عصب کشی دندان در کرج

عصب کشی دندان در کرج

بسیاری از افراد که به بیماری دندان مبتلا شده اند معمولا اصلاح عصب کشی دندان را شنیده اند که تصور برخی افراد در این است که این نوع درمان ها درد دارد بلکه باید گفت درمان تسکین دهنده درد می باشد .

یک مبحث مهم در رشته دندانپزشکی تحت عنوان عصب کُشی یا عصب کِشی یا به اصطلاح علمی تر درمان ریشه مصطلح است . به درمان بیماری ها و صدمات ریشه و بافت های اطراف ریشه دندان در اصطلاح N2  می گویند . درمان ریشه یا پالپ دندان با نام های N2، روت کانال یا عصب کشی شناحته می شود .

عصب کشی دندان در کرج

عصب کشی دندان در کرج

علل آسیب پالپ دندان

چه عواملی باعث می شود تا دندان به مرحله عصب کشی برسد . مهم ترین عاملی که منجر به درمان ریشه خواهد شد، مسئله ی پوسیدگی های دندانی به موقع درمان نشده است . اگر فرد در زمان مناسب اقدام به ترمیم و درمان پوسیدگی های نماید، می توانیم از رسیدن این فعالیت میکروبی به ریشه دندان پیشگیری نماییم . زمانی که این بافت پوسیده و باکتری های بیماری زا به ناحیه عصب دندان سرایت کردن آن موقع به دنبال درگیر شدن عصب دندان و مشکلاتی که بعداز آن ایجاد می شود نیاز به درمان ریشه ایجاد می گردد .

دندان دارای ساختمان سختی است که بافت نرم زنده ای را در برمی گیرد که این بافت نرم، پالپ دندان و یا عصب دندان نامیده می شود که شامل سلول ها، عروق خونی و اعصاب است . پوسیدگی های دندانی اگر به هر دلیل به موقع درمان نشوند پس از تخریب مینا و عاج سبب آسیب به پالپ دندان می شود .

پیشگیری از بیماری پالپ دندان

عمده ترین عامل برای پیشگیری از این مسئله، کنترل بهداشت دهان و دندان به طور مناسب است . بیماران باید در نظر داشته باشند که یک تصور غلط در اکثریت عموم وجود دارد که دندان باید به مرحله درد برسد تا بخواهیم به دندانپزشک مراجعه نمایم که این تفکر و ذهنیت درست نیست چون حتی ممکن است تا مراحل پیشرفته ما یک ضایعه دندانی را داشته باشیم بدون اینکه علامتی به صورت درد از خود نشان دهد و حتی ممکن است این ضایعه دندانی به درگیری عصب و درمان ریشه برسد بازهم بدون علامت درد باشد .

علائم آسیب پالپ دندان

به طور کلی دندانی که به چنین مرحله ای می رسد مسلما دارای علائمی خواهد بود . در وهله ی اول ممکن است بیمار از درد دندان شکایت کند . در این مرحله قسمت میانی ساختمان دندان که عصب و عروق در آنجا قرار دارد دچار حالت التهاب و آماس می شوند و ایجاد درد می کنند و اگر در این مرحله درمان لازم صورت نگیرد این فعالیت میکروبی تقریبا از قسمت تاج دندان به قسمت ریشه نفوذ می کند و در نهایت این فعالیت میکروبی به قسمت ریشه دندان سرایت می کند و با گذشت زمان در این مرحله منجر به تشکیل کیست وآبسه دندانی می شود .

که این ضایعه محدود به دندان خواهد بود و اگر به موقع درمان لازم صورت نگیرد، ممکن است آن ضایعات و تخریبات استخوانی که صورت می گیرد به دندان های مجاور هم سرایت کند .

از دیگر علائم التهاب ریشه دندان

درد ادامه دار هنگام نوشیدن مایعات سرد یا گرم، درد خود به خودی، درد هنگام جویدن و یا حتی دراز کشیدن و گاهی نیز ممکن است با توجه به سیر بیماری پالپ، بیمار درد نداشته باشد .

خیلی از پوسیدگی های دندانی ممکن است در وهله اول به وضوح دیده نشوند  و خود بیمار متوجه حفره پوسیده در دندان نشود و این ها باید توسط یک دندانپزشکی و در کلینیک دندانپزشکی صورت گیرد و ممکن است دندانپزشک برای تشخیص برخی از پوسیدگی ها رادیوگرافی انجام دهد .

علائم ظاهری بیماری به عوامل مختلفی بستگی دارد . به طور مثال می تواند به دلیل پوسیدگی های عمیق، التهاب ریشه، تورم یا تخلیه چرک از دندان باشد .

کلینیک دندانپزشکی وصال با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره ۰۲۶۳۴۴۸۱۴۵۵ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

عصب کشی دندان و ارتودنسی

دندان عصب کشی شده یا دندانی که عصب آن خارج می شود هیچ منعی برای انجام درمان ارتودنسی نیست به عبارتی کاملا می توان برای آن ها درمان ارتودنسی را انجام دهیم . مگر اینکه دارای علامت خاصی باشند یا اینکه عفونت پای ریشه داشته باشند و درمان کامل نباشد اما در نظر داشته باشید ممکن است پرکردگی آن ها خوب نباشد و در این مواقع این دندان ها شکننده هستند .

توصیه می شود بعد از عصب کشی دندان ها و قبل از انجام ارتودنسی دندان های تحت درمان روکش شوند . هرچند که چسباندن براکت روی دندان های روکش دار کمی سخت است اما در نهایت می توان این کار را انجام داد . در موارد بسیار سخت می توان بر روی دندان عصب کشی بند قرار داد تا از شکسته شدن آن در آینده جلوگیری شود .

نحوه انجام عصب کشی دندان

 • تزریق داروی بی حسی
 • آماده سازی حفره دسترسی
 • قرار دادن rubber dem
 • اطمینان از باز بودن مسیر کانال
 • آماده سازی کرونال کانال
 • شستشوی کانال
 • اندازه گیری طول کانال
 • آماده سازی اپیکال کانال
 • شستشو کانال
 • اندازه گیری مجدد طول کانال
 • پر کردن ریشه
 • پانسمان دندان
 • گرفتن عکس رادیوگرافی نهایی
عصب کشی دندان در کرج

عصب کشی دندان در کرج

درمان عصب کشی دندان    

خوشبختانه با روش ها و تکنیکی های دندانپزشکی امکانات درمانی بسیار وسیع است و کارهای زیادی می توان برای درمان ریشه دندان انجام داد .

پس از معالجه ریشه دندان، دندان زنده می ماند چرا که تغذیه خارجی آن از سمت بافت های اطراف آن ادامه دارد . البته این زنده ماندن بدین معنا نیست که بافت این دندان همانند بافت های دیگر به تحریک های حرارتی و الکتریکی پاسخ بدهد.

توجه داشته باشید وقتی دندانی به مرحله درمان ریشه و عصب کشی دندان می رسد، بعد از آن دچار تغییرات می شود و به عنوان یک بافت زنده نمی باشد و تبدیل به یک بافت مرده می شود و کیفیت خود را از دست می دهد و حالت شکننده پیدا می کند و این دندان ممکن است ساختمان خود را در مرحله های مختلف به تدریج از دست بدهد . مسلم است که یک دندان بعد از درمان ریشه نیاز به درمان پروتز پیدا کند و عمر این دندان نسبت به یک دندان طبیعی کوتاه تر است .

مراقبت های بعد از درمان عصب کشی

معمولا مقداری درد گذرا در پی از بین رفتن بی حسی تا چند روز وجود دارد که با تجویز مسکن های ضد التهاب تسکین می یابد . البته اغلب این درد چندان زیاد نیست که مانع فعالیت روزانه شود و اگر درد خیلی زیاد باشد فرد باید با دندانپزشک خود تماس بگیرد . از مصرف غذاهای سفت در طول دوره درمان پالپ دندان و استفاده از هر نوع مواد بی حسی جهت کاهش درد بعد از درمان اجتناب ورزید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین کلینیک دندانپزشکی در کرج مراجعه نمایید.

پاسخ

3 × سه =

Call Now Button