پیشگیری از پوسیدگی دندان

پیشگیری از پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان چیست؟

پوسیدگی دندان یک بیماری مرتبط با رژیم غذایی است که منجر به از بین رفتن مواد معدنی در دندان های بزرگسالان و کودکان می شود. در مراحل اولیه می تواند به شکل یک لکه سفید یا تیره روی دندان ظاهر شود، اما با کمتر شدن مواد معدنی یک حفره یا سوراخ در دندان ایجاد می شود.

از بین رفتن مواد معدنی بیشتر ممکن است منجر به گسترش حفره به مرکز دندان شود که در نهایت ممکن است منجر به درد دندان شود.

پیشگیری-از-پوسیدگی-دندان

پیشگیری-از-پوسیدگی-دندان

علل پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان چگونه رخ می دهد؟

بسیاری از باکتری ها در پلاک دندان در دهان و دندان های شما زندگی می کنند. این باکتریها از مواد قندی موجود در غذایی که می خورید به عنوان انرژی مورد نیاز برای ادامه زندگی استفاده می کنند.

با تبدیل قند به انرژی، باکتری های موجود در دهان شما اسید تولید می کنند. این اسید کریستال های دندان شما را حل می کند و باعث از بین رفتن مواد معدنی می شود، که می تواند منجر به علائم پوسیدگی دندان مانند لکه های سفید و حفره ها شود.

بزاق شما برای پیشگیری از پوسیدگی دندان به کار می رود. بزاق شکر را از دهان و معده شما شستشو می دهد، باعث جلوگیری از ایجاد اسید توسط باکتری ها می شود و می تواند مراحل اولیه پوسیدگی دندان را با ترمیم مواد معدنی دندان اصلاح کند.

اگر مقدار اسید باکتری موجود در دندانهای شما از اثر محافظتی بزاق دهان شما بیشتر باشد، پوسیدگی دندان رخ می دهد.

کلینیک دندانپزشکی وصال با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با کلینیک دندانپزشکی خوب در کرج و آشنایی با روش های اصلاح طرح لبخند می توانید با شماره 02634481455 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام کلینیک دندانپزشکی وصال مراجعه کنید .

پیشگیری از پوسیدگی دندان

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان چه بخوریم؟

از پوسیدگی دندان می توان با رعایت موارد زیر جلوگیری کرد:

1- خوردن یک رژیم غذایی سالم و متعادلمیزان مصرف غذاهای قندی یا نوشیدنی های قندی را کاهش دهید.

مصرف قند را در وعده های غذایی محدود کنید.

به جای نوشابه یا آب میوه، آب شیر (حاوی فلوراید) بنوشید.

از قندهای موجود در قهوه یا چای، میان وعده ها و غلات آگاه باشید.

2- دو بار مسواک زدن در روز و استفاده از نخ دندان. رعایت بهداشت دهان و دندان باعث کاهش باکتریهای مضر می شود. به یاد داشته باشید که مسواک زدن به تنهایی تمام باکتری ها، قند و اسید موجود در بین دندان های شما را از بین نمی برد. اگر نخ دندان را فراموش کردید، لازم است بدانید که حداکثر 30 درصد از هر دندان را فراموش کرده اید که تمیز کنید!

3- استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید و نوشیدن آب شیر حاوی فلوراید. فلوراید از دندانها در برابر اسید محافظت می کند.

4- جویدن آدامس بدون قند بعد از غذا برای افزایش میزان بزاق. بزاق برای محافظت از دندانهای شما در برابر پوسیدگی بسیار مهم است.

5- آب کافی بنوشید و هیدراته باشید زیرا این امر باعث بهبود بزاق دهان شما می شود. به یاد داشته باشید که کمبود آب بدن می تواند مقدار بزاق ایجاد شده را کاهش دهد، بنابراین مقدار زیادی از آب شیر بنوشید.

6- در صورت توصیه دندانپزشک می توانید فیشورسیلانت انجام دهید.

7- از قرار دادن هرگونه نوشیدنی های شیرین (مانند آب میوه، نوشابه ) در بطری های کودک یا فنجان های کودک خود خودداری کنید. حتی بطری های شیر در صورتی که عادت به خوردن آنها در طول شب دارند، می توانند باعث پوسیدگی دندان کودکان شوند، زیرا قندها هنگام خواب شستشوی سطح دندان را ادامه می دهند.

8- اگر غذای قندی خوردید، اما نمی توانید خیلی زود دندان های خود را مسواک بزنید از آب شیر بنوشید تا قندها را از دهان شما شستشو دهد. تمیز کردن دندانهای نوزادان با یک دستمال مرطوب بعد از خوردن بطری شیر در شب بسیار راهکار خوبی است البته در صورتی که آنها برای مسواک زدن خیلی کوچک باشند.

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی راهکارهای پیشگیری از پوسیدگی دندان پرداختیم و آنها را به طور جامع شرح دادیم. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های مندرج در سایت دندانپزشکی وصال تماس حاصل فرمایید.

پاسخ

پانزده + هفده =

Call Now Button