دندان‌های سفید و زیبا از معیارهای اصلی زیبایی چهره و میزان توجه به سلامت و بهداشت فردی محسوب می‌شود. محصولات سفید کننده دندان در بازار که با نام‌های گوناگون مانند لاک سفید کننده دندان به فروش می‌رسند…

لاک سفید کننده دندان که با نام‌های مختلف در بازار به فروش می‌رسد، در واقع همان ژل سفید کننده است که حاوی زایلیتول، پروکساید و فلوراید است و باعث برطرف شدن لک‌های زرد روی دندان می‌شود. این ژل‌ها را در بسته‌بندی ویژه و به شکل قلم و لاک تولید می‌کنند تا استفاده از آن راحت صورت بگیرد.

در اینجا به سوالات رایج درباره ژل یا لاک سفید کننده دندان می‌پردازیم.

 

1. آیا استفاده از ژل سفید کننده دندان بی‌خطر است؟

حتما شما هم درباره حساس شدن دندان‌ها بعد از استفاده از محصولات سفید کننده دندان، چیزاهایی شنیده‌اید. بله درست است! استفاده از ژل یا لاک سفید کننده دندان که حاوی پروکساید است، سبب تحریک شدن لثه‌ها و حساس شدن دندان‌ها می‌گردد.

بهترین راه استفاده از این محصولات این است که حتما با مشورت و راهنمایی دندان پزشک صورت بگیرد.

2. چگونه باید از این لاک استفاده کرد؟

استفاده از ژل سفید کننده دندان چه در مطب دندان پزشک و چه در منزل، تقریبا روشی یکسان دارد. محصولاتی را که دندان پزشکتان آن را تایید می‌کند را انتخاب کنید تا از سالم ماندن دندان‌ها و مینای آن بعد از استفاده اطمینان داشته باشید.

ابتدا باید دندان‌ها را مسواک بزنید تا کاملا تمیز باشند. بعد کمی از ژل سفید کننده را با اپلیکاتور مخصوصش و یا با همان قلمی که در انواع لاکی آن وجود دارد، به روی دندان‌ها بزنید. بعد از 15 دقیقه می‌توانید دندان‌ها را بشویید ولی در این مدت نباید چیزی بخورید و از قورت دادن ژل و آب دهان نیز خودداری کنید.

بعد از شستن ژل، دوباره دندان‌ها را مسواک بزنید. این کار را 2 تا 3 مرتبه در روز انجام دهید تا دندان‌ها سفید شوند.

 

3. چه محصولاتی را انتخاب کنید؟

در گذشته بیشتر محصولات سفید کننده دندان دارای میزان بالایی سفید کننده بودند که همین امر موجب حساس شدن دندان‌ها می‌شد. اما امروزه محصولاتی که وجود دارند، متعادل سازی شده‌اند و خیلی کمتر چنین تاثیری دارند. بهتر است لاک‌های سفید کننده‌ای که دارای فلوراید و زایلیتول هستند، استفاده مکنید. این دو عنصر برای جلوگیری از رشد باکتری‌ها و همچنین حساس شدن دندان بسیار موثرند.

 

4. اگر بعد از استفاده از لاک سفید کننده دندان، دندان‌هایمان حساس شد، چه کنیم؟

میزان زمان ماندن ژل روی دندان را کاهش دهید.

از خمیر دندان‌های ضد حساسیت که حاوی نیترات پتاسیم هستند، استفاده کنید.

از محلول فلوراید برای معدنی شدن دوباره دندان‌ها کمک بگیرید.

 

معمولا حساسیت دندان‌ها تا 24 ساعت پس از استفاده از لاک سفید کننده پایان می‌یابد، اما اگر این طور نشد، حتما به دندان پزشک مراجعه کنید.