علت خونریزی لثه چیست و چرا باید آن را درمان کرد؟

آیا لثه های شما خونریزی می کند؟ آیا احساس تورم و تحریک پذیری می کنند؟ خونریزی لثه اغلب نشانه ای از بیماری لثه است. خونریزی لثه را نادیده نگیرید. این امکان وجود دارد که لثه های تحریک شده شما نتیجه یکبار استفاده از نخ دندان یا مسواک زدن شدید باشد. با این حال، خونریزی مزمن لثه ها می تواند نشانه ای از چیزی بسیار بزرگتر باشد. هر بیماری که از درد یا خونریزی لثه رنج می برد، بدون شک از این تجربه ناراحت می شود. مهم است که به یاد داشته باشید که سلامت دهان و دندان با خود دندان ها شروع و ختم نمی شود. بافت اطراف نیز در معرض عفونت و بیماری است.

خونریزی لثه

اگر از خونریزی (Bleeding gums) لثه رنج می برید، تنها نیستید. خونریزی لثه یکی از شایع ترین شکایاتی است که دندانپزشکان از بیماران خود می شنوند و دلایل آن می تواند از چیزی به سادگی تغییر رژیم دهان گرفته تا مشکلات جدی سلامت دهان و دندان که نیاز به توجه فوری دارند متغیر باشد. برخی از افراد به طور طبیعی لثه های حساسی دارند، اما اگر خونریزی به طور منظم رخ می دهد، باید این موضوع را با دندانپزشک خود در میان بگذارید تا احتمال بیماری لثه یا سایر مشکلات بهداشت دهان و دندان را رد شود.

فهرست محتوا

علت خونریزی لثه ها چیست؟

اگرچه کوچکترین مقدار خون ممکن است چندان مهم به نظر نرسد، اما اگر لثه‌های شما به طور مداوم خونریزی می‌کنند، نباید آن را نادیده بگیرید. دلایل متعددی برای خونریزی لثه وجود دارد.

  • استفاده از مسواک با موهای سفت
  • مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن بیش از حد شدید
  • مصرف داروهایی مانند آسپرین یا داروهای رقیق کننده خون
  • پروتزهایی که به درستی جا نمی‌شوند
  • عادات بهداشتی نامناسب دندانی که منجر به ایجاد پلاک و جرم می شود
  • پریودنتیت (بیماری لثه)

بیماری و خونریزی لثه

بیشتر اشکال بیماری لثه به دلیل پلاک ایجاد می شود. این ماده چسبنده مواد غذایی و باکتری ها را در برابر خط لثه به دام می اندازد. با گذشت زمان، باکتری ها به لثه ها حمله می کنند و التهاب و حساسیت را تحریک می کنند. بدون درمان، مشکل ممکن است بدتر شود. لثه ها ممکن است در حین غذا خوردن، مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن خونریزی کنند. مشکلات لثه همچنین با بیماری قلبی و سکته مغزی مرتبط است.

اغلب سیگار کشیدن و بهداشت نامناسب دهان و دندان مقصر بیماری لثه هستند. اما برخی از بیماران حتی اگر روزانه مسواک بزنند و نخ دندان بکشند، ممکن است مستعد ابتلا به بیماری لثه باشند. زنان باردار در معرض خطر بالای بیماری لثه قرار دارند و همچنین افراد مبتلا به دیابت. بیمارانی که از دندان مصنوعی استفاده می کنند بیشتر در معرض ابتلا به بیماری لثه هستند.

در موارد نادر، خونریزی لثه می‌تواند نشانه یک بیماری شدید مانند لوسمی باشد. بیمارانی که متوجه خونریزی لثه می شوند باید فورا به دندانپزشکی مراجعه کنند. تیم ما می تواند منبع مشکل را مشخص کند. در صورت نیاز به انجام آزمایشات بیشتر، ما به بیماران کمک می کنیم تا هماهنگی های لازم را انجام دهند.

عواملی که باعث خونریزی لثه می شود

استعمال دخانیات، استعمال دخانیات و جویدن تنباکو خطر ابتلا به بیماری لثه را افزایش می‌دهد. این مواد باعث خشکی دهان و کاهش جریان خون به لثه ها می شود. با گذشت زمان، برخی از بیماران ممکن است به مشکلات لثه مبتلا شوند. بیمارانی که متوجه خونریزی لثه می شوند باید تمام محصولات دخانیات را یکجا ترک کنند.

رژیم غذایی نامناسب نیز می تواند به کمبود ویتامین منجر شود. اگر بدن مواد مغذی خاصی را به اندازه کافی دریافت نکند، بیماران ممکن است دچار تحلیل لثه شوند. آزمایش خون می تواند تعیین کند که آیا بیمار از کمبودهای تغذیه ای رنج می برد. اگر کمبود مواد مغذی مقصر باشد، مکمل‌ها ممکن است مشکل را حل کنند.

برخی از داروهای تجویزی نیز با خونریزی دهان همراه هستند. رقیق کننده های خون، از جمله آسپرین، می تواند خطر خونریزی را افزایش دهد. بیمارانی که در حین مصرف این داروها خونریزی دهانی را تجربه می کنند، نیاز به مراقبت فوری دارند.

درمان خونریزی لثه

پزشکان کلینیک دندانپزشکی وصال، ممکن است از روش های مختلفی برای پاکسازی عفونت از روی دندان و لثه استفاده کند. جرم گیری و پلانینگ ریشه دو روش درمانی هستند که با هم برای مبارزه با بیماری لثه استفاده می شوند. جرم گیری عفونت را از روی دندان ها و لثه ها برای تمیز کردن عمیق از بین می برد. در حالی که روت پلنینگ ریشه های دندان را صاف می کند تا دوباره به دندان بچسبند.

کانتورینگ یا لیفت لثه روشی برای برداشتن بافت لثه عفونی است. این روش همچنین ممکن است بافت لثه‌ای را که عقب‌رفته است، بازیابی کند. پیوند استخوان، درمانی است که استخوان و بافت از دست رفته را بازسازی می کند تا از دندان ها حمایت کند.

همچنین پریودنتیست های کلینیک وصال درمان های جراحی و غیرجراحی بیماری لثه، از جمله لیزر درمانی بدون درد و با تکنولوژی بالا را ارائه می دهند. به یاد داشته باشید که هر چه زودتر خونریزی لثه را درمان کنید، بهتر است!

درمان خونریزی لثه

جلوگیری از خونریزی لثه

بیمارانی که دچار خونریزی لثه هستند، گاهی اوقات مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دندان های خود را متوقف می کنند. متأسفانه، بهداشت نامناسب دهان و دندان تنها مشکل اصلی را بدتر می کند. بنابراین، بیماران باید دو بار در روز مسواک بزنند، حتی اگر خونریزی لثه دارند. از یک برس نرم استفاده کنید و فشار ملایمی به آن وارد کنید. پس از آن، نخ دندان را با دقت بکشید تا هر گونه زباله ای که ممکن است در لثه گیر کرده باشد، پاک شود.

کلینیک دندانپزشکی وصال، همچنین ممکن است دهانشویه با فرمولاسیون خاص یا شستشوی آب نمک را توصیه کند. این درمان ها به از بین بردن عفونت و کوچک شدن لثه های متورم کمک می کنند. شستشوی دهان نیز مواد زائد را از بین می برد و از ایجاد پلاک جلوگیری می کند. پیشگیری از ایجاد پلاک یک گام اساسی در روند درمان بیماری لثه است.

برای جلوگیری از خونریزی لثه دو دقیقه مسواک بزنید.
حداقل دو بار در روز به مدت 2 دقیقه دندان های خود را مسواک بزنید
برای جلوگیری از خونریزی لثه نخ دندان بکشید
هر روز از نخ دندان استفاده کنید
با تعویض مسواک از خونریزی لثه پیشگیری کنید.
هر 3 تا 4 ماه یکبار مسواک خود را تعویض کنید
سیگار نکشید
از استعمال سیگار، دخانیات و تنباکو خودداری کنید
داشتن رژیم غذایی متعادل
از یک رژیم غذایی متعادل استفاده کنید
مراجعه به دندانپزشک به طور مرتب
برای مراقبت های پیشگیرانه روتین، دو بار در سال به دندانپزشک مراجعه کنید

خونریزی لثه هنگام استفاده از نخ دندان

بسیاری از بیماران به اشتباه بر این باورند که خونریزی لثه طبیعی است. اما لثه های سالم حتی در حین استفاده از نخ دندان یا معاینه دندان نباید خونریزی کنند. اگر در حین استفاده از نخ دندان متوجه خونریزی لثه های خود شدید، با بهترین کلینیک دندانپزشکی در کرج تماس بگیرید. ما می توانیم لثه های شما را از نظر علائم التهاب لثه یا سایر مشکلات دندانی بررسی کنیم.

آیا خونریزی لثه با بارداری مرتبط است؟

تا 40 درصد از زنان باردار در دوران بارداری بیماری لثه را تجربه می کنند. تغییرات هورمونی می تواند شما را مستعد ابتلا به بیماری های لثه کند. مطمئن شوید که در دوران بارداری معاینات دندانپزشکی را دنبال کرده و هر گونه علائم جدید را به دندانپزشک خود اطلاع دهید. درمان سریع می تواند از پیشرفت مشکل جلوگیری کند.

درمان خانگی برای خونریزی لثه

اگر هر بار که مسواک می‌زنید یا نخ دندان می‌کشید، لثه‌هایتان خونریزی می‌کند، حتماً برای کمک به پریودنتیست مراجعه کنید. در عین حال، داروهای خانگی خونریزی برای تسکین ناراحتی عبارتند از:

کیسه یخ را روی لثه خود نگه دارید

از یک شستشوی آب نمک گرم استفاده کنید. (یک دوم قاشق چایخوری نمک در 225 گرم از آب ولرم)

یک چای کیسه ای خیس را روی لثه های خود نگه دارید. (حداکثر 5 دقیقه)

 کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج
کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج

خدمات مهم کلینیک: ایمپلنت دندان، پروتز دندان، ارتودنسی دندان، کامپوزیت ونیر دندان

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
تماس با پزشک