کاربردهای ایمپلنت کوتاه

تمایل بشر به داشتن دندان برای جویدن و لبخند زدن، مقدم بر تمام پایان نامه های ثبت شده در مورد دندانپزشکی است. فک پایین انسان با صدف هایی که به شکل دندان تراشیده شده و در حفره های استخراج قرار گرفته اند، قدمت آن به 600 سال قبل از میلاد باز می گردد. اما، به چه قیمتی، از نظر جسمی، مالی و عاطفی برای بیمارانمان؟ کاهش کمیت و کیفیت استخوان به طور سنتی نیاز به افزایش پیچیدگی جراحی، هزینه و عوارض احتمالی دارد. آیا کاری وجود دارد که بتوانیم این موانع بالقوه را برای درمان موفقیت آمیز ایمپلنت کاهش دهیم؟ شاید ایمپلنت کوتاه بتواند بخشی از راه حل باشد.

ایمپلنت کوتاه

شناسایی سریع موقعیت هایی که در آن ایمپلنتهای دندانی کوتاه مناسب هستند، انتظارات بالینی واقع بینانه را ایجاد می کند. و نتایج دراز مدت جراحی و پروتز را بهبود می بخشد. ایمپلنت‌های دندانی کوتاهتر ریشه تیتانیوم کوچکتری نسبت به انواع استاندارد دارند. در جایی که یک ایمپلنت معمولی دارای طول ریشه بین 10 تا 13 میلی متر است، یک ایمپلنت کوتاه دارای ریشه ای معادل فقط 5-8 میلی متر است.

فهرست محتوا

ایمپلنت کوتاه چیست؟

هنوز هیچ طول پذیرفته شده ای برای طبقه بندی ایمپلنت‌ها به عنوان استاندارد یا بلند، کوتاه و فوق کوتاه وجود ندارد. نویسندگان مختلف طول ایمپلنت‌های کمتر از 11 میلی متر، 10 میلی متر، 8 میلی متر و 7 میلی متر را به عنوان ایمپلنت‌های کوتاه تعریف کرده اند. هنگامی که این نویسنده برای اولین بار در سال 2015 در مورد این موضوع نوشت، 10 میلی متر به عنوان برش برای ایمپلنت‌های دندانی کوتاه در مقابل ایمپلنت‌های دندانی بلند استفاده شد.

در طول سال های بعد، مطالعات متعددی با استفاده از طول ایمپلنت داخل استخوانی 8 میلی متر یا کمتر به عنوان تعریف ایمپلنت دندان کوتاه منتشر شده است. و در سراسر جهان مورد پذیرش قرار گرفته است. بنابراین، 8 میلی متر یا کمتر به عنوان تعریف ایمپلنت دندان کوتاه برای اهداف این بحث استفاده می شود.

چه زمانی از ایمپلنت دندان استفاده می شود؟

در اصل آنها برای جلوگیری از ضربه زدن به عصب بسیار نزدیک به موقعیتی که ایمپلنت باید در آن قرار داده شود استفاده می شود. در درجه اول این ناحیه دندان آسیاب پایین عقب است، اما می توان از آنها در مناطقی که دسترسی به آن مشکل است یا در مناطقی که استخوان کافی وجود ندارد نیز استفاده کرد.

 البته زمانی که استخوان کافی وجود ندارد، در اکثر مواقع بهتر است ابتدا استخوان را با استفاده از تکنیک های پیوند استخوان بازسازی کنید. با این حال، هنگامی که این امکان پذیر نیست، ایمپلنت های کوتاه تر اغلب جایگزین ترجیحی هستند.

جایگزین دیگر این است که عصب را به طور کلی تغییر موقعیت دهید، اما این می تواند در بهترین حالت یک عمل دشوار باشد. در واقع برخی از دندانپزشکان می گویند که این کمی شبیه تلاش برای جابجایی یک تیر برق بزرگ، صرفاً برای ساختن خانه خود در نقطه ایده آل است. به همین دلیل ایمپلنت‌های دندانی کوتاه‌تر از نیاز به جراحی کاشت عصب جلوگیری می‌کنند.

مزایای ایمپلنت کوتاه

  • پیوند استخوان برای جبران قد کمتر غیر ضروری است.
  • هزینه، درد و زمان کمتر مرتبط با روش های مختلف جراحی قبل از کاشت ایمپلنت.
  • آماده سازی استئوتومی ساده شده است. زیرا آماده سازی استخوان کوتاه تری در محل ایمپلنت مورد نیاز است که دسترسی مستقیم برای آبیاری آب را فراهم می کند. و احتمال گرم شدن بیش از حد استخوان را کاهش می دهد.
  • کاشت ایمپلنت راحت تر است.
  • زاویه نسبت به بار با محل کوتاه استئوتومی بهبود می یابد. زیرا استخوان پایه فراتر از برجستگی آلوئولی اصلی همیشه در محور بلند دندان از دست رفته قرار نمی گیرد.

معایب ایمپلنت کوتاه

از آنجایی که آنها کوتاه‌تر هستند نسبت به ایمپلنت استاندارد شما فضای کمتری برای لنگر دارند. و به همین دلیل برای حمایت از تاج‌های منفرد ایده‌آل نیستند، به‌ویژه در مناطقی از دهان که فشار بایت بیشتری اعمال می‌شود. در عوض، ایمپلنت‌های کوتاه‌تر در جایی که دندان‌های مصنوعی برای استحکام بیشتر به هم متصل هستند، بهتر عمل می‌کنند.

نکته اصلی این است که با توجه به موقعیت‌های مناسب، کارکرد ایمپلنت‌های کوتاه کاملاً ثابت شده است. در نتیجه، بیمارانی که انواع کوتاه‌تری دارند، اغلب از نیاز به پیوند استخوان و/یا جراحی‌های قرار دادن عصب اجتناب می‌کنند. در نهایت این می تواند هزینه ایمپلنت دندان و زمان فرآیند را کاهش دهد.

عوارض بالقوه ثانویه به ایمپلنت های کوتاه

اگرچه ایمپلنت های دندانی کوتاه دارای پارامترهای بالینی مشابه با همتایان بلندتر خود هستند، اما بدون عارضه نیستند. عوارض بیولوژیکی ناشی از قرار دادن ایمپلنت در نواحی آسیب‌دیده از نظر آناتومیک شامل فشردگی یا آسیب عصب، ارتباط سینوسی یا شکستگی فک پایین است. برنامه ریزی دقیق، صدور دستورالعمل های بعد از عمل، و پیگیری های بعد از عمل باید انجام شود تا خطر اتفاقات ناگوار جراحی کاهش یابد.

در مقایسه با ایمپلنت‌های بلندتر، از دست دادن استخوان در اطراف یک ایمپلنت کوتاه اضافی به طور بالقوه مضرتر است. به عنوان مثال، 2 میلی متر از دست دادن استخوان در اطراف یک ایمپلنت 6 میلی متری در مقایسه با 2 میلی متر از دست دادن استخوان در اطراف یک ایمپلنت 10 میلی متری، درصد بیشتری از کاهش استخوان را نشان می دهد. این ممکن است منجر به ناامید شدن یک ایمپلنت کوتاه در زمان قبلی شود.

نتیجه گیری

کیفیت زندگی در بزرگسالان می‌تواند به شدت تحت‌تاثیر از دست دادن دندان‌ها قرار گیرد. که در نتیجه عملکرد دهان و دندان به خطر افتاده، از دست دادن موقعیت اجتماعی و کاهش عزت نفس. توانبخشی دهان با استفاده از ایمپلنت دندان در کرج تأثیر مثبتی در برقراری مجدد همه این عواملی دارد که بر زندگی بیماران تأثیر می گذارد. قرار دادن ایمپلنت دهانی همچنین گزینه درمانی راحت‌تر و زیبایی را برای استفاده کنندگان پروتز جزئی و کامل فراهم می‌کند. که به طور گسترده توسط بیماران به عنوان روشی موثر برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته پذیرفته شده است.

 کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج
کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج

خدمات مهم کلینیک: ایمپلنت دندان، پروتز دندان، ارتودنسی دندان، کامپوزیت ونیر دندان

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس با پزشک