کلینیک وصال : امروز می خواهیم مزایا و معایب مسواک های برقی و دستی را برای شما بازگو کنیم .

علیغم این که هر دو نوع مسواک دستی و برقی مزایا و معایب خود را دارند، با توجه به آکادمی دندانپزشکان عمومی، مسواکی بهتر است که در حال استفاده از آن هستید. تصمم‌گیری بین مسواک برقی و دستی تنها به ترجیهات شخصی ربط دارد.به بیان دیگر، روش مسواک زدن شما و فرکانس مسواک زدن مهم‌تر از این است که از چه نوع مسواکی استفاده می‌کنید.

تنوع وسیع مسواک‌های دستی و برقی موجود در بازار، انتخاب بین انواع مذکور را دشوار و پیچیده کرده است. به منظور روشن شدن حد  و حدود و کمک به انتخاب اصلح، ما چند ویژگی مثبت و منفی هر دو نوع مسواک برقی و دستی را در ادامه مشخص کرده‌ایم. همه ما مدت‌ها از مسواک دستی استفاده کرده‌ایم و اطلاعات آنها به خوبی موجود است، در نتیجه از آنها آغاز میکنیم.

مسواک‌های دستی – مزایا

ارزان و در دسترس

مسواک‌های دستی معمولا بسته به بزند و طراحی مربوطه، بین 2 تا 8 دلار قیمت دارند که این قیمتی مناسب برای طیف وسیعی از افراد است. از آنجا که در تمامی داروخانه‌ها و سوپرمارکت‌ها نیز موجود هستند، جایگزینی آنها ساده است.

مناسب برای مسافرت

برخلاف مسواک‌های برقی که نیاز به شارژر دارند، مسواک‌های دستی را میتوان به سادگی درون کیف گذاشت و جابجا کرد. به این صورت دیگر برای یک سفر آخر هفته، نیازی به حمل بار اضافی نخواهید داشت.

قابلیت شستشوی بهتر زبان

سر دایره‌ای و چرخشی مسواک‌های برقی، دشواری‌های بسیاری برای تمیزکردن زبان به شما القا خواهند کرد در حالی که مسواک‌های دستی، به سادگی دندان‌ها، زبان و درون کام را تمیز خواهند کرد.

مناسب برای کودکان

مسواک زدن صحیح برای تمامی سنین مهم است، بویژه برای کودکان یاد گرفتن این مهارت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بچه‌های کوچک معمولا با استفاده از مسواک دستی، میتوانند به سادگی و به صوت ایمن، به محض دریافت آموزش، مسواک بزنند.

مسواک‌های دستی – معایب

بدون زمان‌سنج

بسیاری از مسواک‌های برقی دارای زمان‌سنج داخلی هستند که به کاربر این امکان را میدهد که به محض اتمام زمان دو دقیقه‌ای مسواک زدن، مطلع شود. لازم به ذکر است چنین قابلیتی در مسواک‌های دستی وجود نخواهد داشت.

استفاده از آن برای برخی افراد دشوار است

استفاده از مسواک دستی برای افرادی که از بیماری‌های مثل آرتروز، سندروم تونل کارپال و سایر بیماری‌های مانع حرکتی رنج میبرند، دشوار خواهد بود.

مسواک‌ها برقی – مزایا

مسواک‌های برقی در سالیان گذشته از محبوبیت خاصی برخوردار شده‌اند ولی آیا مسواک زدن با آنها به خوبی مسواک‌های دستی است؟

عملکرد

سری کوچکتر مسواک‌های بری منجر به سادگی دسترسی به طرفین دهان و دندان‌های انتهایی ردیف دهان و سایر حفره‌های کوچک دهانی می‌شود.

سادگی در استفاده

مسواک‌های برقی کار دستی را برای شما انجام میدهد، در نتیجه افرادی که از کندی دست یا سایر محدودیت‌های فیزیکی مثل آرتروز رنج میبرند، استفاده از مسواک‌های برقی را بسیار ساده‌تر میدانند.

زمان‌سنج خودکار

بسیاری از مسواک‌های برقی، یک زمان‌سنج داخلی دارند که استفاده از آنها را برای افرادی که روی زمان دو دقیقه‌ای مسواک زدن حساس هستند، ساده می‌کند.این امر منجر به این میشود که افراد از اتمام یک دوره مسواک کامل و پاکیزه آگاه شوند.

مسواک‌های برقی – معایب

قیمت

قیمت بسیاری از مسواک‌های برقی عددی بین 20 تا 200 دلار است، به خصوص زمانی که دنبال قابلیت‌هایی مثل زمان‌سنج و نمایشگر نیز باشد. در نتیجه استطاعت مالی بسیاری افراد برای تامین این دستگاه در مقایسه با مسواک‌های دستی، با مشکل مواجه خواهد شد.

باتری

علاوه بر قیمت ذکر شده در بخش قبل برای یک مسواک، باید هزینه سری اضافه برای آن را نیز (که بین 5 تا 10 دلار است) در نظر گرفت.

تمامی مسواک‌ها به گونه‌ای طراحی شده اند که پلاک‌های دندانی را پاک کنند و لثه‌ها را به منظور ساختن دهانی سالم‌تر، به درستی تحریک کنند. در نتیجه چه تصمیم بگیرید مسواک برقی داشته باشید، چه دستی،به یاد داشته باشید که حئاقل دو بار مسواک در روز و هر بار به مدت 2 دقیقه، از اهمیت بالایی برخوردار است. نیاز به کمک برای بهبود روش مسواک زدن خود دارید؟ می‌توانید از مقاله “مسواک زدن مانند یک دندانپزشک” در 120 ثانیه استفاده کنید.