ارتودنسی ثابت

ارتودنسی دندان یکی از درمان های رایجی است که می تواند لبخند زیبایی به چهره افراد ببخشد . در واقع می توان گفت ارتودنسی به معنای منظم کردن دندان های نامرتب می باشد . درمان ها و دستگاه های ارتودنسی به دو گروه متحرک و ثابت تقسیم بندی می شوند . به طور معمول از ارتودنسی ثابت برای حرکت دادن دندان ها و مرتب نمودن آن ها استفاده می شود، به دلیل این که دستگاه های ارتودنسی ثابت نسبت به متحرک از قابلیت بیشتری به لحاظ نحوه ی اعمال نیرو و جابجا کردن دندان ها برخوردار هستند .

ارتودنسی ثابت
ارتودنسی ثابت

در ارتودنسی ثاِبت امکان برداشتن وسایل از روی دندان ها در موارد بسیار اورژانسی وجود دارد، اما در واقع این کار زیاد توصیه نمی شود حتی اگر این برداشتن برای مدت یک روز باشد . با این کار بیمار زمان زیادی را از دست می دهد و گاها حتی چندین ماه درمان بیمار به تعویق می افتد  .

فهرست محتوا

قسمت های مختلف دستگاه ارتودنسی ثابت

             دستگاه ارتودنسی ثابت از پنج قسمت به نام بند، براکت، سیم اصلی، اورینگ و قلاب تشکیل شده است .

 

بند

حلقه ای است فلزی که دور دندان های عقب انداخته می شود تا بتوانیم روی دندان نیرو وارد کنیم . امروزه به جای بند از باکال تیوب استفاده می شود مگر نتوان تیوب را روی دندان چسباند . اگر با بی توجهی شما بندها شل شوند . باید مراجعه کنید تا دوباره چسبانده شوند وگرنه ممکن است پوسیدگی دندان ایجاد شود یا ارتودنسی طولانی تر شود .

براکت

با چسب مخصوص به دندان چسبانده شده برای اعمال نیرو استفاده می شوند . چسب های مورد استفاده از استحکام کافی در برابر نیروهای معمول جویدن و مسواک زدن برخوردارند .

بیشتر بخوانید
پوسیدگی دندان

ولی درصورتی که فشار غیرمتعارف وارد شود کنده می شوند و برای چسباندن مجدد آن ها هزینه مجدد اخذ می شود . زیرا چسباندن آن ها کار ظریفی است و خصوصا در اواخر درمان این کار مشکل تر است .

سیم اصلی

سیم ها ابزار اصلی اعمال نیرو هستند، که در اندازه ها و انواع مختلف استفاده می شوند . با تنظیم آن ها است که حرکت دندان ها عملی می شود . باید از درست قرار گرفتن سیم داخل براکت اطمینان داشت . توجه کنید که این سیم نباید کج شده یا بشکند . خوردن خوراکی های سفت علاوه بر کندن براکت ها می تواند سبب کج شدن و گاهی شکستن سیم ها شود .

اورینگ

لاستیک های کوچک و گرد هستند که برای نگه داشتن سیم اصلی داخل براکت استفاده می شوند . گاه از سیم های نازک به این منظور استفاده می شود . باید هر روز چک کنید تا مبدا افتاده باشند وگرنه سیم اصلی از براکت جدا شده، دندان از کنترل خارج می شود .

در این صورت ممکن است دندان کج شده نیازمند افزایش تعداد جلسات و طول درمان و افزایش هزینه درمان جهت اصلاح این مشکل باشیم .

قلاب

زایده ای است که روی براکت یا بند یا تیوب وجود دارد . مهم ترین مصرف آن برای گیر دادن کش ها یا فنر ها است .ابزارهای اضافی جهت اعمال نیرو مانند فنرها و کش ها و …

باید توجه داشت که این قطعات اگر جدا شدند حتما جهت اتصال مجدد به دندانپزشک مراجعه نمایید .

بهترین زمان انجام ارتودنسی ثابت

بهترین زمانی که می توانیم اقدام به درمان ارتودنسی ثابت نماییم، زمانی است که، تمامی دندان های دائمی بیرون زده اند، که تقریبا بین یازده تا چهارده سالگی خواهد بود . از این رو به بیماران توصیه می شود اگر با مشکلات نامرتبی دندان ها روبه رو هستند، ضمن اینکه درمان تخصصی ارتودنسی انجام می دهید به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایند و به زمان مناسب درمان هم دقت لازم را داشته باشید .

بیشتر بخوانید
نکات مهم در رابطه با ویروس کرونا و درمان های دندانپزشکی

ارتودنسی فک بالا و پایین کلینیک دندانپزشکی وصالتفاوت ارتودنسی ثابت و متحرک

دستگاه های ارتودنسی به دو گروه بزرگ متحرک و ثابت تقسیم بندی می شوند . دستگاه ارتودنسی متحرک دستگاهی است که، بیمار می تواند آن را از دهان خود خارج نماید اما دستگاه ارتودنسی ثابت توسط متخصص ارتودنسی بر روی دندان تعبیه می شود .

نوع ناهنجاری های دندانی است که تعیین می کند، فرد نیاز به کدام درمان ارتودنسی ثابت یا متحرک دارد . اگر بیمار مشکلات فکی داشته باشد به دستگاه های ارتودنسی ثابت نیاز دارد و اگر مشکل شلوغی و نامرتبی دندان ها را داشته باشد مشکل آن با دستگاه های ارتودنسی متحرک قابل درمان است .

هزینه ارتودنسی ثابت

یکی از سوالات شایع در بین عموم افراد این است که هزینه ارتودنسی ثابت دو فک چقدر است ؟ هزینه ارتودنسی ثابت دو فک به عوامل مختلفی بستگی دارد . اما برخی از کلینیک ها هستند که با هزینه های کمتری حاضر به انجام این روش هستند لازم ذکر است که هزینه های کمتر به دلیل این است که توسط افراد غیر متخصص انجام می شود . لذا برای پیشگیری از بروز عوارض و اطلاع دقیق از هزینه های ارتودنسی ثابت به افراد متخصص در کلینیک های دندانپزشکی خوب در کرج مراجعه نمایید .

نتیجه گیری

در کلینیک دندانپزشکی زیبایی وصال، درمان ارتودنسی دندان به بهترین نحو ممکن توسط متخصصین مجرب در محیطی مدرن ارائه می شود، برای مشاوره تخصصی با شماره 02634481455 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

 کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج
کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج

خدمات مهم کلینیک: ایمپلنت دندان، پروتز دندان، ارتودنسی دندان، کامپوزیت ونیر دندان

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس با پزشک