مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

زمانی که به هر دلیلی دندانی را از دست می دهید، زیبایی چهره شما از بین می رود و سبب بروز مشکلاتی همچون تحلیل استخوان فک، اختلال در جویدن، مشکلات گوارشی و اختلال در تکلم فرد می شود . برای جلوگیری از این مشکلات و هزاران عوارض دیگر سعی در جایگزینی دندان از دست رفته نماید . ایمپلنت از جنس تیتانیوم بوده و جای ریشه دندان از دست رفته قرار می گیرد و کاملا با بدن سازگار می باشد .

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

ایمپلنت چیست ؟

ایمپلنت دندانی قطعه ای از فلز تیتانیوم و آلیاژهای از این فلز است که در داخل استخوان فک قرار می گیرد . یعنی در حقیقت این قطعه فلزی نقش ریشه دندان را برای ما ایفا می کند که بر روی این قطعه فلزی، یک قطعه فلزی دیگر قرار می گیرد که نقش تاج دندان را برای ما ایفا می کند . سپس بعد از قرار گیری قطعه فلزی دوم قالب گیری صورت می گیرد تا فرآیند آماده سازی روکش دندان انجام گردد .

کاربرد ایمپلنت دندان

ایمپلنت نزدیک ترین جایگزین دندان طبیعی از دست رفته است . در گذشته زمانی که دندان از دست می دادیم جایگزین آن دندان پروتز های ثابت و متحرک بود که این پروتز ها مزایا و معایبی هم داشت، پروتز های متحرک از بافت نرم هستند و بیمار معمولا با آن ها راحت نبود و جویدن به سختی انجام می شد پروتز های ثابت مزایای بهتری نسبت به پروتز های متحرک داشتند و در این نوع پروتز ها احتیاج به تراش پایه ای دندان بود . همین طور زمانی که فرد مجبور به استفاده از پروتز های ثابت بود به دلیل از دست دندان یک دندان بیمار مجبور به از دست دادن دو دندان دیگر خود نیز بود . اما امروزه با وجود ایمپلنت نیازی نیست که فرد دندان های دیگر خود را از دست بدهد و بهترین روش جایگزین دندان از دست رفته ایمپلنت دندان می باشد .

مراحل قبل از انجام جراحی ایمپلنت

ابتدا باید بافت لثه و استخوان توسط دندانپزشک بررسی شود و در صورت نیاز رادیوگرافی تشخیصی همانند OPG انجام گردد . همین طور یکسری تست های آزمایشگاهی مانند قندخون برای فرد تجویز می شود . سپس دندانپزشک طرح درمان را با فرد در میان می گذارد و در نهایت در صورت تمایل جراحی ایمپلنت انجام می گردد .

بیشتر افراد نگران درد عمل جراحی ایمپلنت هستند . عمل جراحی با بی حسی موضعی ناحیه جراحی توسط دندانپزشک آغاز می گردد . این پروسه با مقدار بسیار کمی احساس ناراحتی همراه خواهد بود و فرد احساس درد نخواهد داشت . تمام پروسه جراحی ایمپلنت، تحت شرایط کاملا استریل انجام می شود، بدین معنا که فرد با کاوری استریل پوشانده می شود .

دندانپزشک و دستیاران پزشک، از روپوش مخصوص، ماسک و دستکش های استریل استفاده می کنند . تمامی وسایل مورد استفاده، دارای بالاترین استاندارد و کاملا استریل هستند . با این شرایط پروسه ایمپلنت آغاز می گردد و انجام پروسه کامل ممکن است روزها تا چندین ماه به طول بینجامد .

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان را جدی بگیرید، حتما باید بهداشت دهان و دندان رعایت شود . استفاده از مسواک های مختلف، نخ دندان مخصوص بریج، دهانشویه ها و معاینات دوره ای انجام گردد، تا شرایط استخوان فک بررسی شود تا ایمپلنت از دست نرود .

بیشتر بخوانید
عصب کشی دندان در کرج

برای بهبود سریع بعد از ایمپلنت نکاتی را باید رعایت کرد، که این نکات همچنین شانس موفقیت جراحی ایمپلنت را بالا می برد . بعد از عمل جراحی ایمپلنت، زمانی که ایمپلنت قرار داده می شود، فرد باید به خوبی از دندان هایش مراقبت کند . اگر در ناحیه جراحی بخیه زده شده باشد، بهتر است به بخیه ایمپلنت دندان دست نزنید و در جلسه اول بعد از عمل، که این زمان ممکن است چند روز طول بکشد، بخیه ها کشیده می شوند روزهای بعد از عمل جراحی، ممکن است کمی احساس ناخوشایند و ناراحتی داشته باشید . این احساس می تواند به دلیل ورم صورت و لثه و خونریزی اندک محل جراحی باشد .

جهت کاهش تورم می توانید در 48 ساعت اول از کمپرس سرد استفاده نماید و مدت زمان استفاده از کمپرس سرد ده دقیقه و به فاصله بیست دقیقه یکبار می باشد .

هر گونه احساس ناراحتی و درد، می تواند به طور موثری با داروهای مسکن تجویزی، برطرف گردد . پزشک برای فرد لیستی از مراقبت های بعد از عمل جراحی فراهم می کند . از جمله موارد ذکر شده در این لیست عبارتست از: مسواک زدن روزانه و تمیز کردن بین دندان ها، چکاپ مرتب و استفاده از شوینده های آنتی باکتریال دهانی است .

رژیم غذایی پس از ایمپلنت دندان

یکی از نکات مهم بعد از انجام ایمپلنت دندان رعایت رژیم غذایی مناسب در روزهای ابتدایی پس از انجام ایمپلنت می باشد . بهتر است در روزهای ابتدایی غذاهای نرم مصرف نماید سپس از بعد از گذشت چند روز مصرف غذاهای طبیعی را شروع نماید . در طول این دوره نوشیدن مایعات توصیه می شود .

رعایت بهداشت پس از ایمپلنت دندان

رعایت بهداشت دهان و دندان یکی از مهمترین مراقبت ها پس از انجام ایمپلنت دندان می باشد . مسواک زدن منظم را فراموش نکنید . از مصرف دخانیات تا دو هفته پس از انجام ایمپلنت دندان اجتناب ورزید .

نتیجه گیری

ایمپلنت دندان یکی از موثرترین و بهترین روش ها جایگزین دندان از دست رفته است . در کلینیک دندانپزشکی زیبایی وصال، ایمپلنت دندان به بهترین نحو ممکن توسط متخصصین مجرب در محیطی مدرن ارائه می شود، برای مشاوره تخصصی با شماره ۰۲۶۳۴۴۸۱۴۵۵ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام کلینیک دندانپزشکی وصال مراجعه کنید .

                                             گالری تصاویر ایمپلنت دندان

بیشتر بخوانید
مراقبت های بعد از کشیدن دندان عقل
vesal

پاسخ

4 + چهارده =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس با پزشک