علت دندان های کج در کودکان

دوران کودکی مملو از اولین‌ها از راه رفتن و رویش اولین دندان‌ها است. دیدن رشد کودک در دندان هایش تجربه شیرینی است که هر والدینی آرزوی آن را دارد. اما گاهی اوقات، شما نگران این هستید که دندان‌های شیری، کج و در زوایای مختلف رشد کنند. معمولاً کودکان درجاتی از فاصله و بی نظمی دارند. هر مرحله از رشد دندان ها شامل بیرون آمدن یک دندان پس از دیگری و افتادن دندان های شیری می شود تا جایی برای دندان های دائمی ایجاد شود. تا زمانی که دندانپزشک شما رشد دندان ها و فک های طبیعی را می بیند، نیازی به نگرانی ندارید. دلایلی در پشت دندان های کج کودکان وجود دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

فهرست محتوا

علت کج شدن دندان های کودکان چیست؟

دندان های شیری بچه ها کج رشد می کند؟ آیا واقعاً مهم است؟ و چگونه بدانیم که این فقط یک اتفاق معمولی است و یک مسئله بزرگ نیست؟

اولین چیزی که باید بدانید این است که ناحیه دهان و صورت انسان یکی از پیچیده ترین قسمت های آناتومی انسان است. فیزیولوژی فک پایین و فک بالا و عادات طولانی مدت مکیدن انگشتان یا پستانک، تنها برخی از دلایل اصلی پشت دندان کج هستند که بر رشد دندان بعدی کودک تأثیر می گذارد.

دندان‌های کودک شما از عوامل ژنتیکی و محیطی زیادی عبور می‌کنند تا از یک جوانه به ویژگی‌های استخوانی آن تبدیل شوند. اکنون زمان آن رسیده است که در مورد علل اصلی کج شدن دندان های کودک صحبت کنیم:

فضای کافی برای رشد طبیعی وجود ندارد

کمبود فضای کافی برای دندان ها می تواند باعث کج شدن دندان های کودک شود. کودکی با اندازه قوس کوچکتر در فک، احتمال بیشتری دارد که دندان هایی با فرم های نامنظم رشد کند که می تواند باعث تراکم بیش از حد دندان ها شود. وقتی بین دندان های شیری کودک فاصله های بین دندانی را می بینید، نشانه خوبی است. در سنین 5 تا 6 سالگی به دلیل رویش دندان های دائمی، فضای بین دندان ها کاهش می یابد.

بنابراین، فاصله بین دندان ها همیشه نگران کننده نیست و در بین کودکان رایج است. این نشان دهنده فضای کافی برای رشد دندان های دائمی بعدی است.

کلینیک دندانپزشکی وصال به شما کمک می کند تا رشد دندان ها را مدیریت کرده و هر گونه مشکل جدی فک را در مراحل اولیه تشخیص دهید. اگر فک کوچک است و مشکلات نیش ممکن است اشکال جدی ناهنجاری ایجاد کند، شما را برای برنامه ریزی درمانی به متخصص ارتودنسی دندان در کرج ارجاع می دهند.

متخصصان ارتودنسی در دندانپزشکی خوب در کرج تکنیک های بسیار خوبی در آستین خود دارند. آن‌ها می‌توانند از وسایلی مانند بازکننده‌های کام برای رشد فک و دندان‌ها در موقعیت‌های عالی استفاده کنند.

دندان های کج کودکان

دندان های از دست رفته

کودکان می توانند هم در رشد دندان های شیری و هم در رشد دندان های دائمی دندان های از دست رفته داشته باشند. برخی از دندان‌ها دیرتر و برخی دیگر زودتر در می‌آیند، بنابراین دیدن دندان ‌های کج کودکان طبیعی است. زمانی که کودک شما به 4 سالگی می رسد، دندان های شیری او کاملاً رشد می کنند. سپس دندان های ترکیبی می آید که در آن دندان های شیری می افتند و دندان های دائمی ظاهر می شوند. در نهایت، در سن 20 سالگی، تمام دندان های دائمی به جز دندان های نهفته مانند دندان عقل در می آیند.

اگر کودکی به دلیل از دست دادن زودهنگام دندان اولیه، تصادف یا دلایل دیگر، دندان خود را از دست داده باشد. دندان ها می توانند به ناحیه از دست رفته جابجا شوند. این باعث کج شدن دندان ها همراه با پیچ خوردگی و ناهماهنگی می شود. ممکن است خفیف یا شدید باشد.

در مورد دندان های شیری، دندانپزشکان اطفال ممکن است بخواهند تا رویش دندان های دائمی صبر کنند تا ببینند آیا مشکلی ایجاد می کند یا نه. برای دندان های دائمی از دست رفته، این مشکل نیاز به درمان ارتودنسی دارد. ارتودنتیست ها برای مدیریت فضا برنامه ریزی می کنند و از وسایلی مانند نگهدارنده فضا استفاده می کنند تا دندان های کودک شما را به حالت انسداد طبیعی سوق دهند.

استفاده از پستانک یا مکیدن شست

مکیدن شست اثرات مخرب بسیاری بر روی دندان های نوزادان دارد. کودک شما ممکن است عادت مکیدن انگشت شست یا دیگر انگشتان خود یا استفاده از پستانک را برای مدت طولانی در دوران کودکی خود تجربه کرده باشد. والدین برای آرام کردن نوزادشان و جلوگیری از گریه آنها پستانک را به کودکان معرفی می کنند.

خوب، ممکن است ایده بدی به نظر نرسد، اما به خاطر داشته باشید که کودکان نباید این عادت را پس از گذراندن 2 سالگی ادامه دهند. به طور غریزی، در دوران شیردهی، نوزادان با مکیدن آشنا بودند تا محکم به سینه مادرشان برسند و بهتر تغذیه کنند. به همین ترتیب، به دلیل احساس آرامشی که دریافت می کنند، به مکیدن پستانک یا انگشتان خود ادامه می دهند. تأثیرات منفی در سنین بعدی و در بزرگسالی مشاهده می شود.

یکی از بیماری‌های رایج دندانی که با عادت‌های مکیدن شست مرتبط است، مشکلات بایت مانند اپن بایت است که در آن فضای باز بین دندان‌های جلو وجود دارد. هر چه زودتر عادت مکیدن انگشت شست را ترک کنید، احتمال اینکه دندان‌های کج در اثر مکیدن انگشتان ظاهر شوند، کمتر می‌شود.

استفاده از پستانک و کج شدن دندان کودک

تاخیر در رویش و حفظ بیش از حد دندان های شیری

دندان‌های شیری کودک ممکن است دیر بیفتند و برای مدت طولانی‌تر از حد طبیعی در جای خود باقی بمانند. از طرف دیگر، ممکن است رویش دندان های دائمی کودک شما با تاخیر مواجه شود. همه این مسائل می توانند دندان ها را کج به نظر برسانند، که می تواند یک اتفاق رایج باشد و با کمک دندانپزشک اطفال به راحتی با آن ها برخورد شود.

تعداد دندان های غیر طبیعی

همانطور که از دست دادن یک دندان می تواند بر انسداد دندان کودکان تأثیر بگذارد. کودکی که تعداد دندان های منظمی ندارد می تواند دندان های کجی جدی داشته باشد. این مشکلات غیرمعمول هستند و به جای هر عامل خارجی (محیطی) نتیجه ژنتیک هستند.

Hyperdontia (دندان‌ اضافه) نام پزشکی برای دندان‌های بیش از حد است که از فعالیت لامینای دندانی در طول تشکیل دندان ناشی می‌شود.

هیپودنشیا نامی برای عدم وجود مادرزادی دندان نیز می باشد. درمان زودهنگام ارتودنسی برای کودکانی که تعداد دندان‌هایشان غیرطبیعی است، به دلیل خطرات جدی برای سلامت دندان ضروری است.

با دندان های کج کودکان چه کنیم؟

خب، حالا می دانید که کج شدن دندان ها ممکن است برای هر کودکی اتفاق بیفتد و یک اتفاق رایج است. به عنوان یک والدین، می توانید به فرزندان خود کمک کنید تا یک روال بهداشت دهان و دندان را برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و سایر خطرات سلامتی انجام دهند.

به آنها بیاموزید که روزانه مسواک بزنند و بر خوردن آب نبات و غذاهای شیرین نظارت کنند. کودک خود را برای معاینه و بررسی سلامت دهان و دندان نزد دندانپزشک اطفال ببرید.

برای درمان دندان های کج در کودکان، دندانپزشکان اطفال می توانند این موضوع را فقط یک رشد طبیعی دندان در نظر بگیرند. اگر آنها مشکل را به عنوان مشکلی در نظر بگیرند که می تواند بر سلامت دندان و سلامت عمومی کودک تأثیر بگذارد، قرار ملاقات با سایر متخصصان دندانپزشکی را برای شما ترتیب می دهند. در آنجا استاد صاف کردن دندان ها یعنی ارتودنتیست ها را خواهید یافت.

ارتودنسی برای دندان های کج

ارتودنتیست ها دندان های کج و ناهماهنگی فک را صاف می کنند. به همین دلیل است که ارتودنسی کودکان در زمان مناسب خود بسیار حیاتی است. برای صاف کردن دندان‌های کج در کودک، ارتودنتیست‌ها معمولاً تا زمانی که دندان‌های دائمی شکسته نشده و کاملاً رشد کرده باشند، مداخله نمی‌کنند. موارد استثنا در مواردی است که کودک مشکلات جدی گاز گرفتن دارد. و کودک شما از مشکلات عملکردی مانند تنفس دهانی، وضعیت زبان و عادات دهانی مضر رنج می برد.

ممکن است روش درمانی خاصی وجود داشته باشد. که به کودک شما در مورد بلع صحیح، قرار دادن زبان در موقعیت صحیح و حتی ترک عادت بد مکیدن انگشت به کودک شما آموزش دهد.

دندان های کج در نوجوانان

نامرتب بودن دندان ها در نوجوانی چیزی بیش از یک مشکل زیبایی است. همانطور که قبلاً می دانید، دندان ها نقش مهمی در نحوه صحبت کردن شما ایفا می کنند. آنها همچنین مسئول نحوه جویدن غذا هستند. دندان هایی که نامرتب هستند ممکن است خیلی از هم فاصله داشته باشند یا خیلی نزدیک به هم باشند. این بدان معناست که همیشه خطر گیر افتادن مواد غذایی بین دندان ها وجود دارد.

جدا کردن قطعات به دام افتاده حتی با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن ممکن است دشوار باشد. از آنجایی که غذا اغلب بین دندان ها گیر می کند، احتمال پوسیدگی دندان را افزایش می دهد. داشتن یک لبخند صاف خوب است، اما به بهبود سلامت کلی دهان نیز کمک می‌کند.

نوجوانانی که دندان‌های کج خود را درمان می‌کنند، می‌توانند از آسیب‌هایی که می‌تواند به دلیل ناهماهنگی رخ می‌دهد، جلوگیری کنند. یک مثال برای افرادی است که بایت نادرست دارند که باعث افزایش فشار روی قسمت های خاصی از دندان می شود. می تواند منجر به دشواری جویدن غذا شود. بدتر از آن، دندان ها به مرور زمان دچار شکستگی می شوند. در صورت عدم درمان، دندان‌ها آسیب می‌بینند و باعث شکستگی کامل آن‌ها می‌شوند.

و در آخر، اما مطمئناً مهم‌ترین دلیلی که نوجوانان باید دندان‌های کج خود را اصلاح کنند، اعتماد به نفس آن‌ها است. همانطور که جوانان بزرگ می شوند، می خواهند با ظاهر خود احساس راحتی کنند. در حالی که هیچ کس نباید اجازه دهد که دندان های نامرتب آن ها را از انجام کاری که دوست دارند باز دارد، نوجوانان اغلب احساس ناخوشایندی می کنند. به عنوان مثال، آنها هنگام عکس گرفتن از لبخند زدن خودداری می کنند یا کلاً از این فعالیت اجتناب می کنند.

 کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج
کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج

خدمات مهم کلینیک: ایمپلنت دندان، پروتز دندان، ارتودنسی دندان، کامپوزیت ونیر دندان

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه
تماس با پزشک