تفاوت بلیچینگ دندان و جرم گیری

فهرست محتوا

تفاوت بلیچینگ دندان و جرم گیری

برخی اوقات دندان های مرتب و خوبی داریم ولی از رنگ دندان های خود ناراضی هستیم . رنگ دندان ها همانند رنگ پوست می ماند که در برخی از افراد روشن و در برخی دیگر تیره است . یکی از سوالات شایع در بین عموم افراد جامعه این است که کدام از روش های درمانی جرم گیری و یا بلیچینگ دندان بهتر است و تفاوت این دو چیست ؟ که در ادامه به طور مفصل در این خصوص خواهیم پرداخت با ما همراه باشید .

تفاوت بلیچینگ دندان و جرم گیری
تفاوت بلیچینگ دندان و جرم گیری

بلیچینگ دندان و جرم گیری هر دو سبب برداشتن جرم از سطح دندان می شود اما تفاوت های با یکدیگر دارند . در جرم گیری تنها جرم های که بر روی دندان چسبیده شده است را جدا می کنیم و همین امر سبب می شود یک مقدار رنگ دندان روشن تر شود اما رنگ ساختمان دندان را تغییر نمی یابد . اما در بلیچینگ به دلیل استفاده از مواد مصرفی رنگی که در ساختمان دندان بوده است را چند درجه روشن تر می کنیم .

شایان ذکر است،  در هر دو روش بلیچینگ دندان و جرم گیری هیچ کدام سبب آسیب به مینای دندان نمی شوند اما در بلیچینگ یک مقدار دندان حساس می شود که این اتفاق موقتی بوده و ظرف مدت زمان بسیار کوتاه برطرف می شود .

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان سبب سفید شدن سطوح دندانی با استفاده از مواد شیمیایی می شود .  تاثیر بلیچینگ دندان بر روی تمام دندان های متفاوت است . افرادی که دندان هایشان لمینت و یا کامپوزیت ونیر شده است نمی توانند از بلیچینگ دندان استفاده نمایند .

بیشتر بخوانید
روکش دندان جلو

بلیچینگ دندان به دو صورت قابل انجام است . شایع ترین نوع بلیچینگ دندان در مطب دندانپزشکی می باشد و نوع دیگر آن بلیچینگ دندان در منزل است . بهتر است که این دو روش درمانی به صورت همزمان و مخروطی انجام شود . بدین معنا که فرد یک تا دو جلسه به فاصله چند ماه بلیچینگ در مطب را انجام دهد سپس در بین این فواصل از بلیچینگ دندان در منزل استفاده نمایند .

 

بلیچینگ دندان در منزل از موادی استفاده می شود که به نسبت مواد مصرفی در مطب دندانپزشکی ضعیف تر بوده و سبب نگهداری از تغییر رنگ دندان به مدت یک سال می شود و احتمال برگشت تغییر رنگ دندان را به حداقل می رساند .

جرم گیری دندان

جرم لایه نازک و چسبناکی ست که بر روی دندان ها می چسبد و میلیون ها باکتری را در بر می گیرد . بر اثر باقی ماندن مواد غذایی بر روی سطح دندان به مرور زمان این مواد غذایی سخت شده و تبدیل به جرم می شوند . علاوه بر این، مصرف مواد رنگی مانند قهوه و نوشابه و استعمال دخانیات رنگدانه های قهوه ای رنگی تشکیل می شوند .

افراد باید هر شش ماه یک بار به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایند تا در صورت وجود جرم اقدام به جرم گیری دندان نمایند . زیرا اگر رسوب جرم روی دندان ها را از بین نبریم باعث بروز مشکلاتی نظیر: تورم، بیماری لثه ها، دندان درد و حساسیت دندان و لثه و در نهایت منجر به پیوری لثه می شود که لقی دندان مطابق آن به وجود می آید .

بیشتر بخوانید
پوسیدگی دندان

کلینیک دندانپزشکی وصال با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با کلینیک دندانپزشکی خوب در کرج و آشنایی با روش های اصلاح طرح لبخند می توانید با شماره 02634481455 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام کلینیک دندانپزشکی وصال مراجعه کنید .

فراموش نکنید مسواک مناسب و طرز صحیح مسواک زدن خیلی مهم است و فرد باید بعد از مصرف هر وعده غذایی دندان های خود را مسواک بزند تا جرم ها از سطح دندان جدا شوند . مسواک باید مناسب باشد به طوری که نه خیلی نرم و نه خیلی سخت باشد طوری که تمام سطوح دندان ها را تمیز نماید و یادتان باشد مسواک را همیشه در زاویه چهل و پنج درجه با لثه نگه دارید . البته دندانپزشکان استفاده از مسواک برقی را توصیه کرده اند چون مسواک برقی می تواند دندان های شما را پاک و تمیز کند .

نتیجه گیری

پیشگیری بهتر از درمان است به منظور پیشگیری از تشکیل جرم دندان بهتر است جهت انجام چکاپ های دوره ای به کلینیک های دندانپزشکی مراجعه نمایید تا از بروز آن پیشگیری نمایند اما در صورتی که به آن مبتلا شده اید بهتر است برای برطرف نمودن جرم دندان و سفید شدن آن ها خود اقدام نماید . همچنین برای انتخاب روش درمانی مناسب بهتر است با کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج تماس بگیرید تا همکاران ما شما را در انتخاب روش درمانی مناسب و هزینه های آن راهنمایی نمایند  .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین کلینیک دندانپزشکی در کرج مراجعه نمایید .

بیشتر بخوانید
آشنایی با انواع روکش دندان
 کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج
کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج

خدمات مهم کلینیک: ایمپلنت دندان، پروتز دندان، ارتودنسی دندان، کامپوزیت ونیر دندان

2 thoughts on “تفاوت بلیچینگ دندان و جرم گیری

 1. زهرا - فوریه 5, 2019 در 1:31 ب.ظ

  سلام خسته نباشید بخشید بلیچینگ دندان چقدر ماندگاری دارد و اینکه طی یک جلسه درمان میشه ؟ لطفا جواب بدید

  پاسخ
  • vesal - فوریه 17, 2019 در 10:48 ق.ظ

   سلام
   بلیچینگ معمولا بین ۴ تا ۶ ماه ماندگاری دارد . که معمولا بعد این مدت با استفاده از روش home bleaching دوباره سفیدی دندانها را میتوان بدست اورد.
   در سری اول درمان که office bleaching هست معمولا یک یا دو جلسه درمان مورد نیاز است.

   پاسخ

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
تماس با پزشک