درمان ارتودنسی دندان

صدفی در دل مروارید

از گذشته تا کنون زیبایی و جذابیت دندان ها برای همه ما انسان ها از اهمیتی بالایی برخوردار بوده است تا جایی که زمانی که علم دندانپزشکی پیشرفت شگرفی در این زمینه داشت افراد به دنبال راهی برای یکسان سازی دندان های شان و به تبع آن شستشوی و تمیز کردن بهتر دندان ها، چرا که در همان ارتباطات اول این دندان ها هستند که بیش از هر عضو دیگر بدن جلوه نمایی می کنند پس باید دندان های مروارید و لبخند های هالیودی داشت.

ارتودنسی دندان همان تکنیکی است که با کمک آن می توان نتیجه ی رضایت بخشی از ظاهر دندان ها کسب کرد. در این مقاله قصد داریم در مورد این عمل زیبایی – درمانی دندانی اطلاعات بیشتری در اختیارتان قرار دهیم با ما همراه باشید تا از بروز ترین داده های این حوزه مطلع شوید.

 

ارتودنسی چیست؟

با توجه به مطالعات انجام شده یافتیم که ارتودنسی یکی از انواع شاخه دندانپزشکی است در این روش درمانی چنانجه دندان های نامرتبی داشته باشید را می توانید به صورت یکدست و زیبا در آورد هم چنین جایگاه نا مناسب دندان ها را اصلاح و شکل متعارفی به آن ها می دهد.

بهتر است بدانید کسی که این عمل زیبایی – درمانی را انجام می دهد ارتودنتیست نامیده می شود که با تخصص و مهارت بالای خود اقدام به انجام این عمل می کند.

مزایا استفاده از ارتودنسی دندان

از مزایا استفاده از روش می توان موارد زیر را نام برد:

  • افزایش زیبایی و جذابیت دندان ها و همینطور بهبود ظاهری
  • سهولت استفاده از لوازم بهداشتی برای تمیز کردن دندان ها
  • دوام بیشتر دندان ها
  • رفع پوسیدگی دندان و مشکلات لثه ای که در اثر عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ایجاد می شود.
بیشتر بخوانید
جرم گیری دندان در کرج

هدف از درمان ارتودنسی دندان

در برنامه های ارتودنسی اهداف متعددی پیگیری شود که معمولا سه هدف اصلی داریم. هدف اول درمان ارتودنسی دندان ردیف و هماهنگ کردن دندان هاست که با حرکت دندان درون استخوان فک انجام می شود و این مسئله هیچ ارتباطی با سن ندارد و در هر سنی قابل انجام است .

دسته دوم درمان ها، درمان های فانکشنال و ارتوپدیک هستند که با اعمال نیرو به استخوان ها انجام می شود این نوع درمان فقط در افراد در حال رشد قابل انجام است  و دسته سوم درمان های هستند که برای افراد نیازمند جراحی فک و صورت انجام می شوند که در این درمان دندان ها و فک برای انجام جراحی آماده می شوند.

 

انواع براکت های ارتودنسی دندان

براکت های ارتودنسی ابزارهای هستند که در ارتودنسی ثابت برای ردیف و مرتب کردن دندان ها استفاده می شوند. براکت های ارتودنسی انواع مختلفی دارند. رایج ترین نوع براکت ها، براکت های فلزی هستند که از نظر کارایی بهترین نوع براکت محسوب می شوند.

نوع دیگر براکت ها، براکت های سرامیکی هستند که به دلیل تطابق بیشتر آن ها با رنگ دندان از نظر ظاهری کمتر مشخص هستند و زیبایی بیشتری دارند. لازم است بدانید تنها مزیت این براکت ها نسبت به نوع فلزی کمتر دیده شدن آن هاست این براکت ها نسبت به نوع فلزی اصطکاک بیشتری دارند و شکننده تر هستند. هزینه این سیستم براکت نسبت به نوع فلزی خیلی بیشتر است و در صورت عدم نگهداری مناسب امکان تغییر رنگ آن وجود دارد.

دسته سوم براکت های هستند که به سطح پشتی دندان ها متصل می شوند این سیستم به سیستم براکتی لینگوال معروف است . این مسئله مهمترین مزیت این نوع براکت هاست با این سیستم طول درمان معمولا بیشتر است و از آنجایی که براکت در تماس مستقیم با زبان است ممکن است برای بیمار آزار دهنده باشد، تمیز کردن این نوع براکت ها برای بیماران دشوار تر از براکت های فلزی معمول است.

ارتودنسی فک بالا و پایین کلینیک دندانپزشکی وصال

مراقبت های بعد از درمان ارتودنسی دندان

بعد از طی کردن مراحل ارتودنسی و اینکه ناهنجاری های دندانی و فکی به کمک دستگاه های ارتودنسی برطرف شد مرحله بعدی درمان که شامل حفظ نتایج بدست آمده است آغاز می شود. برای همین باید از دستگاه های نگهدارنده یا ریتینر استفاده شود. هدف از این مرحله تطابق لثه با بافت های نگهدارنده با وضعیت جدید است. به خاطر اینکه لثه و بافت نگهدارنده دندان تمایل زیادی برگرداندن دندان به وضعیت اولیه دارند.

زمان استفاده از نگهدارنده های ارتودنسی بسته به نوع ناهنجاری ابتدایی متفاوت است اما معمولا حداقل زمان لازم برای استفاده از نگهدارنده ها دو سال است اما در بعضی از بیماران دوره نگهداری طولانی تر یا حتی مادام العمر داریم . این نگهدارنده ها می توانند به صورت های پلاک های متحرک یا نگهدارنده ثابت باشند که در بیماران مختلف بسته به نوع ناهنجاری آن ها متفاوت است.

طول دوره درمان ارتودنسی دندان

یکی از سوالات رایج در مورد درمان های ارتودنسی طول دوره درمان ارتودنسی است باید توجه شود که طول درمان ارتودنسی تحت تاثیر عوامل متعددی می باشد و در بیماران مختلف بسته به نوع ناهنجاری ابتدایی متفاوت است و عوامل مانند استحکام استخوان های فک و وضعیت لثه و بهداشت و همکاری بیمار و همچنین مراجعه به موقع بیمار این زمان را تحت تاثیر خودش قرار می دهد.

یکی از این موارد نوع ناهنجاری بیمار است به طور مثال: بیمارانی که دندان نهفته دارند یا تحت درمان ارتودنسی همراه با کشیدن دندان قرار می گیرند نسبت به سایر بیماران دوره درمانی طولانی تری را دارند.

سن انجام ارتودنسی هم یکی از عوامل تاثیر گذار در طول دوره درمانی است، با بالا رفتن سن سرعت حرکت دندان ها کمتر می شود. ضمن اینکه گاهی اوقات به دلیل وضعیت استخوان ها و لثه بیمار نیاز است که فاصله بین ویزیت های ارتودنسی دندان طولانی تر شود و میزان نیرو کمتری به دندان ها وارد شود تا درمان ارتودنسی آسیب رسان نباشد.

مورد بعدی همکارای بیمار در طول دوره درمانی است . بیمارانی که مدام با براکت های جداشده یا شکسته مراجعه می کنند و یا در ویزیت های ماهانه به طور منظم شرکت نمی کنند دوره درمانی طولانی تری دارند.

فاصله بین ویزیت های ارتودنسی دندان

مهم ترین نکته که افراد باید رعایت کنند فاصله بین ویزیت های ارتودنسی است که معمولا زمان توصیه شده برای ویزیت ارتودنسی هر چهار تا شش هفته است و اعمال نیرو و ویزیت مجدد تنها در موارد خاص امکان پذیر است. این فاصله چهار تا شش هفته ای زمان لازم برای استخوان سازی مجدد و جلوگیری از آسیب ریشه و لقی بیش از اندازه دندان است. پس کم کردن فاصله های بین ویزیت های ارتودنسی راه حل مناسبی برای کاهش طول دوره درمان ارتودنسی نیست.

هدف از ارتودنسی دندان

درمان ارتودنسی دندان

هزینه درمان ارتودنسی دندان چقدر است؟را به 

در ابتدا بهتر است بدانید که با توجه به نوسانات قیمتی که هم اکنون شاهد آن هستیم نمی توانیم قیمتی دقیق از انجام این نوع عمل زیبایی و درمانی دندانی در اختیارتان قرار دهیم اما با توجه به پارامتر های مهمی می توان قیمت را به صورت حدودی محاسبه کنید.

  • یکی از مهم ترین شاخص های برآورد هزینه انتخاب کلینیک دندانپزشکی خوب و با کادری با تجربه و ماهر است که حتی میزان شهرت آن نیز در قیمت ارتودنسی تاثیر گذار است.
  • میزان کمیت و کیفیت لوازم و تجهیزات مورد استفاده در این عمل
  • موقعیت مکانی کلینیک دندانپزشکی
  • تعداد جلسات مراجعه
  • میزان حق الویزیت
بیشتر بخوانید
کامپوزیت ونیر دندان

نتیجه گیری

چنانجه دندان های تان نیاز به انجام ارتودنسی دارد بهتر است از بهترین کلینیک دندانپزشکی کمک بگیرید تا به نتایج مطلوب خود دست یابید.

به طور کلی درمان های ارتودنسی، درمان های زمان بری هستند و برای بدست آوردن نتیجه با ثبات نیاز است که بیماران همکاری لازم را داشته باشند و صبور باشند. برداشتن زودهنگام براکت ها ثبات نتیجه درمان را به خطر می اندازد. پس به هیچ عنوان اصرار به زودتر تمام کردن دوره درمانی خود نداشته باشید چون این کار تنها به ضرر خود فرد است.

vesal

پاسخ

دو × 4 =

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
تماس با پزشک