آیا می‌توان رنگ کامپوزیت را تغییر داد؟

تطبیق سایه یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها در دندانپزشکی زیبایی است. اگرچه هر دندانپزشک سیستم خاص خود را برای تعیین سایه‌ دندان دارد، اما یک روش رایج وجود دارد که می‌توان از آن استفاده کرد. در این روش از راهنمای سایه، به عنوان مرجع مقایسه دندان‌ها استفاده می‌شود. راهنمای سایه دارای 4 دسته اصلی برای مقایسه براساس مناطق سایه مختلف است. یکی از دلایلی که کامپوزیت‌های دندانی به طور فزاینده‌ای توسط دندانپزشکان و بیماران ترجیح داده می‌شوند، رنگ مواد کامپوزیت است. رنگ کامپوزیت دندان را می‌توان به گونه‌ای سفارش داد که با رنگ دندان‌های موجود همخوانی داشته باشد. به ویژه برای کامپوزیت‌های قدامی که روی دندان‌ها به سمت جلوی دهان استفاده می‌شود، بسیار مفید است.

آیا می‌خواهید سایه ایده‌آل برای ایجاد یک دندان طبیعی را انتخاب کنید؟ آن را به آرامی و باحوصله انجام دهید. برای کمک به شما و جلوگیری از اشتباه در انتخاب رنگ کامپوزیت، مقاله زیر را در مورد راهنمای سایه کامپوزیت، گرد آورده‌ایم. با ما همراه باشید.

فهرست محتوا

اهمیت رنگ کامپوزیت

در مورد ونیر‌ها، رنگ دندان به یکی از دو دلیل زیر مهم است. دلیل اول این است که اگر روی یک یا چند تا دندان روکش می‌زنید، می‌خواهید که با دندان‌های شما ترکیب شوند. بنابراین سایه دندان باید مشخص شود تا ونیرها را بتوان در آن سایه تولید کرد. دلیل دوم این است که اگر روی تمام دندان‌ها ونیر می‌زنید و دوست دارید این روکش‌ها رنگ سفیدتری نسبت به دندان‌های موجودتان داشته باشد، در این مورد باز هم باید سایه دندان خود را بشناسید تا میزان سفیدی مدنظر خود را بدانید.

انواع رنگ کامپوزیت دندان

طبقه‌بندی زیر این امکان را به شما می‌دهد که پس از انتخاب نزدیک‌ترین سایه رنگ به دندان، درخشندگی آن را هم انتخاب کنید. راهنمای رنگ‌ها در درجه اول براساس سایه‌ها سازماندهی می‌شوند.

  • سایه

رنگ دندان به 4 دسته تقسیم‌بندی می‌شود. این دسته‌ها عبارتند از:  گروه A طیف رنگی سفید تا قهوه‌ای مایل به قرمز، گروه B طیف رنگی سفید تا زرد مایل به قرمز، گروه C طیف رنگی سفید تا خاکستری و گروه D طیف رنگی سفید تا خاکستری مایل قرمز.

  • درخشندگی

این سایه‌ها از عدد 1 یعنی روشن‌ترین تا 4 یعنی تیره‌ترین طبقه‌بندی می‌شوند. به عنوان نمونه A1 و A2 هر کدام قرمز مایل به قهوه‌ای هستند اما A2 تیره‌تر است.

طیف رنگی کامپوزیت دندان

بهترین رنگ کامپوزیت دندان

هماهنگی رنگ لمینت با رنگ پوست از اهمیت بالایی برخوردار است. افراد با پوست‌های تیره، سبز و گندمی از انتخاب رنگ‌های خیلی روشن و صدفی باید خودداری کنند. در صورت داشتن رنگ پوست سفید، انتخاب رنگ نچرال بسیار مناسب است. در این زمینه با دندانپزشک هم مشورت کنید. برای سفیدی طبیعی از تکنیک رنگ لایه به لایه استفاده کنید. لبه‌های دندان شفاف و اواسط و میانه‌های دندان مات است. می‌توانید رنگ‌های سفید را انتخاب کرده و با استفاده از تکنیک layering به آن ظاهری طبیعی بدهید.

فاکتورهای اساسی انتخاب رنگ کامپوزیت

  • تعداد ونیرهای درگیر
  • رنگ پوست
  • رنگ صلبیه
  • شخصیت و انتظارات
  • اندازه روکش

تغییر رنگ کامپوزیت دندان

احتمال کم‌رنگ شدن ونیرهای پرسلن به دلیل مواد بکار رفته وجود دارد. با این حال ونیرهای کامپوزیت هم مانند دندان‌های طبیعی به مرور زمان تغییر رنگ می‌دهند. بهتر است از ونیرهای خود به درستی مراقبت کنید تا برای مدت طولانی دوام داشته باشند.

عوامل مختلفی منجر به تغییر رنگ و زرد شدن کامپوزیت‌ها می‌شود. یکی از این عوامل خوردن مواد غذایی است. از جمله این مواد می‌توان به قهوه، چای، نوشابه، غذاهایی که حاوی رنگ خوراکی هستند، اشاره کرد. همچنین اگر مواد پلاستیکی بکار رفته در کامپوزیت کم باشد، مقاومت آن در برابر تغییر رنگ پایین می‌آید و به مرور زمان رنگ کامپوزیت دندان تغییر پیدا می‌کند. آسیب دیدن دندان هم عامل دیگری برای تغییر رنگ ونیرها است. زیرا اگر دندان شکسته یا صدمه ببیند، عاج دندان هم فرسوده می‌شود و تغییر رنگ می‌دهد. ونیرها ورقه‌های نازک سرامیکی هستند، به همین خاطر تغییر رنگ در دندان زیرین از روی آنها مشخص است. رعایت بهداشت دهان و دندان هم در حفظ سلامت دندان‌های کامپوزیت شده از اهمیت بالایی برخوردار است.

نکات مهم برای انتخاب رنگ کامپوزیت دندان

اکنون متوجه شده‌اید که رنگ‌های مختلفی برای ونیرها وجود دارد. هر روکش به طور منحصر به فرد برای شما ساخته شده است. سوال اینجاست که بهترین رنگ کامپوزیت را برای لبخند بی‌نظیر خود چگونه انتخاب می‌کنید؟

سفید همیشه به معنای سفید نیست

یکی از دلایلی که افراد به سراغ ونیر می‌آیند این است که می‌خواهند دندان‌های سفید با لبخندهای زیبایی مانند افراد مشهور داشته باشند. کسانی که به سمت سفید VIP می‌روند باید برای دندان‌های بلا و پایین خود ونیر بگیرند تا لبخندشان طبیعی به نظر برسد. با این حال اکثر افراد بهتر است سایه‌ای از سفید را انتخاب کنند تا رنگ دندان آنها طبیعی به نظر برسد. بنابراین گزینه‌های مختلفی را در نظر بگیرید. ده‌ها رنگ وجود دارد که دندانپزشکان زیبایی کلینیک وصال در کرج به شما نشان می‌دهند.

دندان‌های پایینی خود را در نظر بگیرید.

کسانی که فقط برای دندان‌های بالایی خود کامپوزیت می‌گیرند، باید به رنگ دندان‌های پایین خود هم توجه کنند. آیا رنگ روکش‌های بالایی با دندان‌های پایینی هماهنگی دارد؟ یا اینکه ونیرها سفیدتر از دندان‌های پایینی شما هستند و ظاهر غیرطبیعی و جعلی به آنها داده است؟

به چشمان خود نگاه کنید.

دندانپزشک زیبایی کلینیک وصال شما را به سمت انتخاب جذاب‌ترین و مناسب‌ترین رنگ راهنمایی می‌کند. فقط برخی از عوامل که در انتخاب رنگ کامپوزیت نقش دارند، سفیدی چشم، رنگ پوست و حتی سن و جنسیت شما هستند. نباید تضاد زیادی بین دندان‌ها و بقیه ظاهر وجود داشته باشد.

زمان بگذارید.

ونیرها یک نوع سرمایه‌گذاری بزرگ هستند. هر رنگی که انتخاب کنید، همان رنگی خواهد بود که باید برای چندین دهه با آن زندگی کنید. زیرا ونیرهای خوش ساخت تا چند دهه دوام خواهند داشت. این تصمیم سریع و ساده نیست. دندانپزشک زیبایی متوجه خواهد شد که آیا می‌خواهید به خانه بروید و در مورد آن فکر کنید یا چندین قرار ملاقات برای بحث درباره این گزینه‌ها داشته باشید.

ویژگی‌های دیگر ونیرها را در نظر بگیرید.

سایه کامپوزیت به تنهایی بر رنگ نهایی اصلاح لبخند شما اثر نمی‌گذارد. بلکه شفافیت یک جنبه اصلی از جزء رنگ است، حتی ممکن است مهم‌ترین عنصر باشد. شفافیت چیزی است که به ونیرها اجازه می‌دهد نو را منعکس کرده و طبیعی به نظر برسند. شفافیت و درخشندگی روکش نیز تحت تاثیر رنگ دندان‌های طبیعی زیر روکش‌ها قرار می‌گیرد. رنگ، شفافیت و ارزش همگی باید به طور یکپارچه باهم ترکیب شوندتا حالتی متعادل و طبیعی ایجاد کنند.

کلام آخر

هر فردی که به فکر لمینت دندان است، ممکن است نگران انتخاب رنگ مناسب برای کامپوزیت خود باشد. ازین گذشته، هرکسی که تصمیم به اصلاح لبخند می‌گیرد، نمی‌خواهد دندان‌های جدیدش تقلبی به نظر برسند. کار با یک دندانپزشک زیبایی کلینیک وصال در کرج به این معنی است که شما در فرآیند تصمیم‌گیری بادقت هدایت خواهید شد. بنابراین با یک لبخند درخشان، سفید و بی‌نقص روبرو خواهید شد.

 کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج
کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج

خدمات مهم کلینیک: ایمپلنت دندان، پروتز دندان، ارتودنسی دندان، کامپوزیت ونیر دندان

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
تماس با پزشک