درمان ارتودنسی دندان

هدف از درمان ارتودنسی دندان

در برنامه های ارتودنسی اهداف متعددی پیگیری شود که معمولا سه هدف اصلی داریم . هدف اول درمان ارتودنسی دندان ردیف و هماهنگ کردن دندان هاست که با حرکت دندان درون استخوان فک انجام می شود و این مسئله هیچ ارتباطی با سن ندارد و در هر سنی قابل انجام است .

دسته دوم درمان ها، درمان های فانکشنال و ارتوپدیک هستند که با اعمال نیرو به استخوان ها انجام می شود این نوع درمان فقط در افراد در حال رشد قابل انجام است  و دسته سوم درمان های هستند که برای افراد نیازمند جراحی فک و صورت انجام می شوند که در این درمان دندان ها و فک برای انجام جراحی آماده می شوند .

درمان ارتودنسی دندان

درمان ارتودنسی دندان

مراقبت های بعد از درمان ارتودنسی دندان

بعد از اینکه ناهنجاری های دندانی و فکی به کمک دستگاه های ارتودنسی برطرف شد مرحله بعدی درمان که شامل حفظ نتایج بدست آمده است آغاز می شود . برای همین باید از دستگاه های نگهدارنده یا ریتینر استفاده شود . هدف از این مرحله تطابق لثه با بافت های نگهدارنده با وضعیت جدید است . به خاطر اینکه لثه و بافت نگهدارنده دندان تمایل زیادی برگرداندن دندان به وضعیت اولیه دارند .

زمان استفاده از نگهدارنده های ارتودنسی بسته به نوع ناهنجاری ابتدایی متفاوت است اما معمولا حداقل زمان لازم برای استفاده از نگهدارنده ها دو سال است اما در بعضی از بیماران دوره نگهداری طولانی تر یا حتی مادام العمر داریم . این نگهدارنده ها می توانند به صورت های پلاک های متحرک یا نگهدارنده ثابت باشند که در بیماران مختلف بسته به نوع ناهنجاری آن ها متفاوت است .

انواع براکت های ارتودنسی دندان

براکت های ارتودنسی ابزارهای هستند که در ارتودنسی ثابت برای ردیف و مرتب کردن دندان ها استفاده می شوند . براکت های ارتودنسی انواع مختلفی دارند . رایج ترین نوع براکت ها، براکت های فلزی هستند که از نظر کارایی بهترین نوع براکت محسوب می شوند .

نوع دیگر براکت ها، براکت های سرامیکی هستند که به دلیل تطابق بیشتر آن ها با رنگ دندان از نظر ظاهری کمتر مشخص هستند و زیبایی بیشتری دارند . لازم است بدانید تنها مزیت این براکت ها نسبت به نوع فلزی کمتر دیده شدن آن هاست این براکت ها نسبت به نوع فلزی اصطکاک بیشتری دارند و شکننده تر هستند . هزینه این سیستم براکت نسبت به نوع فلزی خیلی بیشتر است و در صورت عدم نگهداری مناسب امکان تغییر رنگ آن وجود دارد .

دسته سوم براکت های هستند که به سطح پشتی دندان ها متصل می شوند این سیستم به سیستم براکتی لینگوال معروف است . این مسئله مهمترین مزیت این نوع براکت هاست با این سیستم طول درمان معمولا بیشتر است و از آنجایی که براکت در تماس مستقیم با زبان است ممکن است برای بیمار آزار دهنده باشد، تمیز کردن این نوع براکت ها برای بیماران دشوار تر از براکت های فلزی معمول است .

ارتودنسی فک بالا و پایین کلینیک دندانپزشکی وصالطول دوره درمان ارتودنسی دندان

یکی از سوالات رایج در مورد درمان های ارتودنسی طول دوره درمان ارتودنسی است باید توجه شود که طول درمان ارتودنسی تحت تاثیر عوامل متعددی می باشد و در بیماران مختلف بسته به نوع ناهنجاری ابتدایی متفاوت است و عوامل مانند استحکام استخوان های فک و وضعیت لثه و بهداشت و همکاری بیمار و همچنین مراجعه به موقع بیمار این زمان را تحت تاثیر خودش قرار می دهد .

یکی از این موارد نوع ناهنجاری بیمار است به طور مثال بیمارانی که دندان نهفته دارند یا تحت درمان ارتودنسی همراه با کشیدن دندان قرار می گیرند نسبت به سایر بیماران دوره درمانی طولانی تری را دارند .

سن انجام ارتودنسی هم یکی از عوامل تاثیر گذار در طول دوره درمانی است . با بالا رفتن سن سرعت حرکت دندان ها کمتر می شود . ضمن اینکه گاهی اوقات به دلیل وضعیت استخوان ها و لثه بیمار نیاز است که فاصله بین ویزیت های ارتودنسی دندان طولانی تر شود و میزان نیرو کمتری به دندان ها وارد شود تا درمان ارتودنسی آسیب رسان نباشد .

مورد بعدی همکارای بیمار در طول دوره درمانی است . بیمارانی که مدام با براکت های جداشده یا شکسته مراجعه می کنند و یا در ویزیت های ماهانه به طور منظم شرکت نمی کنند دوره درمانی طولانی تری دارند .

کلینیک دندانپزشکی وصال با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با کلینیک دندانپزشکی خوب در کرج و آشنایی با روش های اصلاح طرح لبخند می توانید با شماره 02634481455 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام کلینیک دندانپزشکی وصال مراجعه کنید .

فاصله بین ویزیت های ارتودنسی دندان

مهمترین نکته که افراد باید رعایت کنند فاصله بین ویزیت های ارتودنسی است که معمولا زمان توصیه شده برای ویزیت ارتودنسی هر چهار تا شش هفته است و اعمال نیرو و ویزیت مجدد تنها در موارد خاص امکان پذیر است . این فاصله چهار تا شش هفته ای زمان لازم برای استخوان سازی مجدد و جلوگیری از آسیب ریشه و لقی بیش از اندازه دندان است . پس کم کردن فاصله های بین ویزیت های ارتودنسی راه حل مناسبی برای کاهش طول دوره درمان ارتودنسی نیست .

نتیجه گیری

به طور کلی درمان های ارتودنسی، درمان های زمان بری هستند و برای بدست آوردن نتیجه با ثبات نیاز است که بیماران همکاری لازم را داشته باشند و صبور باشند . برداشتن زودهنگام براکت ها ثبات نتیجه درمان را به خطر می اندازد . پس به هیچ عنوان اصرار به زودتر تمام کردن دوره درمانی خود نداشته باشید چون این کار تنها به ضرر خود فرد است .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین کلینیک دندانپزشکی در کرج مراجعه نمایید .

پاسخ

20 + 9 =

Call Now Button