چه مراقبت هایی را باید بعد از کشیدن دندان عقل انجام دهیم؟

مراقبت های بعد از کشیدن دندان عقل

فهرست محتوا

مراحل کشیدن دندان عقل

قبل از کشیدن دندانهای عقل، دندانها و بافت های اطراف آن با بی حسی موضعی بی حس می شوند، همان نوع که قبل از پر کردن دندان ها، برای بی حس کردن آنها استفاده می شود. علاوه بر بی حسی موضعی برای از بین برن درد، ممکن است شما و دندانپزشک یا جراحتان تصمیم بگیرید که از داروهای آرام بخش استفاده کنید.

مراقبت های بعد از کشیدن دندان عقل
دندان-عقل

بهبودی پس از کشیدن دندانهای عقل چگونه است؟ 

بعد از کشیدن دندانهای عقل، سرعت بهبودی شما به میزان دشواری هنگام کشیدن آن بستگی دارد. به طور کلی در این مقاله، آنچه انتظار می رود وجود دارد.

مراقبت های بعد از کشیدن دندان عقل

در 24 ساعت اول

1- ممکن است خونریزی تا چندین ساعت پس از کشیدن دندان اتفاق بیفتد. برای کنترل آن، یک قطعه گاز مرطوب تمیز را روی سوکت خالی دندان قرار دهید و محکم فشار دهید. فشار مداوم را برای حدود 45 دقیقه اعمال کنید. یک کیسه چای مرطوب نیز می تواند یک جایگزین موثر باشد. اسید تاننیک موجود در چای به بهبود لخته های خون کمک می کند. اگر مقدار کمی خونریزی ادامه دارد این روند را تکرار کنید. در صورت ادامه خونریزی شدید، با دندانپزشک یا جراح دهان خود تماس بگیرید. به مدت 24 ساعت بعد از کشیدن دندان عقل از شستشو یا خوردن اجتناب کنید، همچنین از اقدامات مانند مکیدن نیز خودداری کنید. از مصرف مایعات گرم (مانند قهوه یا سوپ) خودداری کنید.

2- تورم صورت در ناحیه ای که دندان کشیده شده است به طور معمول رخ می دهد. برای به حداقل رساندن تورم، یک قطعه یخ بسته بندی شده در پارچه را روی آن ناحیه از صورت خود تا 10 دقیقه قرار دهید، و بعد از آن 20 دقیقه استراحت کنید. در طی این 24 ساعت اول در صورت لزوم باز هم این کار را تکرار کنید.

بیشتر بخوانید
مهم ترین نکات و مراقبت های بعد از جرم گیری دندان

3- داروهای ضد درد مانند استامینوفن یا ایبوپروفن برای درد جزئی قابل استفاده هستند. در صورت لزو ، دندانپزشک یا جراح شما ممکن است داروهای قوی تری برای شما تجویز کند.

کلینیک دندانپزشکی وصال با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با کلینیک دندانپزشکی خوب در کرج و آشنایی با روش های اصلاح طرح لبخند می توانید با شماره 02634481455 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام کلینیک دندانپزشکی وصال مراجعه کنید .

4- مصرف آنتی بیوتیک هایی که احتمالا قبل از کشیدن دندان تجویز شده اند (برای درمان هرگونه عفونت فعال در اطراف دندان عقلی که باید کشیده شود) باید تا زمان از بین رفتن درد کامل ادامه یابد.

5- غذاها باید به رژیم مایعات محدود شوند تا اینکه تمام بی حسی از بین برود. برای چند روز غذاهای نرم بخورید. در صورت مصرف داروهای ضد درد از مصرف الکل نیز خودداری کنید.

6- به مسواک زدن خود ادامه دهید، اما از مسواک دندانهایی که مستقیما با دندان کشیده شده مجاور هستند، در 24 ساعت اول خودداری کنید. در روز دوم، مسواک زدن ملایم دندان های خود را از سر بگیرید. از محلول های شستشوی دهان استفاده نکنید  زیرا اینها می توانند محل استخراج دندان را تحریک کنند.

بعد از 24 ساعت

1-  تورم صورت در ناحیه دندان کشیده شده باید بعد از 24 ساعت اول با گرما درمان شود. در یک برنامه 20 دقیقه ای یک حوله گرم و مرطوب را به آن منطقه بمالید. در صورت لزوم تکرار کنید. به خاطر داشته باشید که تورم معمولاً 2 تا 3 روز پس از انجام عمل وجود دارد.

بیشتر بخوانید
مراحل ارتودنسی دندان

2-  بعد از غذا و قبل از خواب دهان خود را با آب نمک گرم (1/2 قاشق چایخوری نمک در یک فنجان آب گرم) بشویید. از محلول شستشوی دهان استفاده نکنید مگر اینکه دندانپزشک شما را به سمت شما هدایت کندبه شما گفته باشد.

3- بخیه ها در صورت عدم حل شدن ، باید در حدود 1 هفته بعد توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی دهان کشیده شوند.

نتیجه گیری

در این مقاله به طور کامل مراقبت های بعد از کشیدن دندان عقل را توضیح دادیم. در صورت نیاز به جراحی دندان عقل و یا سایر خدمات دندانپزشکی می توانید به بهترین دندانپزشکی در کرج مراجعه نمایید.

 

 کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج
کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج

خدمات مهم کلینیک: ایمپلنت دندان، پروتز دندان، ارتودنسی دندان، کامپوزیت ونیر دندان

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
تماس با پزشک