مراحل ارتودنسی دندان

فهرست محتوا

مراحل ارتودنسی دندان

درمان ارتودنسی دندان بسیار قابل پیش بینی و فوق العاده موفقیت آمیز است. با توجه به شدت مال اکلوژن یا بی نظمی، درمان ارتودنسی ممکن است در دو یا سه مرحله مجزای انجام شود.

مزایای اصلاح ناهنجاری های دندان ها بسیار زیاد است و می تواند موجب اعتماد به نفس بسیاری شود. از همه مهمتر، دندان ها به درستی در موقعیت صحیح خود قرار می گیرند و عملکرد جویدن و صحبت کردن بهبود می یابد.

انواع بی نظمی دندان ها

انواع مختلفی بی نظمی در دندان ها وجود دارد از جمله:

 • جلو بودن بیش از حد دندان های فک بالا: دندانهای فوقانی بیشتر دندانهای پایینتر یا به طور کامل آنها را پوشش می دهند.
 • جلو بودن دندان های پایین: دندان های پایین بیشتر از دندان های بالا جلو هستند که باعث می شود چانه برجسته تر شود.
 • معکوس بسته شدن تعدادی از دندانها: یعنی فک پایین جلوتر از فک بالا باشد.
 • کافی نبودن فضا در قوس دهانی باعث می شود برخی از دندانهای بزرگتر در موقعیت ناصحیح قرار بگیرند.
ارتودنسی-دندان
ارتودنسی-دندان

مراحل درمان ارتودنسی

به طور کلی، درمان ارتودنسی دندان بین شش تا سی ماه برای تکمیل طول می کشد. زمان درمان به میزان زیادی به طبقه بندی مال اکلوژن یا شدت بی نظمی، نوع دستگاه های دندانپزشکی مورد استفاده برای اصلاح آن و پشتکار بیمار بستگی دارد.

در اینجا یک مرور کلی روی سه مرحله عمده از مراحل ارتودنسی دندان خواهیم داشت.

مرحله 1 – مرحله برنامه ریزی

متخصص ارتودنتیست تشخیص دقیق می دهد تا بتواند دندان ها را با شیوه ای موثر و مناسب ترمیم کند. در این مرحله اقداماتی مانند ارزیابی های پزشکی و دندانپزشکی، تعیین موقعیت و نحوه ارتباط دندان ها، استفاده از اشعه ایکس پانورامیک به منظور تشخیص موقعیت دقیق هر دندان و ریشه آن و بررسی تصاویر به دست آمده از کامپیوتر برای بررسی نحوه درمان انجام می گیرد.

بیشتر بخوانید
مراحل ارتودنسی بزرگسالان

کلینیک دندانپزشکی وصال با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با کلینیک دندانپزشکی خوب در کرج و آشنایی با روش های اصلاح طرح لبخند می توانید با شماره 02634481455 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام کلینیک دندانپزشکی وصال مراجعه کنید .

مرحله 2 – مرحله فعال

در این مرحله تمام ابزارهای تشخیصی برای تشخیص و تعیین یک برنامه درمانی برای بیمار استفاده خواهد شد. سپس متخصص ارتودنسی از دستگاهی برای هم تراز کردن صحیح دندان ها استفاده می کند که می تواند ارتودنسی ثابت یا ارتودنسی متحرک باشد که معمولا از ارتودنسی ثابت استفاده می شود.

مرحله 3-  مرحله نگهداری

وقتی دندان ها در موقعیت صحیح خود قرار گرفتند، بریس های ثابت و دستگاه های قابل جابجایی برداشته می شوند سپس متخصص  ارتودنسی یک نگهدارند سفارشی برای بیمار درست می کند. هدف از نگدارنده این است که اطمینان حاصل شود دندان ها به موقعیت قبلی و اولیه خود برنمی گردند. این نگهدارنده در طول روز باید به مدت زمان مشخصی استفاده شود.

نتیجه گیری

به طور کلی مراحل ارتودنسی دندان در دو یا سه مرحله قابل انجام می باشد که بستگی به شدت بی نظمی دندان ها دارد. در این مقاله انواع بی نظمی دندان ها و مراحل ارتودنسی دندان را به طور کلی برای شما عزیزان ارائه کردیم. در صورتی که سوالات بیشتری درباره درمان ارتودنسی و مراحل آن دارید می توانید با شماره های مندرج در سایت  دندانپزشکی وصال کلینیک دندانپزشکی خوب در کرج تماس حاصل فرمایید.

بیشتر بخوانید
قیمت لمینت دندان

 کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج
کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج

خدمات مهم کلینیک: ایمپلنت دندان، پروتز دندان، ارتودنسی دندان، کامپوزیت ونیر دندان

2 thoughts on “مراحل ارتودنسی دندان

 1. الاله فلاح - جولای 21, 2019 در 6:14 ب.ظ

  با سلام آیا خدمات کشیدن و ترمیم( پر کردن دندان) نیز در کلینیک انجام می شود؟

  پاسخ
  • vesal - دسامبر 11, 2019 در 6:26 ق.ظ

   سلام. بله تمام خدمات دندانپزشکی در کلینیک انجام می شود. هزینه ترمیم هم بین 250 تا 350 هزار تومان است که پس از ویزیت مشخص می شود.

   پاسخ

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
تماس با پزشک