مهم ترین نکات و مراقبت های بعد از جرم گیری دندان

جرم گیری دندان یک روش نسبتا رایج تمیز کردن عمیق دندان است که برای حذف تجمع پلاک و باکتری اضافی از لثه و دندان انجام می شود. بسیاری از افراد این روش را برای کاهش خطر ابتلا به بیماری های لثه و بازگرداندن لثه های خود به حالت سالم انجام می دهند. اگراخیرا دندانپزشک شما توصیه کرده است که یک روش جرم گیری و روت پلانینگ را انجام دهید، حتما از مراقبت های بعد از جرم گیری دندان با اطلاع شوید.

بهبودی شما پس از جرم گیری عمیق یا پلنینگ ریشه بستگی به شدت میزان برداشتن پلاک و میزان التهاب لثه های شما به دلیل پیشرفت بیماری دارد. با توجه به حساسیت لثه‌هایتان می‌توانید انتظار کمی ناراحتی، شاید حتی کمی درد را داشته باشید. با ادامه مراقبت های بعد از جرم گیری دندان و مراقبت های خانگی مناسب، سلامت لثه شما باید افزایش یابد.

فهرست محتوا

جرم گیری دندان چیست؟

ایجاد پلاک و تارتار در امتداد خط لثه با خوردن و آشامیدن روزمره طبیعی است. با این حال، اگر این پلاک باقی بماند و روی هم انباشته شود. می تواند لثه ها را تحریک کند و باعث عفونت و بیماری لثه شود.

تمیز کردن روتین حرفه ای دندان برای از بین بردن این پلاک مهم است. اما این تمیز کردن ها تقریباً به طور کامل روی سطح دندان متمرکز می شوند. برای افرادی که مدتی است تمیزکاری حرفه ای انجام نداده اند یا بیشتر مستعد ایجاد پلاک هستند. روش جرم گیری دندان و پلانینگ ریشه توصیه می شود. این دو تمیز کردن بسیار عمیق تری را برای کمک به حذف پلاک بیش از حد زیر خط لثه ارائه می دهد.

برای افرادی که پلاک زیاد و بیش از اندازه ای دارند. روت پلنینگ روی صاف کردن سطح ریشه دندان در زیر خط لثه متمرکز است تا از اتصال مجدد سالم لثه حمایت کند.

دوره ریکاوری و نقاهت

روش جرم گیری و پلنینگ، تهاجمی تر از یک تمیز کردن حرفه ای معمول است. از آنجایی که این روش تهاجمی تر است، باید انتظار دوره نقاهت را برای بهبودی دهان و لثه خود داشته باشید. بلافاصله پس از جرم گیری دندان، ممکن است یکی از موارد زیر را تجربه کنید:

 درد و ناراحتی

این ناراحتی موقتی است و باید فقط چند روز ادامه داشته باشد. پس از از بین رفتن داروی بیهوشی، ممکن است متوجه شوید که این ناراحتی قابل توجه تر است. هر گونه سردرد یا ضربان قلب تنها چند ساعت طول می کشد. در حالی که ناراحتی ناشی از مسواک زدن ممکن است چند روز طول بکشد.

درد بعد از جرم گیری دندان
حساسیت دندان بعد از جرم گیری

حساسیت دندان

بلافاصله پس از عمل می‌توانید انتظار داشته باشید که دندان‌هایتان نسبت به تغییرات دما حساسیت بیشتری نسبت به معمول داشته باشند. این حساسیت بعد از چند روز محو می شود.

خونریزی

ممکن است لثه‌ها پس از عمل تحریک شوند که می‌تواند منجر به خونریزی خفیف در طول مسواک زدن برای چند روز شود.

خونریزی بعد از جرم گیری دندان
ظاهر دندان بعد از جرم گیری

ظاهر

برای برخی از افراد، ریشه دندان‌ها ممکن است بیشتر در معرض دید قرار گیرد، زیرا لثه‌ها شروع به بهبودی کرده و التهاب از بین می‌رود.

مراقبت های بعد از جرم گیری دندان

حتی اگر می‌توانید انتظار کمی ناراحتی و درد را داشته باشید، کارهای کوچکی وجود دارد که می‌توانید برای کمک به این علائم انجام دهید. شما باید انتظار داشته باشید که رفتارهای طبیعی خود را برای چند روز تا یک هفته تغییر دهید تا زمانی که علائم شما فروکش کند.

  • از جویدن غذاهای سفت مانند گوشت، سبزیجات خام یا آب نبات به مدت چند روز خودداری کنید.
  • یک مسکن را امتحان کنید (ادویل، ایبوپروفن، تیلنول) تا ناراحتی را کاهش دهید.
  • اگر حساسیت دندان را تجربه کردید، از خمیردندان های حساسیت زدا استفاده کنید.
  • اگر بافت دهان شما حساس است، سعی کنید با ملایمت بیشتر مسواک بزنید. اما، از مسواک زدن دست نکشید.
  • همچنین می توانید یک تا دو هفته یک دهانشویه را به برنامه بهداشتی خود اضافه کنید. یک شستشوی ضد میکروبی یا یک شستشوی گرم سالین را در نظر بگیرید. البته پس از 48 ساعت از دهانشویه استفاده کنید.
  • تمام آنتی ‌بیوتیک‌ها را تا پایان دوره، حتی اگر علائم فروکش کرده‌اند، مصرف کنید.
  • حداقل به مدت 72 ساعت از مصرف دخانیات خودداری کنید.

مسواک زدن بعد از جرم گیری دندان

پس از درمان جرم گیری، ممکن است حساسیت و مقداری خونریزی را تجربه کنید که کاملا طبیعی است. شما می توانید دندان های خود را با استفاده از یک مسواک نرم با حرکات دایره ای ملایم مسواک بزنید. شما باید با صبر و حوصله دندان های خود را مسواک بزنید، به آرامی و عمدی حرکت کنید. خونریزی و ناراحتی سه تا پنج روز پس از آخرین بازدید از دندانپزشک شروع به کاهش می کند. با این حال، این بدان معنا نیست که می‌توانید به شدت مسواک زدن را شروع کنید. بلکه باید به مسواک نرم بچسبید. و به آرامی مسواک زدن را ادامه دهید تا در حذف پلاک موفق شوید.

کشیدن نخ دندان بعد از جرم گیری

نخ دندان کشیدن بعد از جرم گیری دندان

نخ دندان کشیدن حداقل دو بار در روز برای از بین بردن پلاک گیر افتاده در شکاف بین دندان ها ضروری است. استفاده از نخ دندان با روکش موم به دلیل تنوع معمولی و باعث خونریزی اضافی برای شما راحت است. وقتی ذرات غذا بین دندان‌هایتان گیر می‌کنند. می‌توانید روال نخ دندان کشیدن خود را با زیاده‌روی در آن بعد از هر وعده غذایی یا میان‌وعده گسترش دهید. استفاده از نخ دندان ممکن است بعد از درمان اولیه ناراحت کننده به نظر برسد. اما می توانید ابزاری برای تمیز کردن فاصله بین دندان ها پیدا کنید.

غذا خوردن بعد از جرم گیری دندان

داشتن دندان های حساس پس از تمیز کردن عمیق دندان مورد انتظار است. با این حال، این حساسیت به مرور زمان از بین می رود. در حین جرم گیری عمیق دندان، بی حسی موضعی در اطراف لثه‌ها تزریق می‌شود و این باعث بی‌حسی می‌شود. قبل از خوردن غذا باید منتظر بمانید تا این بی حسی برطرف شود. تا از گاز گرفتن زبان یا لب هایتان جلوگیری کنید. برای بهبود سریع‌تر دندان‌ها و لثه‌ها، از برخی محرک‌های درد و حساسیت اجتناب کنید.

غذاهایی که ممکن است در لثه های شما گیر کند

هر غذایی که احتمال گیرکردن آن در لثه‌ها زیاد باشد. مانند چیپس، ذرت بو داده، آجیل. و غذاهای جویدنی و چسبناک مانند میوه‌های خشک و شکلات‌ها در حالی که دندان‌ها و لثه‌های شما حساس هستند برای شما خوب نیستند.

غذاهای اسیدی که ممکن است برای لثه شما مضر باشند

هر غذا یا نوشیدنی حاوی اسید بالا مانند گوجه فرنگی، مرکبات، ترشیجات، آب میوه و شراب قرمز پس از تمیز کردن عمیق دندان، برای دهان شما مضر است. غذاهای تند و چاشنی زیاد نیز ممکن است باعث ایجاد ناراحتی در دهان شما شود.

غذاهای بزرگ که ممکن است برای فک شما بیش از حد بزرگ باشند

غذاهایی مانند همبرگر باعث می شود دهانتان بازتر شود. آنها ممکن است برای فک شما خیلی بزرگ باشند و ممکن است باعث شوند تلاش بیشتری برای گاز گرفتن/جویدن داشته باشید. هنگام تلاش برای ترمیم، از وارد کردن فشار به دندان‌های خود اجتناب کنید. ممکن است آنچه را که تحمل کنید بخورید، اما تا 48 ساعت آینده با حفره دهان خود مهربان باشید.

مصرف میان وعده را محدود کنید

اگر می خواهید بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید، باید مطمئن شوید که یک برنامه غذایی متعادل و رژیم غذایی دارید. هر زمان که نوشیدنی دیگری به جز آب می خورید، سطح ph دهان تغییر می کند و محیطی را برای رشد باکتری فراهم می کند.

شما می توانید رژیم غذایی منظم خود را ادامه دهید، اما باید مصرف میان وعده را به چند بار در روز محدود کنید. لطفاً اطمینان حاصل کنید که پس از خوردن هر گونه غذا یا نوشیدنی، به خصوص در چند روز اول پس از درمان توسط پریودنتیست، دهان خود را به طور کامل شستشو دهید.

 کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج
کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج

خدمات مهم کلینیک: ایمپلنت دندان، پروتز دندان، ارتودنسی دندان، کامپوزیت ونیر دندان

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
تماس با پزشک