جراحی دندان عقل نهفته در کرج

جراحی دندان عقل نهفته، روشی است که به کمک آن می‌توان دندان عقلی را که در فک رشد کرده است را خارج نمود. زمانی که رشد دندان‌ها کامل می‌شود، دندان‌های عقل در انتهای فک شروع به رشد می‌کنند. اگر فکِ استانداردی داشته باشید دندان‌های عقل نیز مثل سایر دندان‌های فک رشد خواهند کرد، اما اگر جای کافی برای رشد دندان عقل وجود نداشته باشد و فک شما کوچک باشد، این دندان‌ها به صورت نهفته در فک باقی می‌مانند. دقت داشته باشید که نهفته بودن دندان عقل در فک، سبب بروز مشکلات فراوانی برای شخص خواهد شد به همین علت افراد تصمیم به انجام جراحی دندان عقل نهفته می کنند.

فهرست محتوا

انواع دندان عقل نهفته

دندان عقل نهفته در تمام افراد شکل یکسانی ندارد و در برخی مواقع نیز تشخیص آن بسیار دشوار است و حتما باید توسط دندانپزشک تشخیص داده شود. با این حال دندان عقل نهفته می‌تواند شکل‌های گوناگونی داشته باشد که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

✳️ نهفتگی بافت نرم: در چنین حالتی دندان‌های عقل ممکن است در بافت نرم و گوشتی لثه شروع به رشد کنند. این موضوع باعث شده تا دندان عقل از استخوان فک بیرون آمده ولی در بافت نرم لثه گیر کند.

✳️ نهفتگی انتهایی: در نهفتگی انتهایی یا دیستال، دندان عقل به سمت عقب و داخلیِ دهان بیمار شروع به رشد می‌کند که در این شرایط فرد نیاز به انجام جراحی خواهد داشت.

✳️ نهفتگی افقی: در نهفتگی افقی دندان عقل به شکل افقی در دهان بیمار رشد خواهد کرد. توجه داشته باشید که دندان‌های عقل در اطراف خود فولیکول‌هایی دارند که د صورت توجه نکردن به رشد نامناسب دندان، فولیکول بزرگ و تبدیل به کیست می‌شود و در نهایت از فک خارج می‌گردد. در چنین شرایطی بیمار متوجه درد دندان شده و جراحی دندان عقل نهفته برای وی انجام داده می شود.

✳️ نهفتگی عمودی: در این نوع از نهفتگی، دندان عقل به صورت طبیعی رشد می‌کند، اما فضای کافی برای بیرون آمدن را ندارد یا فقط قسمت اندکی از تاج دندان دیده می‌شود. نهفتگی عمودی معمولا سبب ایجاد درد در ناحیه فک بیمار می‌شود. در خیلی از مواقع بیماران در نهفتگی عمودی سردردهایی را تجربه می‌کنند که در اغلب اوقات از علت بروز آن‌ها بی‌اطلاع هستند و با معاینه توسط دندانپزشک این موضوع تشخیص داده می‌شود.

✳️ نهفتگی میانی: در نهفتگی میانی یا مزیال به علت کمبود فضای فک، دندان عقل به سمت جلوی دهان رشد می‌کند که سبب بهم ریختگی سایر دندان‌ها می‌شود و بیمار را بر آن می دارد که جراحی دندان عقل نهفته را انجام دهد.

✳️ نهفتگی استخوانی: نهفتگی استخوانی نوع دیگری از نهفتگی است که دندان عقل در استخوان فک و بافت سخت رشد خواهد کرد. در چنین شرایطی دندان عقل از استخوان فک بیرون نمی آید.

📖 بیشتر بخوانید: جراحی دندان عقل در کرج

آمادگی های قبل از جراحی دندان عقل نهفته

برای این که بتوانید جراحی دندان عقل نهفته را با موفقیت بگذرانید بهتر است خود را از نظر جسم و روان آماده کنید. به این منظور می توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

 • آماده کردن فضای استراحت مناسب به منظور ایجاد آرامش قبل از جراحی
 • نخوردن شام در شب قبل از جراحی دندان عقل نهفته و عدم استعمال سیگار در روز قبل از جراحی
 • عدم مصرف الکل، مواد مخدر و داروهای بدون نسخه
 • استفاده نکردن از لوازم آرایشی

با توجه به تمامی موارد گفته شده دقت داشته باشید که جراحی دندان عقل نهفته، یکی از ساده‌ترین عمل‌ که به صورت سرپایی بین 15 الی 45 دقیقه انجام داده می شود. برای دریافت مشاوره از دندانپزشکی وصال بهترین کلینیک دندانپزشکی در کرج با شماره های 02634212713 ، 02634481455 تماس حاصل نمایید.

نحوه انجام جراحی دندان عقل نهفته

برای انجام این جراحی ابتدا عکس رادیولوژی از دهان و دندان ها گرفته می‌شود، سپس بی حسی به بیمار تزریق می شود. پس از بی حس شدن دندانپزشک برش‌های لازم را در فک ایجاد کرده تا بتواند دندان عقل نهفته را خارج نماید.

در برخی مواقع نیاز است قبل از خارج کردن دندان، تقسیم دندان صورت گیرد. بعد از طی کردن تمام مراحل جراحی، محل برش بخیه زده می‌شود و عمل جراحی تمام می‌شود. معمولا دندانپزشک بعد از سپری شدن مدت زمانی مشخص از بیمار می‌خواهد برای کشیدن بخیه‌ها به کلینیک مراجعه کند.

کارهایی که بعد از جراحی دندان عقل نهفته باید انجام دهیم

کارهایی که بعد از جراحی دندان عقل نهفته باید انجام دهیم

با اینکه جراحی دندان عقل نهفته جزء عمل های سرپایی است ولی بایستی بعد از عمل به نکاتی حتما توجه داشته باشید که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از داروها و کمپرس سرد برای کاهش درد و جلوگیری از عفونت زخم‌ها استفاده کنید.
 • تا سه الی پنج روز بعد از عمل، از میل کردن خوراکی‌های داغ پرهیز کنید.
 • از فعالیت‌های ورزشی سنگین، تف کردن و استفاده از نی برای نوشیدن مایعات اجتناب کنید.
 • از دهانشویه برای ضدعفونی کردن محل بخیه‌ها و فضای دهان استفاده کنید.
 • غذاهای نرم و آبکی استفاده کنید.
 • از خندیدن، حرف زدن طولانی مدت، جویدن و گاز زدن خوراکی‌های سخت اجتناب کنید.
 • در حالت درازکش، سرتان از بدنتان بالاتر باشد.
 • گاز روی زخم را دو تا سه ساعت در دهان خود نگه دارید.

سوالات متداول

آیا انجام جراحی دندان عقلِ نهفته ضروری است؟

الزامی به انجام این جراحی نیست، مگر این که این نوع دندان برای بیمار مشکلاتی را ایجاد کند.

چه علائم هشدار دهنده‌ای برای انجام ضرورت جراحی دندان عقل نهفته وجود دارد؟

عفونت و درد شدید لثه، احتمال آسیب به سایر دندان‌های بیمار، سردردهای بدون علت، بروز عفونت های استخوانی در دهان، تورم و التهاب لثه‌ها از جمله علائم هشدار دهنده برای جراحی محسوب می‌شود.

بهبودی پس از جراحی دندان عقل نهفته، چه مدت زمان می‌برد؟

بعد از این جراحی پس از طی زمان دو هفته، بهبودی کاملِ بیمار حاصل می‌شود و شخص می‌تواند فعالیت‌های روزمره خود را به راحتی انجام دهد.

در نهایت….

رشد دندان‌های عقل اغلب با درد همراه است حتی اگر نهفته نباشند! برای درمان دندان عقل نهفته بهتر است در زمان رویش دندان‌ها هوشیار بوده تا بتوان به موقع اقدامات لازم را انجام داد. در برخی از افراد دندان عقل رویش نمی‌کند که در این شرایط لازم است تا بررسی های بیشتر توسط دندانپزشک انجام شود. در حالت کلی دقت داشته باشید که جراحی دندان عقل نگران کننده نیست، زیرا دندان عقل تاثیری بر زیبایی نخواهد داشت از همه مهم تر در جویدن غذا نیز مشکلی را برای فرد ایجاد نمی کند.

 کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج
کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج

خدمات مهم کلینیک: ایمپلنت دندان، پروتز دندان، ارتودنسی دندان، کامپوزیت ونیر دندان

پاسخ

10 + 6 =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
تماس با پزشک