لمینت دندان در کرج

چگونه زیبایی چهره و اعتماد به نفس خود را بالا ببریم . زیبایی همواره با خود اعتماد به نفس دارد، هر چه بیشتر لبخند بزنید افراد بیشتری جذب شما می شوند. برای یک لبخند تاثیرگذار باید دندان های زیبایی داشته باشید. درست کردن دندان ها می تواند سلامت شما را بهبود بخشد. اگر با دندان های خود مشکل دارید در ابتدا به بهداشت دهان خود خوب رسیده و مسواک زده و نخ دندان بکشید. علاوه بر رسیدگی به بهداشت دهان و دندان، برای زیبا سازی دندان های خود می توانید از لمینت دندان در کرج استفاده کنید، این مقاله سوالات شما در مورد لمینت دندان را پاسخ داده است.

لمینت دندان در کرج
8 واحد روکش زیبایی دندان

فهرست محتوا

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان پوسته های شفافی هستند که در صورت وجود نامنظمی های دندانی، بدشکلی ها و ناهنجاری های دندانی مورد استفاد قرار می گیرد. رنگ لمینت دندان با توجه به سلیقه افراد می تواند همرنگ دندان و یا روشن تر از رنگ دندان طبیعی فرد باشد. در واقع لمینت پوسته ای نازک به رنگ دندان است که موجب تغییر رنگ، شکل و اندازه دندان ها می شود و آن را سفید تر می کند.

آیا لمینت موجب آسیب دندان ها می شود؟

برای انجام لمینت دندان در کرج سعی کنید به دنبال یک دندانپزشک باتجربه باشید. قبل از لمینت، دندانپزشک برای شما یک عکس کلی از فک و دهان تجویز می کند و دندان ها را از لحاظ سالم بودن برای نصب لمینت بررسی می کند. چنانچه دندانپزشکتان لمینت را برای شما گزینه مناسبی نمی داند می توانید از گزینه های دیگر مانند کامپوزیت ، ارتودنسی و سفید کردن دندان ها استفاده کنید.

مزایای لمینت دندان

لمینت شبیه دندان طبیعی ساخته می شود به طوری که تشخیص آن غیر ممکن است. در مقایسه با دندان های طبیعی لمینت ها به دلیل ساخته شدن از مواد با تکنولوژی بالا در مقابل لکه های چای و قهوه مقاوم تر هستند. لمینت برای سفید کردن دندان های تیره، رفع مشکلات دندان های کج و پر کردن فواصل کم دندان ها یک روش موثر می باشد.

بیشتر بخوانید
تفاوت بلیچینگ دندان و جرم گیری

معایب لمینت دندان

ساخت لمینت های سرامیکی در آزمایشگاه زمان می برد و موجب تاخیر روند لمینت گذاری می گردد. اگر نصب لمینت ها به درستی انجام شده باشد بیمار می تواند از آن ها مانند دندان های طبیعی خود استفاده کند بنابراین لازم است که در انتخاب بهترین کلینیک دندانپزشکی نهایت دقت را داشته باشید. با توجه به استحکام بالای آن امکان شکسته شدن آن وجود دارد. لمینت نیز مانند دندان های طبیعی نباید درمعرض فشارشدید قرار بگیرد و سعی کنید از خوردن ناخن، جویدن یخ، بازکردن شیشه های نوشیدنی با دندان خودداری کنید.

کلینیک لمینت دندان در کرج
6 واحد کامپوزیت فک بالا با رنگ طبیعی

انواع لمینت دندان

لمینت ها به دو نوع لمینت های کامپوزیتی و لمینت های لابراتوری تقسیم می شوند. لمینت کامپوزیتی در داخل مطب و به دست دندانپزشک انجام می شود و معمولا بین یک تا دو جلسه به اتمام می رسد ولی لمینت های لابراتوری یک تراش مختصر بر روی دندان ها داده شده و قالب گیری انجام می شود . سپس قالب گیری به لابراتوار فرستاده می شود و یک پوسته خیلی نازک ساخته، و با چسب مخصوصی روی سطح دندان چسبیده می شود .

هر کدام از این ها یک مزایا و معایبی دارند . لمینت های کامپوزیتی با مواد سفید دندانی در داخل مطب انجام می شود و تغییر رنگ در کامپوزیت ها امکان پذیر است . چای، کافئین، مصرف دخانیات باعث می شود تا یک مقدار آن مواد نشست و لب پریدگی داشته باشد و به مرور زمان  منجر به تغییر رنگ می شود .

در لمینت های لابراتواری این مشکلات نظیر تغییر رنگ را نداریم، به دلیل اینکه این لمینت ها در درجه خیلی بالا پخته می شود . یک چینی براق روی دندان چسبیده می شود و خیلی مقاوم تر است . ولی در هر حال تمام این لمینت ها مراقبت ها و بهداشت خاص خود را دارد.

کاربرد لمینت دندان

یکی از سوالات رایج در میان عموم افراد این است که چرا لمینت دندان انجام می دهیم؟ جهت اصلاح موارد ذیل می توانیم از لمینت دندان استفاده نماییم.

 • وقتی دندان های زرد و یا نامرتبی داریم
 • وقتی بین دندان ها فاصله است
 • وقتی بخواهیم لبخند هالیوودی داشته باشیم
 • وقتی به زیبایی چهره خود اهمیت قائل می شویم
 • وقتی بخواهیم طرح لبخند خود را اصلاح کنیم
بیشتر بخوانید
هزینه ایمپلنت دندان در کرج 1402

لیمنت دندان برای چه کسانی مناسب نیست؟

 • افرادی که عادات غلط دهانی مانند: براکسیسم یا دندان قروچه دارند نمی تواند از لمینت دندان استفاده نمایید. به دلیل سایش دندان ها بر روی هم، باعث شکسته شدن لمینت شده و انجام این روش زیبایی مناسب برای این افراد نمی باشد .
 • مورد دوم افرادی هستند که حالت جویدن و اکلوژن معکوس دارند یعنی اینکه فک پایین آن افراد بر روی فک بالا قرار گرفته است .
 • در کسانی که حالت جویدن دندان ها به صورت نوک به نوک است. بدین معنا که دندان های فک پایین به جای اینکه پشت دندان های فک بالا قرار بگیرد به حالت نوک به نوک بر روی هم قرار می گیرند .
 • در افرادی که دندان های جلو یا دندان های قدامی را قبلا روکش کرده اند نمی توان لمینت دندان در کرج انجام داد و تنها می توان روکش ها را تعویض کرد .
 • در مواردی که دندان های نیش بالا قرار گرفته اند و بهم ریختگی و چرخش زیاد دارند نمی توان از درمان زیبایی لیمنت استفاده کرد و بهترین درمان، درمان ارتودنسی دندان است.

عوارض لمینت دندان

لمینت دندان یکی از روش های زیبایی دندان است که معمولا بدون عارضه می باشد . بروز برخی از عوارض در لمینت دندان ناشی از انجام نادرست می باشد که این عارضه ها توسط افراد غیرمتخصص رخ می دهد . از جمله این عوارض عبارتست از: بیرون زدگی ناخواسته لمینت، قادر به استفاده از نخ دندان نبودن، ایجاد پوسیدگی های دندانی و بروز بیماری های لثه می باشد.

انجام لمینت دندان با تراش سطحی انجام می شود. در صورتی که افراد بدون تراش لمینت دندان انجام دهند این روند منجر به بیرون زدگی های ناخواسته می شود. تنها پنج درصد از افراد جامعه امکان لمینت دندان بدون تراش دارند .

اندازه لمینت دندان نباید از لبه ی لثه بیرون بزند. در صورتی که لمینت با لثه تماس داشته باشد بعد از گذشت چند ماه موجب بیماری لثه شده و ظرف مدت چند سال دندان خود را از دست می دهد. دچار بیماری پیوره می شود .

بیشتر بخوانید
جرم گیری دندان در کرج

زمانی که لمینت دندان به درستی انجام نشود بین لمینت و دندان فاصله ایجاد می شود. که موجب بیماری پوسیدگی دندانی می شود و از دیگر عوارض انجام نادرست لمینت دندان قادر به استفاده نکردن نخ دندان می باشد.

روکش دندان سرامیکی فک بالا در دندانپزشکی وصال
نمونه ای از لمینت دندان در دندانپزشکی وصال

تفاوت لمینت با ایمپلنت چیست؟

لمینت دندان از ایمپلنت دندان مجزا است و هرکدام کارایی خاص خود را دارد. در ایمپلنت کاشت دندان به جای دندان های کشیده انجام می شود. ولی لمینت برای زیباسازی و فرم دادن دندان های بد شکل و بد رنگ استفاده می شود.

مراقبت های بعد از لمینت دندان

 •   پس از انجام لمینت دندان در کرج ممکن است دندان ها کمی حساس شوند به خصوص هنگام نوشیدن مایعات سرد و گرم. در این رابطه جای نگرانی نیست چون این مشکل به مرور برطرف خواهد شد.
 • نکات بهداشتی مراقبت از دندان ها را مانند مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به طور مرتب انجام دهید.
 • توصیه می شود مصرف برخی نوشیدنی ها مانند چای و قهوه را کمتر کنید چون به مرور سبب تغییر رنگ لمینت می شود.
 • از گاز زدن میوه های سفت و آجیل به شدت اجتناب کنید.
 • در صورتی که به لمینت ها ضربه ای وارد شود ممکن است موجب لب پریدگی و در نهایت شکستگی شود. در این صورت به دندانپزشک مراجعه کنید تا ترمیم شود.
 • اگر فرد از دهانشویه استفاده می کند با پزشک خود باید مشاورات لازم انجام دهد. زیرا بعضی از این شوینده ها بر روی این روکش سرامیکی تاثرات منفی می گذارد. و باعث می شود رنگ آن تغییر کند .
 • استفاده از دخانیات و سیگار می تواند در گذر زمان باعث تغیر رنگ لمینت دندان شود .
 • اگر فرد بخواهد عمل جرم گیری را انجام دهد این کار محتاطانه برای وی انجام می شود . البته در بیشتر مواقع بعد از اجرای لمینت دندان تا مدت طولانی احتیاجی به جرمگیری نمی باشد .
 کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج
کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج

خدمات مهم کلینیک: ایمپلنت دندان، پروتز دندان، ارتودنسی دندان، کامپوزیت ونیر دندان

2 thoughts on “لمینت دندان در کرج

 1. بهار - نوامبر 29, 2018 در 3:36 ب.ظ

  سلام . خدا قوت
  من دندون های جلویم یکم فاصله داره و خیلی دوست دارم لمینت انجام بدم و اینکه میترسم خواستم بپرسم عوارض خاصی نداره ؟ باعث پوسیدگی دندون هام نمیشه .
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  • vesal - دسامبر 2, 2018 در 11:53 ق.ظ

   سلام، لمینت جزء محافظه کارانه ترین درمان های دندانپزشکی است .
   نکته کلیدی برای حفظ سلامتی دندان ها بهداشت مناسب افراد پس از انجام این درمان است و گرنه درمان به خودی خود هیچ عوارضی نخواهد داشت .

   پاسخ

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
تماس با پزشک