه آخرین دندان است فضای کافی برای رشد آن وجود ندارد . برخی از افراد مشکلی با دندان عقل خود ندارند اما در برخی دیگر از افراد دچار ناراحتی های دردناک می شوند که در این مواقع چاره ای جز خارج نمودن و کشیدن دندان عقل وجود ندارد .

جراحی دندان عقل

جراحی دندان عقل

مشکلات ناشی از دندان عقل نهفته

جراحی دندان عقل نهفته چیست ؟

دندان عقل انواع مختلفی نهفتگی دارد که عبارت است از : نیمه نهفته، نهفته و کامل نهفته در استخوان

دندان عقل نیمه نهفته

یکی از دلایل نهفتگی دندان عقل کوچک بودن فک می باشد و همین دلیل سبب می شود تا دندان به طور طبیعی رویش نداشته باشد و این نهفتگی دندان عقل می تواند موجب عفونت و التهاب لثه شود .

خارج کردن دندان عقل نیمه نهفته می تواند سریع انجام شود و در مواردی حتی نیاز به بی حسی نداشته باشد . لثه مقداری برش داده شده و با احتیاط دندان توسط الواتور خارج می شود . با استفاده از بخیه، لثه به هم دوخته شده و روی حفره پوشانده می شود تا به حالت طبیعی بازگردد . اگر به صورت حرفه ای انجام شود در کمترین زمان پایان یافته و بدون درد می باشد .

بیشتر بخوانید
پوسیدگی دندان کودکان

دندان عقل نهفته

دندان عقل نهفته عمیق کمی پیچیده تر است و باید فقط توسط متخصص انجام شود . برش در ناحیه مورد نظر داده می شود، در این حالت باید مقداری از استخوان های اطراف حذف شود و دندانپزشک می تواند از دریل مشابه برای خارج کردن دندان اقدام نمایید . این نوع جراحی، میزان تروما را محدود کرده، تورم پس از جراحی را کاهش می دهد و التیام را به حداکثر می رساند .

دندان عقل کامل نهفته در استخوان

دندان عقل کاملا نهفته در استخوان خطرناک ترین نوع بوده که می تواند موجب عفونت لثه شده و احتمال پوسیدگی و از دست دادن دندان های کناری را به وجود می آورد . در جراحی دندان عقل کامل نهفته در استخوان، لثه مشابه سایر نهفتگی ها برش داده می شود و با رعایت احتیاط دندان و اعصاب مجاور دندانپزشک اقدام به خارج نمودن دندان می نماید . همچنین با استفاده از مواد مناسب می توان فضای دندان را پر کرده تا به خوبی التیام یابد .

کلینیک دندانپزشکی وصال با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با کلینیک دندانپزشکی خوب در کرج و آشنایی با روش های اصلاح طرح لبخند می توانید با شماره 02634481455 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام کلینیک دندانپزشکی وصال مراجعه کنید .

آیا دندان عقل باید کشیده شود ؟

دندان عقل در واقع دندانی است که بعد از سن 18 سالگی رویش پیدا می کند و بعضی از اوقات در لثه نهفته باقی می ماند . یکی از سوالات شایع در بین عموم افراد جامعه این است که، این دندان نهفته را باید کشید ؟ اگر دندان عقل در جای خود رویش داشته و دسترسی به تمیز کردن آن دارید و می توانید به خوبی مسواک بزنید و بهداشت را رعایت کنید، می توانید این دندان را نکشید .

بیشتر بخوانید
مراقبت های بعد از جراحی لثه

ولی اگر رعایت بهداشت دندان عقل به درستی صورت نمی گیرد این امر سبب می شود تا میکروب ها در دهان باقی بماند و منجر به پوسیدگی دیگر دندان ها شود، همچنین در مواردی که دندان عقل کامل رویش نکرده و دردناک است در این موارد مجبور هستیم دندان عقل را خارج نمایید .

چه سنی برای جراحی دندان عقل مناسب است ؟

برخی از افراد تمایل دارند در سن 15 سالگی دندان عقل خود را بکشند تا راحت باشند ؟ کشیدن دندان عقل با توجه به تشخیص پزشک بهتر است انجام شود . در صورتی که خارج کردن دندان منجر به بروز مشکل نشود و علت های درمان ارتودنسی وجود نداشته باشد، دندانپزشک اجازه می دهد دندان عقل خارج گردد و از زیر لثه بیرون آید زیرا در این صورت کشیدن آن آسان تر خواهد شد و احتیاجی به جراحی گسترده نخواهد داشت . در این صورت می توان دندان عقل را خارج کرد، مگر اینکه متخصص ارتودنسی برای رعایت ردیف دندان ها تشخیص دهد که خارج کردن دندان عقل زودتر انجام گردد .

نتیجه گیری

جراحی دندان عقل نهفته، می تواند از مشکلات دهان و دندان پیشگیری نماید . به ابن منظور بهتر است چکاپ های دوره ای و مراجعه به کلینیک دندانپزشکی را فراموش نکنید تا قبل از بروز هر نوع مشکل اقدامات لازم را انجام دهید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین کلینیک دندانپزشکی در کرج مراجعه نمایید .

vesal

پاسخ

1 × پنج =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
تماس با پزشک