کلینیک دندانپزشکی وصال: عصب کشی دندان یک درمان به ظاهر پراسترس برای مراجعین است.درحالی که در واقعیت،این درمان یکی از کم عارضه ترین درمان ها برای نگهداری وجلوگیری از کشیده شدن دندان های شماست که تحت تحت بی حسی موضعی  وباکمترین اذیت انجام می شود.درعصب کشی بعداز بی حسی پوسیدگی دندان شما باتراش خارج می شود.سپس دسترسی به پالپ(عصب)دندان از طریق تاج فراهم میشود.

کانال یا کانال های دندان که حاوی عروق،اعصاب و….هستند،پاکسازی میشود.وبعدفضایی درداخل کانال باآماده سازی وشستشوی مکررفراهممیشود.سپس با موادمخصوصی این فضای داخل ریشه های دندان پرمیشود.گاهی این پروسه که به اختصار ذکر شد نیاز نیازاست که در دویاحتی چندجلسه انجام شود.بعدازتمام شدن درمان ریشه(عصب کشی)دندان برای پرشدن یا روکش شدن آماده است.

بعدازدرمان درجاتی از دردطبیعی است که میتوانید بارعایت موارد زیرقبل ازدرمان ریشه میتوانید درمان به مراتب راحتتر وخوشایند تری داشته باشید.

1.قبل ازهمه چیز تمام پیش فرض هاوتصوراتی که درمورد عصب کشی دارید دور بریزید.حتی اگرتجربه ی قبلی درمان ریشه(عصب کشی)ناخوشایندی داشته اید،ضمن اینکه آن را با دندانپزشک خود مطرح می کنید،فراموش کنید

عصب کشی بر خلاف تصوراولیه خیلی ازمراجعین،درمانی ملایم وباکمترین درد و اذیت است.

2.لباس راحت بپوشید.درمان ریشه شما ممکن است طولانی باشد.ازپوشیدن لباس های مهمانی و گران قیمت خودداری کنید.دردرمان ریشه ازهیپوکلریت استفاده میشودویک  قطره ازماده اگر ناخواسته برروی  لباس شما بچکد،آن راخراب خواهد کرد.

3.درمورد تمام دغدغه هاونگرانی هایتان سوال کنید.بعضی ها از آمپول بی حسی وحشت دارند.برخی از بی حس نشدن،جمع شدن آب دردهان،حس خفگی،دردحین کار،خستگی،دررفتن فک و….می ترسند.همه این هارا به مابگویید.مامشکلاتی که ممکن است شما بادندانپزشکی داشته باشید را می دانیم درک میکنیم وبرای رفع آنها،حداکثرتلاش خودرا صورت می دهیم.درمورد این که درمان چند جلسه است وچقدر طول میکشدبا  دندانپزشک خود صحبت کنید.

4.خانم های محترم برای حضور درمطب دندانپزشکی زحمت آرایش غلیظ به خود ندهید.از رژلب استفاده نکنیدو موهای خود راپشت نبندیدوگیره یا کلیپس خود را خارج کنیدتا سرتان در یونیت در موقعیت صحیح قراربگیرد و اذیت نشوید.

5.برای انجام عصب کشی هیچ کدام از داروهایی  که پزشک برای شما تجویز کرده است نیاز نیست قطع کنید.اگر باردار هستید،مشکل فشارخون،مشکل قلبی به خصوص سابقه ی جراحی قلب ویامشکلات پزشکی دیگری داریدممکن است نیاز باشد که با پزشک خود قبل از مراجعه به دندانپزشک مشورت کنیدومجوزودستورالعمل تمهیدات قبل وبعداز درمان دندانپزشکی رااز اواخذ کنید.

6.شب قبل بهترین کار این است خواب کافی داشته باشید.یک ساعت قبل ازمراجعه در صورتیکه منع مصرف از سوی پزشک، یا حساسیتی نداریدازایبوپروفن(مثلا یک قرص یاکپسول400میلی گرم) استفاده کنید.(اگر به هر دلیل ازاین دارونمیتوانید استفاده کنید در صورتی که منع مصرفی ندارید ازاستامینوفن استفاده کنید.)

7.وقت حضور درمحل راتنظیم کنیددرضمن زمان درمان شماممکن است طولانی تر یاکوتاهترازپیش بینی شما باشد.لذا حتما مدت زمانی بعداز خاتمه درمانی را هم که پیش بینی میکنیدخالی بگذاریدتااسترس نداشته باشید.

 

در صورت تمایل جهت رزرو نوبت درمان ریشه دندان و عصب کشی دندان و یا کسب اطلاعات بیشتر با پشتیبانان کلینیک دندانپزشکی وصال تماس حاصل فرمایید:

 

نکات مهم بعداز عصب کشی یا(درمان ریشه)

درمانی که برای شما انجام شده است “درمان کانال ریشه” است که در اصطلاح عام عصب کشی نامیده می شود

بعد از اینکه بی حسی دندان شما از بین رفت، ممکن است درد دندان شما شروع شود. در صورتی که منع مصرف خاصی ازپزشک ندارید و دارویی از طرف دندانپزشک برایتان نسخه نشده است، می توانید از قرص های ایبوپروفن(400میلی گرم)هر6ساعت یکباربرای کنترل درد استفاده کنید.

گاهی بعد از درمان ریشه، با درد و تورم شدیدی در روزهای بعد از درمان، مواجه می شوید. ممکن است، التهاب به حدی شدید باشد که حتی نتوانید دندان های خود را روی هم قرار دهید. این مشکلات، ربطی به موفقیت درمان شما ندارد و به زودی برطرف می شود. حتماً در این شرایط داروهای تجویز شده را استفاده کنید و اگر دارویی برایتان تجویز نشده است با دندانپزشک خود تماس بگیرید. در موارد درمان مجدد ریشه (عصب کشی مجدد) و در صورت درد شدید قبل از شروع درمان، درد و تورم بعد از درمان بیشتر قابل پیش بینی است..

مسواک زدن و استفاده از نخ دندان منعی ندارد. فقط روی پانسمان موقت را با مسواک نسابید و نخ دندان را در ناحیه پانسمان وارد نکنید.

تا قبل از رفع بی حسی، به خصوص در فک پایین، ممکن است موقع غذا خوردن گونه و زبانتان را گاز گرفته و زخم کنید. منتظر رفع بی حسی شوید و از غذاهای نرم شروع کنید. اگر در باز شدن فک مشکل دارید، از هوله گرم و ماساژ آرام در ناحیه درد استفاده کنید.

پانسمان روی دندان شما موقت بوده و در اسرع وقت ،بعد از خاتمه درمان ریشه،باید پر شود یا درمان پروتزی روی آن انجام گیرد. در مورد نیاز به روکش با دندانپزشک مربوطه مشورت کنید ولی در نظر داشته باشید بیشتر دندان های عصب کشی شده نیاز به روکش پیدا می کنند. اگر پانسمانتان افتاد در اسرع وقت برای پانسمان مجدد مراجعه کنید، روی دندان نباید باز بماند.

را می دانیم درمان ریشه (عصب کشی) تجربه خوشایندی ممکن است برای شما نباشدا ترس ها و نگرانی های شما را در مورد درمان درک میکنیم ولی تلاشمان این است،بهترین و کم عارضه ترین تجربه عصب کشی شما را ارائه کنیم.

 

نکاتی که باید به دندانپزشک خود بگویید

دندانپزشک شما باید در مورد شرایط شما و بیماری‌هایی که شما به آن مبتلا هستید، بداند! این دانستن چند دلیل دارد. اول اینکه بسیاری از بیماری‌هایی که مراجعین دندانپزشکی به آن‌ها مبتلا هستند می‌تواند روی درمان دندانپزشکی آن‌ها تأثیر بگذارد. از طرف دیگر سلامت دهان و سلامت عمومی بدن رابطه متقابلی باهم دارند. طوری که سلامت کلی بدن شما روی دهان شما تأثیر می‌گذارد و از طرف دیگر بیماری‌های دهان شما می‌توانند روی سلامت عمومی شما تأثیر داشته باشند.
برخی از افراد درمان‌های دندانپزشکی را ممکن است خیلی به‌عنوان «درمان» جدی ترقی نکنند و در مورد توضیحاتی که ممکن است در مورد درمان‌های قبلی پزشکی و داروهایی که مصرف می‌کنند به دندانپزشک خود کوتاهی کنند. درحالی‌که برخی از موارد تاریخچه پزشکی ممکن است مستقیماً روی درمان‌های دندانپزشکی تأثیر داشته باشد و حتی سلامت فرد را تهدید کند.
بسیاری از بیماری‌هایی که مبتلا می‌شویم، ممکن است علائم دهانی داشته باشند. در برخی از بیماری‌ها علائم دهانی جز اولین علائمی است که ظاهر می‌شود و تشخیص اولیه از روی علائم دهانی می‌تواند از بسیاری از آسیب‌های متعاقب پیشرفت بیماری جلوگیری کند
به‌طورکلی بهتر است در مورد تمام جزئیات بیماری‌ها و داروهایی که مصرف می‌کنید، با دندانپزشک خود صحبت کنید حتی برخی مکمل‌ها و داروهای گیاهی هم می‌توانند تداخل دارویی باداروهای تجویزشده توسط دندانپزشک شماداشته باشد.

بیماری های قلبی وعروقی

دندانپزشک شما باید در مورد تمام جوانب بیماری احتمالی قلبی عروقی و داروهای مصرفی شما اطلاع داشته باشد. تزریق انواعی از بی‌حسی دندانپزشکی در برخی از بیماران قلبی و عروقی می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند. به‌علاوه در برخی از بیماران قلبی نیاز به‌پیش دارویی با آنتی‌بیوتیک قبل از برخی درمان‌های دندانپزشکی وجود دارد.داروهای قلبی و عروقی طیف وسیعی دارند.فشارخون در کشور ما به دلیل سبک ناسالم زندگی شایع است و به نظر در نسل‌های آینده هم روند افزایشی خواهد داشت. دندانپزشک شما در بسیاری از موارد مجبور است با پزشک متخصص قلبی که تحت نظرش هستید در مورد درمان دندانپزشکی شما مشورت بگیرد.

مصرف داروها

هر نوع دارویی را مصرف می‌کنید با دندانپزشک خود در میان بگذارید. شاید مصرف برخی داروها ازنظر شما عادی بوده و مهم نباشد. ولی ممکن است در درمان دندانپزشکی شما تأثیر داشته باشد. مثلاً مصرف آسپرین ساده که اغلب در برخی افراد مسن ممکن است مشاهده شود، ممکن است که در مواردی با عدم کنترل خونریزی در جریان درمان‌های دندانپزشکی همراه باشد.
بیماری‌های تنفسی و ریوی
در مورد آسم خود به دندانپزشک خود اطلاع دهید. در مورد سایر بیماری‌های تنفسی و علی‌الخصوص بیماری‌های مشکوک با منشأ عفونی (مانند سل) به دندانپزشک خود توضیحات کافی ارائه کنید.
عفونت‌های خونی، بیماری‌های مسری و بیماری‌های منتقله از راه جنسی
امروزه خوشبختانه امکان درمان بیماران با عوامل مسری در بیشتر مراکز دندانپزشکی وجود دارد. در صورت ابتلا به هر نوع بیماری مسری از راه خون مانند ویروس عامل بیماری ایدز، هپاتیت و سایر بیماری‌های مسری مانند سل و…..بدون واهمه دراین باره با دندانپزشک خود صحبت کنید.
بارداری و شیردهی
حتماً باید در مورد بارداری خود به دندانپزشک خود اطلاع دهید. شیردهی هم روی داروهای تجویزشده توسط دندانپزشک تأثیر می‌گذارد. تجویز رادیوگرافی، تصمیم به شروع درمان و داروها ، مواردی هستند که با دوره بارداری تحت تأثیر قرار می‌گیرند.
بیماری‌های کلیوی و کبدی
دفع بسیاری از داروها از مسیرهای کلیوی و کبدی صورت می‌گیرد. برخی داروهای رایج در تجویزهای دندانپزشکی ممکن است به دلیل ابتلا به بیماری کلیوی یا کبدی تغییر داده شوند، منع تجویز داشته باشند یا نحوه مصرف آن‌ها تغییر دهد.
بیماری‌های اندوکرین و هورمونال
اختلالات هورمونال متنوع هستند و ممکن است روی درمان‌های دندانپزشکی تأثیر بگذارند. برای مثال اختلالات تیروئیدی می‌توانند با مشکلاتی در کنترل فشارخون همراه باشد. دانستن این نکات به دندانپزشک شما کمک می‌کند که نظارت بهتری روی سلامتی شما داشته باشد. در مورد مصرف داروهای هورمونی و حتی داروهای ضدبارداری هم دندانپزشک خود را مطلع کنید. برخی از داروهایی که دندانپزشک برای شما ممکن است تجویز کند، در اثر داروهای ضدبارداری اختلال احتمال دارد ایجاد کند
سابقه تصادف، ضربه، سکته مغزی یا قلبی یا افسردگی
تصادفات و ضربات واردشده به دندان‌ها می‌تواند بر سرنوشت دندان‌ها تأثیر بگذارد. ضربه( تروما) می‌تواند باعث از دست رفتن دندان‌ها در کوتاه‌مدت و بلندمدت بشود. کسانی که سابقه سکته مغزی دارند معمولاً داروهایی می‌خورند که حتماً باید در مورد آن‌ها، دندانپزشک خود را مطلع کنند.درمورد افسردگی هم، دندانپزشک خود را از داروهایی که می‌خورید مطلع کنید.
ناتوانی‌ها و معلولیت‌ها
ممکن است شما دوست نداشته باشید در مورد برخی از ناتوانی‌های جسمی خود یا ناتوانی جسمی یا ذهنی اطرافیان خود با دندانپزشک خود صحبت کنید. بعضی از ناتوانی‌های جسمی ممکن است که ایجاب کنند بیمار روی موقعیت خاصی روی یونیت قرار بگیرد اگر مشکل کمر یا گردن دارید، اگر جراحی خاصی روی حرکت و نشستن شما تأثیر گذاشته است و یا اگر فرزند یا کسی که قیم او هستید معلولیت ذهنی دارد در مورد جزئیات آن‌ها با دندانپزشک خود صحبت کنید.
سابقه سرطان و شیمی‌درمانی یا اشعه درمانی
در مورد بیماری سرطان با دندانپزشک خود صحبت کنید. حتی اگر بیماری شما در سال‌های قبل درمان شده است هم ،آن را با دندانپزشک خود در میان بگذارید.ممکن است اقدام به شیمی‌درمانی یا اشعه درمانی، نوع درمان شمارا تغییر دهد. به‌علاوه ممکن است تمهیدات خاصی برای انجام درمان شما در نظر گرفته شود
مصرف داروهای گیاهی و درمان هامبوپاتی
داروهای گیاهی به‌هرحال دارو هستند و تداخل با سایر داروها ممکن است داشته باشند. مصرف این داروها را در توضیح تاریخچه پزشکی خود به دندانپزشک فراموش نکنید. در مورد اثرات درمان هامیوپاتی اطلاعات علمی موثقی وجود ندارد. ولی بسیاری از کسانی که این درمان‌ها را تبلیغ می‌کنند بیماران را از مصرف خیلی از داروها به درست یا نادرست منع می‌کنند و درصورتی‌که شما می‌خواهید درمان ارائه‌شده توسط آن‌ها را ادامه دهید، باید به توصیه‌های درمانگر خود عمل کنید و با کمک دندانپزشک خود در مورد نحوه انجام دندانپزشکی خود تصمیم اتخاذ نمایید.

 

امیدواریم محتوای این مطلب مورد استفاده  شما همراهان عزیز واقع شده باشد ، در صورت تمایل به رزرو نوبت در کلینیک دندانپزشکی وصال جهت عصب کشی / درمان ریشه دندان با پشتیبانان ما تماس حاصل فرمایید: