روکش زیبایی دندان

برای داشتن یک ارتباط اجتماعی خوب و منطقی داشتن ظاهری زیبا و مرتب بسیار موثر است . وجود دندان هایی سالم و ظاهری زیبا و مرتب از نظر اجتماعی در شخصیت ما تاثیر دارد . سیگار یکی از عوامل اصلی پوسیدگی دندان ها می باشد . بیماری های لثه و دهان در افراد سیگاری شایع بوده و احتمال ابتلا به سرطان دهان و حنجره را در پی دارد .

سیگار عامل موثری برا تشکیل پلاک های میکروبی در دندان است . اکثر افراد بالغ بیش از دوازده دندان کشیده یا پوسیده دارند . آمارها نشان می دهد که سالانه بیش از دو میلیون دندان در مراکز پزشکی کشیده می شود . نسبت دندان های کشیده شده، پر شده یا پوسیده در افراد هر جامعه یکی از شاخص های توسعه یافتگی سلامت محسوب می شود .

داشتن دندان هایی سالم در دوران سالمندی تاثیر جسمانی و روانی زیادی بر زندگی افراد دارد . برای پیشگیری از بیماری های دهان و دندان توجه ویژه ای به سلامت دهان و دندان در کودکی شود . داشتن دندان های سالم و مرتب خوش رویی و روابط پایدارتری را سبب می شود . حفظ دندان ها و مراقبت از آن ها شکر نعمت پروردگار بخشنده است . در این امر مهم غفلت نکنیم .

روکش زیبایی دندان
روکش زیبایی دندان

فهرست محتوا

روکش دندان چیست؟

به عنوان یک پوشش بر روی دندان تراشیده قرار می گیرد تا دندان را تقویت و محافظت نماید. و سبب می شود تا دندان شکل ظاهری خود را حفظ نماید .

ضرورت انجام روکش دندان

روکش دندان سبب ترمیم دندان شکسته شده می شود. همچنین در موارد که دندانی به علت پوسیدگی های دندانی تضعیف شده باشد یا در اثر ضربه و تروما دندان ترک خورده باشد می توان با روکش دندان از شکستن دندان و از دست رفتن آن پیشگیری نمود .

زمانی که دندانی به دلیل پوسیدگی بیش از حد بیشتر بافت آن از دست رفته و با مواد دندانپزشکی دندان پر شده است. در این مواقع استفاده از روکش دندان بهترین گزینه برای محافظت از دندان می باشد .

روکش دندان به عنوان پل دندانی، قرار گرفتن بر روی ایمپلنت، اصلاح طرح لبخند و پوشاندن دندان بدشکل و بدرنگ مورد استفاده قرار می گیرد .

انواع روکش زیبایی دندان

روکش استیل ضدزنگ

روکش استیل ضد زنگ یکی از پرکاربردترین روکش ها مورد استفاده در کودکان می باشد . از روکش های استیل به عنوان فضا نگهدارنده در کودکان به جای دندان از دست رفته نیز استفاده می شود. و این نوع روکش ها به نسبت دیگر روکش های دندانی مقرون به صرفه تر می باشند .

این نوع روکش ها بیشتر به صورت موقتی مورد استفاده قرار می گیرد. روکش های استیل روکش های آماده ای هستند که پس از تراش دندان از روکش استیل به صورت موقت استفاده می گرددد. تا آماده سازی روکش دائمی به اتمام برسد و در این زمان از دندان پر شده محافظت شود .

روکش جوش داده شده به فلز

روکش جوش داده شده به فلز همرنگ دندان بوده و شباهت بسیاز زیادی با دندان دارد . این نوع روکش ها در مقایسه با روکش های فلزی بیشتر سبب ساییدگی دندان مقابل می شود . از این نوع روکش، بیشتر برای دندان های جلو، عقب مورد استفاده قرار می گیرد .

روکش تمام رزینی

به عنوان روکش موقت از تمام رزینی مورد استفاده قرار می گیرد و از نظر هزینه به نسبت دیگر روکش های دندان مقرون به صرفه بوده و قیمت پایین تری دارد، این نوع روکش ها بعد مدتی ساییده شده و در برابر شکستگی آسیب پذیر می باشند .

روکش تمام سرامیکی یا تمام پرسیلنی

تمام سرامیکی بسیار شبیه دندان می باشد و افرادی که به فلز حساسیت دارند بهترین گزینه استفاده از روکش سرامیکی دندان می باشد و این نوع روکش مناسب دندان های پیشین می باشد .

روکش زیرکونیوم

این روکش در مطب دندانپزشکی ساخته و در یک جلسه تهیه می شوند. همچنین نیازی به استفاده از روکش موقت ندارند .

مراقبت های لازم از روکش موقت

همان طور که از نام آن پیداست، این نوع روکش ها به مدت کوتاهی در دهان فرد قرار می گیرد. و پس از آماده سازی روکش دائمی برداشته می شوند. اما مراقبت های لازم از این روکش ها عبارتست از:

از مواد خوراکی چسبناک همانند آدامس پرهیز کنید .

سعی نماییم بیشتر از طرف دیگر دندان ها که روکش موقت ندارند استفاده شود .

مواد خوراکی سفت و خامی که موجب شکستن یا خارج شدن روکش موقت می شود بپرهیزید .

در حین استفاده از نخ دندان مراقب باشید، به یکباره  نخ دندان را بیرون نکشید زیرا این عمل ممکن است موجب شود تا روکش دندان موقتی خارج شود . 

هزینه روکش زیبایی دندان

هزینه زیبایی دندان با توجه نوع روکش دندان متفاوت می باشد . اما لازم ذکر است، بیمه بخشی از هزینه روکش را می پردازد؛ لذا برای اطلاع دقیق از هزینه روکش زیبایی دندان به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید .

نتیجه گیری

در صورتی که شما قصد انجام روکش زیبایی دندان را دارید می توانید  با کلینیک دندانپزشکی وصال تماس بگیرید تا همکاران ما شما را در انتخاب روش مناسب، جلسات درمان و هزینه های روش درمانی روکش زیبایی دندان راهنمایی نمایند .

بیشتر بخوانید
پیشگیری از پوسیدگی دندان
 کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج
کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج

خدمات مهم کلینیک: ایمپلنت دندان، پروتز دندان، ارتودنسی دندان، کامپوزیت ونیر دندان

One thought on “روکش زیبایی دندان

  1. شیدا - ژانویه 20, 2019 در 5:44 ب.ظ

    سلام روکش دندان برای درمان پوسیدگی دندان با روکش زیبایی فرق داره ؟ کسی که پوسیدگی دندان در دندان های جلو دارد باید چه نوع روکشی استفاده کند و هزینه اش چقدره ؟ لطفا جواب بدید مرسی…

    پاسخ

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس با پزشک