فلوراید تراپی دندان کودکان چگونه است؟

فهرست محتوا

فلوراید تراپی دندان کودکان چگونه است؟

آیا فلوراید تراپی دندان کودکان مفید است؟ تاثیر فلوراید تراپی برای کودکان چیست؟ فلوراید چه کمکی به سلامت دندان کودکان می کند؟

فلوراید تراپی برای دندان کودک بسیار مفید است

سال های زیادی است که فلوراید در کلینیک دندانپزشکی و یا مطب های دندانپزشکان به عنوان ماده ای برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد. مهم ترین و بهترین کمکی که می توان به سلامت دندان کودکان کرد، همین فلوراید تراپی است. فلوراید تراپی برای کودکان موجب می شود تا از پوسیدگی دندان کودکان جلوگیری شود و دندان های آنان در برابر عوامل آسیب زا به خوبی حفظ شوند. مقاله ی زیر شرح این مبحث توسط بهترین کلینیک دندانپزشکی در کرج است.

فلوراید چیست؟

فلوراید یک ماده ی معدنی است که به صورت طبیعی در طبیعت و در بسیاری از مواد غذایی مانند سبزیجات، غذا های دریایی، آب و … وجود دارد. این ماده ی معدنی در استخوان ها و دندان های انسان وجود دارد. برای آن که کاربرد فلوراید را به خوبی متوجه شوید یک بشقاب چینی را در نظر بگیرید. ابتدا این بشقاب چینی صاف و بدون خط و خش است اما به مرور زمان متوجه می شوید روی سطح این بشقاب خط هایی ایجاد شده است. در چنین زمانی به اصطلاح می گوییم مینای بشقاب از بین رفته است.

دندان ها نیز یک مینا دارند. این مینای دندان در واقع یک سطح محافظ است که موجب می شود عوامل آسیب زا به دندان ها آسیب نزنند. همچنین لازم است بدانید مینای دندان از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند. اما اگر این مینای دندان آسیب ببیند در نتیجه دندان مستعد آسیب و پوسیدگی می شود. فلوراید موجب استحکام و قوی شدن مینای دندان می شود. در نتیجه فلوراید تراپی دندان کودکان موجب می شود تا مینای دندان آن ها در برابر آسیب ها حفظ شود.

بیشتر بخوانید
مهم ترین نکات و مراقبت های بعد از جرم گیری دندان

روش های جذب فلوراید چگونه است؟

همان طور که گفتیم فلوراید به صورت طبیعی در بسیاری از مواد غذایی یافت می شود. اگر فلوراید به صورت طبیعی جذب بدن شود از طریق معده و روده وارد استخوان ها و دندان ها می شود و در این مکان ها انباشته می شود و یا اینکه از طریق کلیه ها دفع می شود.

روش دیگر جذب فلوراید به این صورت است که فلوراید به صورت موضعی روی دندان ها زده می شود. در این روش دیگر مواد معدنی از بین نمی روند و چون فلوراید به صورت مستقیم با مینای دندان در تماس است، اگر در نقطه ای از سطح دندان ها مینای دندان دچار آسیب شده باشد، مواد معدنی آن نقطه جایگزین می شوند. در چنین حالتی به طور کامل از پوسیدگی دندان کودکان جلوگیری می شود. نکته ی دیگری که شایان ذکر است این است که با فلوراید تراپی دندان کودکان مقدار اسید تولید شده در دهان نیز به طرز چشمگیری کاهش می یابد. از طرف دیگر، فلوراید تراپی دندان کودکان موجب می شود تا فلوراید وارد مینای دندان های تازه روییده شده شود و مواد معدنی آن افزایش یافته و در پی آن آسیب پذیری آن ها کاهش یابد. بنابراین می توانیم بگوییم فلوراید تراپی نه تنها موجب پیشگیری از پوسیدگی دندان های آنان می شود بلکه موجب کند شدن یا توقف روند پوسیدگی می شود.

آیا فلوراید تراپی دندان کودکان ضروری است؟

بله. فلوراید تراپی برای کودکان و نوجوانان بسیار مهم و کاربردی است. حتی اگر کودک یا نوجوان شما پوسیدگی دندان نداشته باشد، فلوراید تراپی موجب افزایش مقاومت و استحکام مینای دندان او می شود.

بیشتر بخوانید
پر کردن دندان در کرج

 آیا فلورایدتراپی فقط برای کودکان است؟

خیر. فلوراید تراپی را در هر سنی می توان انجام داد. زیرا همان طور که گفتیم فلوراید تراپی نه تنها موجب پیشگیری از پوسیدگی دندان می شود بلکه موجب توقف روند پوسیدگی می شود. بنابراین فلوراید تراپی برای هر سنی مفید و موثر است.

فلوراید ‌تراپی دندان کودکان چگونه انجام می‌شود؟

فلوراید تراپی در مطب یا کلینیک دندانپزشکی توسط دندانپزشک انجام می شود. دندانپزشک با استفاده از انواع مختلف فلوراید که شامل ژل، کف یا وارنیش است، فلوراید تراپی را انجام می دهد. این کار نیاز بی حسی ندارد. اگر دندانپزشک فلوراید تراپی را با ژل یا کف انجام دهد، الزامی است مواد به مدت 4 دقیقه درون دهان بماند و سپس تخلیه شود. در فلوراید تراپی با وارنیش، دندانپزشک وارنیش را با یک قلم روی دندان می زند.

کلینیک دندانپزشکی وصال با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با کلینیک دندانپزشکی خوب در کرج و آشنایی با روش های فلوراید تراپی می توانید با شماره 02634481455 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام کلینیک دندانپزشکی وصال مراجعه کنید .

آیا فلوراید تراپی دندان کودکان عوارض دارد؟

خیر. فلوراید تراپی که در مطب یا کلینیک دندانپزشکی انجام شود هیچگونه خطر و عوارضی ندارد.

 

 کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج
کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج

خدمات مهم کلینیک: ایمپلنت دندان، پروتز دندان، ارتودنسی دندان، کامپوزیت ونیر دندان

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
تماس با پزشک