بلیچینگ دندان در کرج

برخی اوقات دندان های مرتب و خوبی داریم ولی از رنگ دندان های خود ناراضی هستیم . آیا این تغییر رنگ دندان ها بر روی سطح خارجی دندان است یا سطح داخلی ؟ معمولا تغییر رنگ دندان ها در سطح خارجی ناشی از مواد غذایی مانند: چای و قهوه است .

آیا می توان این تغییر رنگ دندانی را برطرف کرد ؟ اگر تغییر رنگ دندانی ناشی از سطح داخلی دندان ها باشد چه باید کرد ؟ شایان ذکر است، امکان رفع تغییر رنگ دندانی با جرم گیری و پالیش وجود دارد که با مراجعه منظم هر شش ماه یک بار به دندانپزشکی می توان تغییر رنگ سطح خارجی دندان را برطرف کرد . اما اگر تغییر رنگ دندانی ناشی از سطح داخلی باشد با روش درمانی بلیچینگ می توانیم به سفید کردن سطح داخلی دندان ها بپردازیم.

فهرست محتوا

بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ به عمل سفید کردن دندان ها با مواد شیمیایی مخصوص گفته می شود . ماده ای که برای سفید کردن دندان ها از آن استفاده می شود پروکسید هیدروژن نام دارد . بعد از آنکه دندانپزشک پراکسید هیدروژن را در روز مشخص بر روی دندان ها قرار می دهد این ماده به داخل مینای دندان نفوذ کرده و با اکسید کردن رنگ های موجود در مینای دندان موجب سفید شدن آن می شود.

یکی از موارد سفید کردن دندان ها درمان بلیچینگ است . بلیچینگ مواد اسیدی هستند که دندانپزشک بر روی دندان ها قرار می دهد و یا با استفاده از نور یا لیزر دندان ها را سفید می کند .

بلیچینگ بر روی تمام دندان ها تاثیر ندارد، در ابتدا باید گفت درمان بلیچینگ نیاز به مینای دندان سالم دارد در نتیجه اگر دندان های فرد کامپوزیت یا لمینت و یا روکش کرده باشند در این صورت نمی توانید از روش درمانی بلیچینگ استفاده نمایید.

علل تغییر رنگ دندان ها چیست؟

با گذشت زمان، مینای دندان می تواند تغییر رنگ داده یا بر روی آن لکه هایی ایجاد شود. دلایل زیادی برای تغییر رنگ دندان ها وجود دارد:

 • ژنتیک: تغییر رنگ می تواند به دلایل سابقه خانوادگی رخ دهد.
 • سالخوردگی
 • وارد شدن آسیب به دندان ها
 • بیماری
 • مصرف داروهایی مانند برخی آنتی بیوتیک ها
 • مصرف دخانیات
 • مصرف زیاد مواد رنگزا و نوشیدنی ها به مرور زمان (مانند انواع توت ها، سس ها، قهوه، کولا، چای سیاه و شراب قرمز)
 • دریافت مقدار زیاد فلوراید در حین رشد دندان ها
بیشتر بخوانید
روکش زیبایی دندان

اگر دندانهایتان دچار تغییر رنگ شده باشد، ممکن است بلیچینگ دندان ها به شما کمک کند. بلیچینگ دندان ها فرایندی است که می تواند باعث سفیدتر شدن دندان ها شود این فرآیند را می توانید با خیال راحت در خانه یا مطب دندانپزشکی انجام دهید.

انواع بلیچینگ دندان

بلیچینگ در مطب دندانپزشکی

بلیچینگ به دو صورت قابل انجام است . نوع شایع آن که قوی ترین حالت آن است بلیچینگ در مطب دندانپزشکی می باشد . بیمار به دندانپزشک مراجعه می نماید و دندانپزشک یکسری مواد سفید کننده خاص را روی دندان های فرد قرار می دهد . این مواد به کمک لیزر، نور یا به صورت حرارتی فعال می شوند و باعث می شوند رنگ خود دندان سفید شود . سفید شدن و تغییر رنگ دندان کاملا به نوع دندان افراد متفاوت می باشد . در برخی از افراد ممکن است دو درجه سفید شود اما در برخی دیگر سه درجه سفید گردد.

سفید کردن دندان در کرج

بلیچینگ در منزل

نوعی دیگر از بلیچینگ در منزل (سفید کردن در منزل) می باشد . این نوع بلیچینگ توسط یکسری مواد که می توان از داروخانه ها یا اینکه پزشک تهیه کرد در منزل قابل انجام می باشد .

با استفاده از وسیله ای به نام ترید یا وسایل دیگر خاصی که در داخل دهان قرار داده می شودسپس با استفاده از مواد بلیچینگ به سفید کردن دندان ها می پردازیم . قدرت این نوع از بلیچینگ به اندازه سفید کردن یا بلیچینگ در مطب نیست .

اما بهتر است که این دو روش درمانی به صورت همزمان و مخروطی انجام شود . بدین معنا که فرد یک تا دو جلسه به فاصله چند ماه بلیچینگ در مطب را انجام می دهید و در بین این فواصل از بلیچینگ در منزل استفاده می نماید که این مواد ضعیف تر هستند و این رنگ دندان را نگهداری می کنیم و نگهداری کردن از تغییر رنگ دندان بر اساس تحقیقات اگر تا مدت یک سال انجام شود احتمال برگشت تغییر رنگ کمتر خواهد بود.

بیشتر بخوانید
کلینیک دندانپزشکی زیبایی در کرج

نحوه آماده سازی دهان برای انجام بلیچینگ

در نظر داشته باشید برای این که بتوانید به بهترین نتیجه ممکن دست یابید بهتر است مواردی را برای آمادگی انجام این روش رعایت کنید که عبارت اند از:

 • ترمیم کردن هر نوع پوسیدگی بر روی دندان ها
 • انجام جرم گیریر دندان ها قبل از انجام بلیچینگ باعث دو چندان شدن اثر بخشی آن می شود.

*لازم به ذکر است در سفیدسازی دندان ها به روش بلیچینگ، هر گونه پر کردگی، روکش دندانی، لمینت و نواحی زرد ریشه باعث عدم تاثیر آن بر روی دندان ها می شود.

مزایای سفید کردن دندان با بلیچینگ

 • بدون ایجاد حساسیت و عارضه
 • با استفاده از نور سرد (بدون آسیب به دندان)
 • سفیدی دندان در پانزده دقیقه
 • ده برابر اثر بخشی بیشتر

تفاوت بین بلیچینگ و جرم گیری

در ابتدا بهتر است بدانید که هر دو روش بلیچینگ و جرم گیری یکهدف واحد را دنبال می کنند و آن هم به سفیدی و درخشندگی دندان ها می پردازند اما تفاوت های بین این دو روش وجود دارد که در ادامه به برخی از مهم ترین آن ها اشاره خواهیم کرد:

در شیوه جرم گیری لایه ای از رسوب و املاح موجود بر روی دندان ها که عمدتا عامل اصلی بدبوی دهان و پوسیدگی دندان ها است برداشته می شوند. اما روش سفید کردن دندان ها با بلیچینگ در واقع راهی برای از بین بردن لکه ها و رنگدانه های ناخوشانیدی که بر روی دندان ها جا خوش کرده اند برخی از این نوع لکه ها بنا به عوامل ژنتیکی و یا در مرور زمان ایجاد می شود که بلچینگ با قدرتی به مراتب بیشتر از جرم گیری به راحتی می تواند آن ها را نابود کند و به همین خاطر که با عنوان کم آسیب ترین و بهترین روش مناسب برای مرواریدی کردن دندان ها شناخته می شود.

ماندگاری بلیچینگ دندان

یکی از سوالات شایع افراد این است که آیا این روش درمانی دائمی است ؟ باید گفت یکی از مشکلات بلیچینگ دندان ماندگاری آن است و نیاز است هر چند ماه یک بار مجددا تکرار شود تا آن رنگ مورد نظر را داشته باشیم .

بیشتر بخوانید
در مورد کاشت دندان بیشتر بدانید

عوارض بلیچینگ دندان

به شما این اطمینان را می دهیم که بر اساس تجاربی و مطالعاتی که داریم چنانچه این شیوه تحت نظر یک متخصص دندانپزشک زیبایی متبحر و مجرب انجام شود هیچ گونه عوارض جانبی خاصی را در بر نمی گیرد و می توانید با نتیجه ای مطلوب رو به رو شوید. اما در برخی از افراد بنا به شرایط فیزیکی که دارند ممکن است تا مدتی دندان های شان دچار حساسیتی شوند که آن هم می توانند در هنگام شستشوی دندان ها از انواع خمیر دندان های ضد حساسیت معتبری استفاده کنند.

حساسیت دندان ها

بعد از چند جلسه استفاده از بلیچینگ ممکن است دندان ها کمی حساس شوند و این حساسیت به مدت چند هفته ادامه پیدا کند، در این حالت باید از خمیر دندان های ضد حساسیت استفاده نمایید تا حساسیت دندان ها را بهبود بخشد .

بلیچینگ دندان

تماس مواد بلیچینگ با لثه

دندانپزشک قبل از شروع بلیچینگ لثه ها را با مواد خاصی می پوشاند تا از تماس مواد بلیچینگ با لثه جلوگیری شود اما ممکن است مقداری از این مواد به طور اتفاقی به لثه برخورده کرده و موجب سوختن و آسیب دیدن موقت لثه شود، این حالت پس از چند روز رفع می شود .

دهیدراته کردن دندان ها

تماس ماده بلیچینگ باعث می شود تا به مدت چند روز دچار کم آبی شوید . این احساس خشکی را می توانید با نوشیدن آب برطرف کنید . باید دقت داشته باشید با وجود اینکه بلیچینگ دندان عوارض خاصی ندارد و درمان بی خطری است اما استفاده از آن در دوران بارداری و شیردهی و قبل از بلوغ کودکان ممنوع است .

نتیجه گیری

اگر شما بلیچینگ را برای سفید کردن و درخشان شدن دندان های خود انتخاب کرده اید یا مایل هستید از روش لمینت دندان در کرج استفاده کنید می توانید با کلینیک دندانپزشکی وصال تماس بگیرید تا همکاران ما شما را در انتخاب روش مناسب، جلسات درمان و هزینه های روش درمانی بلیچینگ دندان راهنمایی نمایند .

 کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج
کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج

خدمات مهم کلینیک: ایمپلنت دندان، پروتز دندان، ارتودنسی دندان، کامپوزیت ونیر دندان

5 thoughts on “بلیچینگ دندان در کرج

 1. بهنام - ژانویه 2, 2019 در 7:19 ب.ظ

  سلام خسته نباشید، ببخشید یه سوالی ازتون داشتم میخواستم بدونم بلیچینگ در چند جلسه انجام می شه و اینکه هزینه آن چقدر هست.
  ممنون

  پاسخ
  • vesal - ژانویه 6, 2019 در 10:14 ق.ظ

   باسلام
   درمان در بليچينگ یک يا دو جلسه انجام مي شود و تعداد جلسات درمان بستگي به نتيجه اي دارد كه بيمار از درمان ميگيرد گاهي با يك جلسه به نتيجه ي مطلوب مي رسيم گاهي نياز به جلسه دوم هم می شود هزينه بلیچینگ دندان بعد از بررسی های لازم و معاینه مشخص می گردد . همچنین باتوجه به جنس دندان و موادي كه مورد استفاده قرار مي گيرد متفاوت می باشد .

   پاسخ
 2. ساناز - ژانویه 2, 2019 در 7:20 ب.ظ

  سلام هزینه بلیچینگ دندان چقدره ؟ مرسی

  پاسخ
  • vesal - ژانویه 6, 2019 در 10:15 ق.ظ

   باسلام
   هزينه بلیچینگ دندان بعد از بررسی های لازم و معاینه مشخص می گردد . همچنین باتوجه به جنس دندان و موادي كه مورد استفاده قرار مي گيرد متفاوت می باشد .

   پاسخ
 3. یلدا - ژانویه 20, 2019 در 5:50 ب.ظ

  سلام خداقوت. بلیچینگ با جرم گیری چه تفاوتی باهم داره و اینکه این روش ها باعث از بین رفتن مینای دندان و نازک شدن سطح دندان نمی شه ؟ ممنون میشم لطف کنید و جواب بدید

  پاسخ

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
تماس با پزشک