درمان ریشه دندان

درمان پوسیدگی زمانی که به موقع انجام نگردد پیشرفت می کند و به مرکز دندان یا پالپ دندان می رسد. در ناحیه پالپ دندان اعصاب وعروق دندان وجود دارد که وظیفه پالپ دندان عصب دهی، خونرسانی و زنده نگه داشتن دندان می باشد. زمانی که میکروب ها که عامل پوسیدگی هستند به مرکز دندان سرایت کنند بتدریج باعث مرگ عصب دندان می شود. در این مواقع دندانپزشک به درمان ریشه دندان می پردازد تا از سرایت عفونت به استخوان فک پیشگیری شود. با این روش دندان طبیعی فرد حفظ می شود و در عین حال هیچ گونه درد و ناراحتی را در زمان غذا خوردن به همراه ندارد. مسلما حفظ دندان طبیعی هم از نظر زیبایی و هم از نظر سلامتی و نیز اقتصادی به صرفه تر خواهد بود.

درمان ریشه دندان
درمان ریشه دندان

فهرست محتوا

درمان ریشه دندان در کودکان

درمان ریشه، درمان یک بافت همبند شامل سلول ها، عروق خونی، اعصاب و سلول های دفاعی و سازنده ای است که در قسمت مرکزی پالپ قرار گرفته است . این قسمت اگر دچار پوسیدگی و یا حتی ممکن است ضربات دندانی که منجر به شکستن دندان در حدی شود که این قسمت از بافت دندان در معرض حفره دهانی قرار گیرد می تواند ایجاد یک التهاب و بعد از مدتی موجب عفونت شود که مستلزم درمان پالپ می شود .

درمان پالپ در سنین بلوغ و بالای هجده سال می تواند خارج کردن کل بافت پالپی باشد و جایگزین کردن آن با یک ماده ای است که سازگاری نسج داشته باشد و سپس پر کردن آن انجام می گردد . اما درمان پالپ قبل از سن هجده سالگی می تواند درمان پوسیدگی و خارج نگردن کل بافت باشد زیرا ممکن است هنوز بافت پتانسیل و ریشه داشته باشد .

بیشتر بخوانید
پوسیدگی دندان

درمان پالپ در سنین نوجوانی به شرطی کامل بافت خارج نمی شود که درمان به موقع و زودهنگام صورت گرفته باشد .

علل آسیب بافت دندان

پوسیدگی دندان شایع ترین بیماری مزمن است که علت آن میکروب است بدین معنا که باکتری به عنوان یک موجود زنده توانسته است از مواد غذایی که در داخل دهان تجمع می کند تغذیه کند و با محصولاتی که تولید می کند باعث تخریب بافت دندان شود و پوسیدگی ایجاد نمایید. زمانی که پوسیدگی ایجاد می شود تا علل اصلی آن را برطرف نکنید درمان نمی شود که درمان پوسیدگی یک درمان ترمیمی است .

درد بعد از درمان ریشه دندان

معمولا دندان های تحت درمان ریشه بیشتر مستعد شکستن هستند که در این مواقع نیاز به بازسازی و افزایش مقاومت تاج دندان دارند . ترمیم و بازسازی برخی از دندان های عصبی کشی شده به روش پوشش کاسب ها که درمانی کم آسیب است انجام می شود . تنها برخی از دندان های عصب کشی شده نیاز به روکش دارند .

در بعضی مواقع ممکن است بعد از درمان ریشه دندان فرد احساس درد کند و این هرگز نشان دهنده این نیست که درمان ریشه به درستی انجام نشده باشد بلکه درد داشتن به مدت یک هفته پس از درمان ریشه دندان یک روال طبیعی است .

درمان ریشه دندان چیست؟

درمان ریشه دندان، درمانی است که برای معالجه بیماری های بافت پالپ و بافت نگهدارنده ریشه دندان به کار می رود .

اما اینکه عصب کُشی یا عصب کِشی اصطلاح عامیانه به کار می رود باید گفت این اصطلاح اشتباه است و به دلیل اینکه عصب دندان خارج می شود عصب کِشی به معنای درمان ریشه نزدیک تر است .

بیشتر بخوانید
بریج دندان در کودکان

مراحل درمان ریشه دندان

ابتدایی ترین راه تشخیص و نیاز به درمان ریشه با استفاده از رادیوگرافی انجام می شود . اما در صورتی که نیاز به درمان ریشه باشد ابتدا بی حسی تزریق می شود . سپس نصر پوسیده برداشته شده تا جایی که به سقف اتاق پالپ (جایگاه پالپ دندان) برسیم . در آن صورت بافت های پوسیده را خارج می کنیم و فرم کانال را به صورت مخروطی در آورده تا بتوانیم توسط یکسری مواد آن دندان را پر کنیم .

عمر دندان تحت درمان ریشه دندان

یکی از سوالات رایج در بین عموم افراد این است که عمر دندانی که تحت درمان ریشه قرار گرفته چقدر است ؟ در صورتی که بهداشت دهان و دندان رعایت شود و از دهانشویه ها جهت رعایت بهداشت استفاده شود همچنین به صورت سالانه دندان چکاپ شود همانند یک دندان طبیعی عمر خواهد کرد .

هزینه درمان ریشه دندان

هزینه درمان ریشه دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد . به طور معمول هزینه درمان ریشه دندان حدود سه تا چهار برابر پر کردن دندان است، لذا برای اطلاع دقیق از هزینه ریشه دندان بهتر است به کلینیک های دندانپزشکی مراجعه نمایید .

 کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج
کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج

خدمات مهم کلینیک: ایمپلنت دندان، پروتز دندان، ارتودنسی دندان، کامپوزیت ونیر دندان

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
تماس با پزشک