آشنایی با انواع روکش دندان

روکش‌های دندانی معمولاً به عنوان راه‌حلی برای اصلاح لبخند مدرن در نظر گرفته می‌شوند. این ترمیم‌های زیبایی به‌طور خاص طراحی شده‌اند تا لبخند شما را در چند نوبت سفیدتر، صاف‌تر و جذاب‌تر نشان دهند. با توجه به نوع ترمیمی که انتخاب می کنید، مواردی مانند هزینه روکش و انواع روکش دندان می توانند متفاوت باشند. برخی از روکش ها را می توان در یک نوبت به سرعت تکمیل کرد. در حالی که برخی دیگر به چند هفته برنامه ریزی و آماده سازی نیاز دارند.

برخی از روکش‌های مختلف را می‌توان برای پوشاندن دندان‌هایی که دارای عیوب دندانی هستند، استفاده کرد. بسیاری از مردم آن را نمی دانند، اما برای برخی این چیزی فراتر از یک عمل زیبایی است. این نوع خدمات دندانپزشکی می‌تواند به بازگرداندن اعتماد به نفس و بهبود ظاهر شما در موقعیت‌های اجتماعی و برخوردهای مرتبط با کار کمک کند. شایع ترین دلیل برای نیاز به این خدمات، آسیب ناشی از پوسیدگی دندان، بیماری لثه یا آسیب است. با این حال، برخی از افراد در صورتی که بخواهند رنگ، شکل، اندازه یا فاصله بین دندان های واقعی خود را تغییر دهند، آن ها را انتخاب می کنند.

فهرست محتوا

انواع روکش دندان

ونیرها پوسته های نازک سفارشی هستند که برای پوشاندن سطوح جلوی دندان استفاده می شوند. تا بهتر و درخشان تر به نظر برسند. آنها از مواد کامپوزیت پرسلن یا رزین ساخته شده‌اند. و می‌توان آن‌ها را طوری سفارشی کرد که با رنگ و شکل سطح دندان‌های موجود شما مطابقت داشته باشد. تا دندان‌هایی با ظاهر طبیعی‌تر داشته باشند.

روکش‌های چینی انتخابی محبوب برای درمان زیبایی هستند، زیرا مزایای دوام و ظاهر طبیعی دندان‌ها را اما با قیمت بالا فراهم می‌کنند. با این حال، مواد کامپوزیت جایگزین مقرون به صرفه‌تری برای بهبود ظاهر دندان‌ها در برخی موارد به جای رفع آسیب‌های ناشی از پوسیدگی یا تروما دندان ارائه می‌کنند.

روکش های پرسلن

پرسلن به طور کلی محبوب ترین و مؤثرترین ماده ای است که در ساخت روکش ها استفاده می شود.  ونیرهای چینی در برابر لکه مقاوم هستند و یک روش درمانی عالی برای تغییر رنگ، براده ها و ترک ها ارائه می کنند. اگرچه آنها اغلب گران ترین گزینه هستند، اما سرمایه گذاری زمانی ارزشمند است که شما را با لبخند رویایی خود رها می کند.

در بیشتر موارد توصیه می شود که بالای 6 روکش را همزمان ایجاد کنید تا از یکنواختی روی لبخند خود اطمینان حاصل کنید. آنها در طیف وسیعی از سایه ها قرار می گیرند تا با ظاهر طبیعی دندان مطابقت داشته باشند، و مقاومت بیشتری نسبت به کامپوزیت ها در برابر لکه دارند و می توانند تا 10 تا 15 سال دوام بیاورند. اینها به صورت سفارشی در لابراتوار دندانپزشکی ساخته می شوند. و دندانپزشک باید ظرف 1 تا 3 هفته آنها را بازگرداند.

با روکش های چینی ظریف، لبخند خود را بی عیب و نقص و حتی طبیعی تر از آنچه که در حال حاضر است، کنید.

ونیر کامپوزیت نوعی از روکش دندان

کامپوزیت ونیر

با ونیرهای رزین کامپوزیت، می‌توانید لبخندی زیبا با کسری از هزینه‌ای که برای داخل کردن و قرار دادن دندان‌های چینی نیاز دارد. به دست آورید. روکش‌های رزین کامپوزیت شبیه پرکننده‌های حفره همرنگ دندان هستند. زیرا از مواد کامپوزیت دندانی ساخته می‌شوند. این ماده به جای اینکه در آزمایشگاه ساخته شود. بلافاصله توسط دندانپزشک شما بر روی دندان شما شکل می گیرد. سپس با نور در محل خود قرار می گیرد.

نقطه ضعف این روش روکش این است که کامپوزیت به اندازه ونیرهای چینی بادوام نیست. بنابراین در معرض خطر بیشتری برای خراشیدن هستند. ونیرهای کامپوزیت را می توان مستقیماً بدون برداشتن لایه ای از مینای دندان اعمال کرد. آنها نهایت 7 سال دوام می آورند. این فرآیند نسبت به جایگزینی یک روکش کامل چینی هزینه کمتری دارد.

این فرآیند نسبت به ونیرهای چینی به جلسات کمتر (اما طولانی تر) نیاز دارد و نتیجه نهایی به شدت به مهارت دندانپزشک بستگی دارد.

لومینرز

Lumineers یک نام تجاری نوآورانه جدید است که جایگزینی طبیعی تر برای روکش های چینی ارائه می دهد. آنها مواد نیمه شفاف بسیار نازکی هستند که ظاهر و احساس مینای دندان را تقلید می کنند. و دندان هایی را برای بیماران فراهم می کنند که از نظر ظاهری بهبود یافته و در عین حال بسیار قوی هستند.

بر خلاف بسیاری از گزینه های دندانپزشکی دیگر، لومینیرها برای استفاده از دندان نیازی به کاهش یا تغییر کانتور ندارند. یک تصور غلط رایج این است که لومینیرها به دلیل نازک بودن ظریف هستند. با این حال، این درست نیست. زیرا آنها از مواد محکمی ساخته شده اند. به این معنی که بسیار بادوام هستند. تعداد جلسات مورد نیاز برای لومینیرها، دو جلسه است و آنها بدون درد هستند. با مراقبت و نگهداری مناسب، آنها باید 20 سال عمر کنند.

لومینیرها نازک ترین و قوی ترین روکش دندان هستند که به ضخامت لنزهای تماسی است. ماندگاری لومینیرها دو برابر ونیرهای چینی سنتی است.

ونیرهای پالاتال

این نوع خاص از روکش های دندانی به دلیل تمرکز آنها بر روی سطوح داخلی دندان ها کمی متفاوت هستند. به جای اینکه روی سطح جلویی دندان ها قرار گیرند، روی پشت اعمال می شود. چرا؟ خوب. سطح پالاتال دندان‌ها را با تقویت آن‌ها از پشت به جای پوشاندن سطوح جلویی، بهبود می‌بخشد. روکش‌های دندانی پالاتال اغلب از طلا ساخته می‌شوند. اما به صورت چینی یا کامپوزیت نیز موجود است. از پشت دندان‌های فرسوده، ظریف یا حساس محافظت می‌کنند. تا از سایش بیشتر جلوگیری کرده و آن‌ها را قوی نگه دارند.

با روکش های پالاتال، تنها قسمت آسیب دیده دندان را می توان ترمیم کرد. و بقیه آن دست نخورده باقی می ماند.

روکش های متحرک

یکی از مهمترین جنبه هایی که باید در هنگام تصمیم گیری در مورد اینکه آیا برای روکش های دائمی آماده هستید یا خیر، در نظر بگیرید. این است که ظاهر و احساس آنها چگونه خواهد بود. روکش‌های قابل جابجایی می‌توانند به بیماران این امکان را بدهند که قبل از انجام درمان‌های دندانپزشکی تجربه کنند.

آنها یک گزینه کمتر تهاجمی نسبت به رویکرد سنتی هستند. همانطور که از نام مشخص است، آنها موقتی هستند. از این رو نسبت به همتایان خود ارزان تر هستند. قالب های بالایی و پایینی شبیه به روشی که ترازهای شفاف انجام می شود ساخته می شوند. علاوه بر این، می توان آنها را در صورت لزوم حذف کرد.

استفاده از روکش های متحرک بسیار آسان تر از روکش های دائمی است زیرا نیازی به برداشتن لایه مینا نیست. با این حال، ماهیت موقت آنها به این معنی است که شما باید با ناراحتی آنها و عدم جابجایی آنها در دهان خود مقابله کنید. بعلاوه، به دلیل فاکتور ناراحتی، به تعویض مکرر نیاز دارند.

کدام نوع از روکش دندان بهتر است؟

در نهایت بهترین انواع روکش دندان برای لبخند شما با آنچه که ممکن است برای شخص دیگری ایده آل باشد متفاوت خواهد بود. نوع ترمیم انتخابی شما به عواملی مانند موارد زیر بستگی دارد:

  • بودجه
  • اهداف بلند مدت
  • آنچه را که می خواهید به دست آورید
  • چه تعداد دندان درگیر است
  • سلامت و فرم دندان های فعلی

شاید همه دندان های شما به جز یکی از آنها عالی به نظر می رسند. در این صورت، یک ونیر کامپوزیت منفرد توصیه می‌شود تا دیگر مجبور نباشید همه دندان‌های اطراف آن را دوباره شکل دهید. یا اگر به اصلاح چندین دندان نیاز دارید، احتمالاً به جای ونیرهای کامپوزیت با دوام کمتر، روکش های چینی را می خواهید. شما و دندانپزشکتان می خواهید جوانب مثبت و منفی وضعیت خود را بسنجید تا بفهمید چه چیزی برای شما بهتر است.

متخصص روکش دندان در کرج

در کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج، از مواد کلاس A برای انواع روکش دندان استفاده می شود. همچنین تمام متخصصین و دندانپزشکان این کلینیک چندین سال تجربه در زمینه ونیرها هستند. بسیاری از افراد برای اصلاح لبخند خود به کلینیک وصال مراجعه می کنند. متخصصان دندانپزشکی زیبایی از فناوری های دیجیتال دندان مانند سی تی اسکن سه بعدی، اشعه ایکس دیجیتالی شده. دوربین های داخل دهانی، نرم افزار لبخند دیجیتال و دستگاه های فرز رایانه ای دقیق استفاده می کنند.

 کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج
کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج

خدمات مهم کلینیک: ایمپلنت دندان، پروتز دندان، ارتودنسی دندان، کامپوزیت ونیر دندان

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
تماس با پزشک