علت بوی بد دهان و درمان آن چیست؟

بوی بد دهان یک مشکل رایج است که می تواند هر فردی را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد. تصور می شود که از هر چهار نفر یک نفر به طور منظم دچار بوی بد دهان (هالیتوزیس) می شود. بهبود بهداشت دهان و دندان معمولاً برای درمان بوی بد دهان و جلوگیری از تکرار آن کافی است.

بوی بد دهان

در حالی که خوردن غذاهایی مانند سیر و پیاز و نوشیدن قهوه باعث بوی بد دهان می‌شود، باکتری‌های موجود در دهان، به‌ویژه روی زبان، یکی از بزرگ‌ترین دلایل آن است.

باکتری های دهان محصولات جانبی گوگرد به نام “ترکیبات گوگرد فرار” (VSCs) را به عنوان مواد زائد دفع می کنند. وجود این باکتری های ایجاد کننده بو در دهان است که باعث بویِ بد دهان می شود. بوی بد دهان نه تنها به دلیل غذا، بلکه به دلیل بهداشت نامناسب دندان، عادات بد و شرایط پزشکی مزمن ایجاد می شود.

فهرست محتوا

هالیتوز چیست؟

هالیتوزیس اصطلاحی برای بوی بد دهان است. بویِ بد دهان می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد و می‌تواند نشانه‌ای از یک مشکل اساسی سلامتی باشد. بدون درمان هالیتوز ناشی از مسائل دندانی، روش های درمانی و پیشگیری موثر نخواهد بود.

علائم هالیتوزیس

بسیاری از مردم با بوی بدی که اغلب به آن نفس صبحگاهی می گویند، از خواب بیدار می شوند. اما ممکن است در طول روز نیز بوی بد دهان را خاموش و روشن کنید و حتی از آن اطلاعی نداشته باشید. در اینجا برخی از علائمی که ممکن است با بویِ بد دهان مرتبط است داشته باشید آورده شده است:

 • خشکی دهان
 • پلاک اطراف دندان های شما در نزدیکی خط لثه
 • یک پوشش سفید روی زبان
 • پس از چکه بینی احساس تخلیه سینوس ها از گلو
 • مزه بد در دهان، به خصوص اگر طعم فلزی داشته باشد
علت بوی بد دهان

علت بوی بد دهان

مواردی وجود دارد که باعث بوی بد دهان می شود. اکثرا بخاطر عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است. اگر باکتری ها در دهان شما جمع شوند، سموم تولید شده می توانند باعث ایجاد بوی بد در دهان شما شوند.

باکتری ها تکه های غذا را در دهان می شکنند و ممکن است گازی با بوی نامطبوع از خود آزاد کنند. هر غذایی که روی دندان‌های شما حبس می‌شود، به ویژه بین آنها، توسط باکتری تجزیه می‌شود. این ممکن است باعث ایجاد بویِ بد دهان شود. برخی از باکتری های پشت زبان می توانند با اسیدهای آمینه موجود در غذاها تعامل داشته و ترکیبات گوگردی بدبو بسازند.

بویِ بد دهان مداوم گاهی اوقات می تواند نشانه ای از بیماری لثه باشد. خوردن غذاهای با طعم قوی مانند پیاز و سیر نیز می‌تواند باعث بویِ بد دهان شود. استعمال دخانیات و نوشیدن الکل نیز می تواند باعث ایجاد بوی بد در تنفس شما شود.

گاهی اوقات، بوی بد دهان ممکن است پس از عفونت یا بیماری یا در نتیجه مصرف انواع خاصی از داروها رخ دهد. پروتزهایی که به درستی تمیز نمی شوند ممکن است باکتری ها، قارچ ها و ذرات غذای باقی مانده را جمع آوری کنند. همه اینها باعث بوی بد دهان می شود.

خشکی دهان اغلب بخش کلیدی بوی بد دَهان است. وقتی دهان شما بزاق کافی تولید نمی کند، دهان شما نمی تواند خودش را تمیز کند. نمی تواند زباله ها و ذرات باقی مانده از غذا را از بین ببرد. خشکی دهان ممکن است توسط برخی داروها ایجاد شود. همچنین ممکن است به دلیل مشکل غدد بزاقی یا تنفس همیشه از دهان به جای بینی ایجاد شود.

هالیتوز چگونه درمان می شود؟

درمان عمدتاً به علت بیماری بستگی دارد.

علتدرمان احتمالی
مراقبت ضعیف از سلامت دهاناگر بوی بد دهان شما ناشی از مراقبت نامناسب از سلامت دهان باشد، دندانپزشک شما اغلب علت مشکل را درمان می کند.
بیماری لثهممکن است دندانپزشک شما بیماری لثه را درمان کند. یا ممکن است شما را به متخصص دهان (پریودنتیست) ارجاع دهد. تمیز کردن توسط پریودنتیست اغلب به حذف باکتری ها، جرم و پلاک ایجاد شده کمک می کند. این امر التهاب خط لثه را کاهش می دهد.
ایجاد پلاکدندانپزشک یا پریودنتیست شما ممکن است به شما بگوید که از دهانشویه ضد میکروبی استفاده کنید. همچنین ممکن است به شما گفته شود که هر بار که دندان‌هایتان را مسواک می‌زنید، زبان خود را به آرامی مسواک بزنید. این به از بین بردن باکتری های ایجاد کننده بو کمک می کند.
وضعیت سلامتیپیدا کردن و درمان یک بیماری موجود ممکن است بویِ بد دهان را از بین ببرد. (مانند دیابت، اختلالات گوارشی، بیماری کبد و کلیوی)

اگر از بوی بد دهان رنج می برید، ضروری است که با دندانپزشک خود صحبت کنید. دندانپزشک شما می تواند به شما در تعیین علت مشکل و یافتن راه حل از طریق خدمات دندانپزشکی در کلینیک دندانپزشکی وصال کمک کند.

بیشتر بخوانید: نکات و مراقبت های بعد از جرم گیری دندان

پیشگیری و رفع بوی بد دهان

کارهای زیادی وجود دارد که می توانید به تنهایی برای جلوگیری از بوی بد دهان انجام دهید. این شامل:

 • حداقل 2 بار در روز با استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید، دندان های خود را مسواک بزنید. مطمئن شوید که در امتداد خط لثه و همچنین تمام سطوح دندان مسواک بزنید. هر بار که دندان‌هایتان را مسواک می‌زنید، از مسواک خود برای تمیز کردن سطح زبانتان استفاده کنید.
 • حداقل روزی یکبار نخ دندان بکشید تا مواد غذایی از بین دندان هایتان خارج شود.
 • هر روز میوه و سبزیجات بیشتری مصرف کنید. گوشت کمتر بخورید.
 • از خوردن هر غذایی که بوی بد دَهان را ایجاد می کند، بپرهیزید. همچنین سعی کنید از نوشیدنی های الکلی که اغلب باعث بوی بد دهان می شوند خودداری کنید.
 • از مصرف فرآورده های تنباکو خودداری کنید. هر نوع تنباکوی می تواند باعث ایجاد بوی بد دَهان شود.
 • گاهی اوقات دهان خشک بوی نامطبوعی دارد. اگر دهان شما خشک است، می توانید نعنای بدون قند بمکید، آدامس بدون شکر بجوید یا آب بیشتری بنوشید.
 • اغلب دهانشویه ها اثر طولانی مدتی بر بوی بد دهان ندارند. اگر از دهانشویه استفاده می کنید، قبل از تف کردن، آن را به مدت 30 ثانیه در دهان بچرخانید.
 • اگر از پروتزهای متحرک استفاده می کنید، آن ها را شب بیرون بیاورید. پروتزها را مسواک بزنید و آنها را به مدت یک شب در محلول ضدعفونی کننده قرار دهید. بریس‌های متحرک و نگهدارنده‌ها نیز باید تمیز شوند.
 • دو بار در سال برای تمیز کردن دندان های خود به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
 کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج
کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج

خدمات مهم کلینیک: ایمپلنت دندان، پروتز دندان، ارتودنسی دندان، کامپوزیت ونیر دندان

پاسخ

5 + 20 =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
تماس با پزشک