جرم گیری دندان در کرج

جرم گیری دندان

جرم گیری دندان یکی از کلیدی ترین نکات در سلامت دهان و دندان می باشد . رعایت بهداشت دهان و دندان بسیار حائز اهمیت می باشد در صورت عدم رعایت بهداشت، سلامت دندان ها به خطر می افتد . برخی از افراد تصور می کنند جرم گیری سبب آسیب به مینای دندان می شود در صورتی که چنین نیست برای اطلاع بیشتر در این زمینه با ادامه مطلب همراه باشید .

جرم گیری دندان

جرم گیری دندان

جرم چیست ؟

جرم لایه نازک و چسبناک است که بر روی دندان ها می چسبد و میلیون ها باکتری را در بر می گیرد . اگر رسوب جرم روی دندان ها را از بین نبریم باعث بروز مشکلاتی نظیر: تورم، بیماری لثه ها، دندان درد و حساسیت دندان و لثه می شود .

فراموش نکنید مسواک مناسب و طرز صحیح مسواک زدن خیلی مهم است و فرد باید بعد از مصرف هر وعده غذایی دندان های خود را مسواک بزند تا جرم ها روی آن جا خوش نکنند . مسواک باید مناسب باشد به طوری که باید نه خیلی نرم و نه خیلی سخت باشد طوری که تمام سطوح دندان ها را تمیز نماید و یادتان باشد مسواک را همیشه در زاویه چهل و پنج درجه با لثه نگه دارید . البته دندانپزشکان استفاده از مسواک برقی را توصیه کرده اند چون مسواک برقی می تواند دندان های شما را پاک و تمیز کند .

آیا مینای دندان با جرم گیری آسیب می بیند ؟

این یک تصور غلط است که در جامعه هم رواج پیدا کرده است . دستگاه های جرم گیری توانایی برداشتن مینای دندان را ندارند، علت این که مردم فکر می کنند مینا برداشته می شود این است که بعد از جرم گیری دندان به سرما و گرما حساس می شود، این به دلیل برداشتن مینای دندان نیست بلکه به دلیل این است که لایه خاصی بر روی سطح دندان هاست که در اثر جرمگیری برداشته می شود و بعد از یک الی دو هفته این ها کاملا بسته می شود و آن لایه تشکیل می شود و هیچ آسیبی به دندان نمی زند . اگر دندانپزشک تشخیص دهد که این بیمار نیاز به انجام جرم گیری دارد در این صورت باید حتما انجام شود زیرا این جرم ها برای لثه و استخوان دور دندان مضر است و ممکن است دندان سالم باشد ولی آنقدر جرم ها آسیب بزند که موجب از دست دادن دندان شویم .

کلینیک دندانپزشکی وصال با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با کلینیک دندانپزشکی خوب در کرج با شماره ۰۲۶۳۴۴۸۱۴۵۵ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

پیشگیری از تشکیل جرم دندان

بعضی از افراد هستند که دندان های آن ها به صورت ژنتیکی جرم ساز است و این افراد نیاز است که هر شش ماه یا یک سال یکبار جرم گیری را انجام دهند .

اما برخی از افراد هستند جرم های موجود در دهان به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است که مسواک و نخ دندان استفاده نکردن باعث می شود تا به مرور زمان غذا و بزاق جمع شود و منجر به بروز جرم دندان می شود . البته بعضی از بیماری هست که ممکن است بیماری التهاب لثه را برای این افراد به وجود آورد .

یکی از دلایل دیگر تشکیل جرم روی دندان ها نیاز به درمان ارتودنسی می باشد که ارتودنسی یک روش درمانی و زیبایی می باشد که خود نامنظمی و شلوغی دندان ها باعث می شود تا تشکیل جرم در این افراد بیشتر باشد که با انجام درمان ارتودنسی تشکیل جرم کمتر شود .

در مورد کودکان باید گفت برخی از کودکان دندان های تیره رنگ دارند و در اکثر کودکان سه تا چهار ساله که دندان های قدامی آن ها سیاه شده است در اثر مصرف قطره آهن و شیر شبانه کودک می باشد که باعث شده تا دندان های کودک پوسیده شود و آن ظاهر را به وجود آورد .

جرم گیری دندان

افرادی هستند که مشکلات ریه و آسم دارند که از اسپری استفاده می کنند که بد از مصرف این نوع اسپری ها حتما باید دهان و دندان ها شسته شود زیرا باعث تشکیل جرم های بر روی دندان ها می شود که بسیار سخت تر از جرم های تشکیل شده ناشی از مواد غذایی می باشد . داروهای که مصرف می کنید که جویدن دارو باعث تشکیل جرم و تغییرات رنگ دندان ها می شود لذا بهتر است در صورت مصرف داروهای که پزشک توصیه به جویدن آن نکرده است این عمل انجام نگردد .

بعضی از جرم ها زیر لثه قرار دارد و ظاهر آن مشخص نیست و در این صورت دندانپزشک با معاینه و تشخیص آن توصیه به انجام جرم گیری می کنند .

افرادی که تنفس از دهان دارند باعث می شود تا قسمت جلو، دندان های قدامی بالا و در بیشتر موارد لثه ملتهب و قرمز رنگ شود این افراد باید به دندانپزشک مراجعه نمایند تا معاینات لازم برای آن ها صورت گردد زیرا ممکن است التهاب لثه ناشی از جرم دندان ها باشد .

نتیجه گیری

اگر شما جرم گیری را برای سفید کردن و درخشان شدن دندان های خود انتخاب کرده اید یا مایل هستید از روش لمینت دندان استفاده کنید می توانید با کلینیک دندانپزشکی وصال تماس بگیرید تا همکاران ما شما را در انتخاب روش مناسب و هزینه جرم گیری دندان راهنمایی نمایند .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین کلینیک دندانپزشکی در کرج مراجعه نمایید .

One thought on “جرم گیری دندان در کرج

  1. اکبر - دی ۳۰, ۱۳۹۷ در ۵:۴۸ ب.ظ

    سلام . جرم گیری هر چند وقت به چند وقت باید تکرار شود ؟

    پاسخ

پاسخ

2 × چهار =

Call Now Button