پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان

پوسیدگی های دندانی یکی از بیماری های شایع دهان و دندان است . فعالیت میکروب ها در سطح دندان سبب بروز پوسیدگی دندانی می شود . فعالیت میکروب ها به آرامی در ساختمان دندان پیشرفت می کنند . پوسیدگی های دندانی در اثر دو عامل باکتری های موجود در دهان و مصرف مواد غذایی حاوی نشاسته و قندی رخ می دهد که منجر به تخریب بافت سخت دندان می شود .

پوسیدگی دندان در کرج

پوسیدگی دندان در کرج

قابل توجه است که وجود حدی از میکروب یک امر طبیعی است اما نباید به رعایت بهداشت دندان و دهان خود بی توجه باشیم زیرا همین امر سبب تخریب بیشتر ساختمان دندان می شود . باکتری های دهان با تکیه های غذایی و بزاق دهان ترکیب شده و ماده ای چسبناک و شفاف به نام پلاک را تولید می کنند که با تجمع پلاک ها بتدریج سخت تر شده و منجر به پوسیدگی می شود .

پوسیدگی سبب ایجاد حفره در دندان شده و با پیشرفت پوسیدگی ساختمان دندان تخریب شده و به ریشه دندان نزدیک تر شده و همین امر سبب درد دندان می شود . درد دندان به تدریج بیشتر می شود و به خصوص در معرض قرار گرفتن در معرض گرما، سرما و نوشیدنی های شیرین شدت پیدا می کند .

نشانه های پوسیدگی دندان

  • دندان درد
  • تغییر رنگ مینای دندان و حساس شدن آن
  • سوراخ شدن محل پوسیدگی
  • بوی بد دهان

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان با تولید اسید شروع می شود و ناشی از متابولیسم باکتری ها در پلاک دندانی است . پلاک یک توده بی رنگ و چسبناک از میکروارگانیسم ها و پلی ساکاریت ها است که در اطراف دندان تشکیل می شود و به دندان ها و لثه ها می چسبد و این خود باکتری تولید کننده اسید را می پرورد و محصولات عالی ناشی از سوخت و ساز آن ها را در تماس با سطح دندان نگاه می دارد .

عوامل موثر در کاهش پوسیدگی های دندانی

یکی از عواملی که نقش بسزایی در کاهش پوسیدگی های دندانی دارد رعایت بهداشت دهان و دندان می باشد . استفاده از دهانشویه ها، نخ دندان و مسواک زدن منظم از عوامل موثر در کاهش پوسیدگی های دندانی است . شایان ذکر است، انتخاب نخ دندان و مسواک مناسب بسیار حائز اهمیت می باشد لذا برای انتخاب جنس نخ دندان و مسواک مناسب حتما با دندانپزشک مشورت نمایید .

کلینیک دندانپزشکی وصال با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با کلینیک دندانپزشکی خوب در کرج با شماره ۰۲۶۳۴۴۸۱۴۵۵ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

در برنامه های پیشگیری از پوسیدگی دندان رژیم غذایی مناسب می تواند موثر باشد لذا بعد از وعده های غذایی و غذای سبک باید مسواک زد و دهان را شستشو داد با برنامه ریزی مناسب و بهداشت مناسب دهان و دندان و یک رژیم غذایی متعادل خطر پوسیدگی زایی به شدت کاهش می یابد . فراموش نکنید برای اینکه همیشه دندان های سالم داشته  باشید هر سه ماه یک بار مسواک خود را تعویض کنید و هر شش ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه نمایید .

پیشگیری از پوسیدگی دندان در کودکان

علاوه بر مسواک زدن و نخ دندان کشیدن و همین طور تغذیه مناسب که جز مراقبت های خانگی است والدین مسئول آن هستند و به عنوان اصلی ترین روش های پیشگیری از پوسیدگی از آن ها یاد می شود . یکی از روش های پیشگیری از پوسیدگی در کودکان فلوراید تراپی و فیشورسیلانت یا شیار پوش است . انجام فیشورسلانت و فلوراید تراپی بدون نیاز به هیچ گونه بی حسی و در زمان کوتاهی انجام می شود .

درمان پوسیدگی دندان

در صورتی که پوسیدگی در مراحل اولیه باشد با درمان فلوراید از پیشرفت آن جلوگیری می شود اما اگر پوسیدگی به مینای دندان آسیب زده باشد . دندانپزشک قسمت نرم دندان از محل پوسیدگی را جدا می کند و داخل حفره ایجاد شده را با مواد مخصوص پر می کند . اگر هم مشکل در ریشه دندان ایجاد شده باشد ممکن است کار به عصب کشی دندان برسد در این روش عصب به طور کامل از دندان خارج می شود و دندان را پر می کنند سپس دندان را روکش قرار داده می شود . بعد در صورتی که میزان آسیب دندان چنان زیاد باشد که قابل بازیابی و ترمیم نباشد ممکن است دندان کشیده شود .

نتیجه گیری

اگر شما از نیاز به درمان پوسیدگی دندان دارید می توانید با کلینیک دندانپزشکی وصال تماس بگیرید تا همکاران ما شما را در انتخاب روش مناسب و هزینه درمان پوسیدگی دندان راهنمایی نمایند .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین کلینیک دندانپزشکی در کرج مراجعه نمایید .

پاسخ

یک + 9 =

Call Now Button