مراقبت‌های بعد از لمینت دندان

مراقبت‌های بعد از لمینت دندان بخش مهمی از نگهداری لمینت‌ها محسوب می‌شود که باید مطابق با دستورالعمل‌هایی که پزشک به شما اعلام می‌نماید انجام شود. لمینت در واقع روکش‌های نازکی هستند که فقط روی دندان را می‌پوشاند، کاملاً مشابه دندان‌های اصلی است ولی می‌توانند زیبایی لبخند شما را افزایش بدهند. در ادامه نکات مراقبتی که پس از لمینت دندان باید رعایت نمائید ذکر شده است پس تا انتهای این نوشتار همراه ما باشید.

اهمیت رعایت مراقبت های بعد از لمینت دندان

فهرست محتوا

اهمیت رعایت مراقبت های بعد از لمینت دندان

همانطو که می دانید رعایت مراقبت‌های بعد از لمینت دندان از اهمیت بالایی برخودار است چرا که به حفظ زیبایی و عمر طولانی لمینت‌ها کمک می‌کند. در ادامه به اهمیت رعایت این مراقبت‌ها اشاره خواهیم کرد:

✳️ حفظ زیبایی و درخشندگی: رعایت مراقبت‌ به شما کمک می‌کند تا زیبایی و درخشندگی لمینت‌ها را حفظ کنید همچنین این کار از پوسیدگی، تغییر رنگ و آسیب‌های دیگر جلوگیری می کند.

✳️ پیشگیری از عوارض جانبی: مراقبت‌های مناسب بعد از لمینت دندان می‌تواند از عوارضی مانند حساسیت زیاد، خونریزی لثه، درد و التهاب جلوگیری کرده همچنین احتمال وقوع آن را نیز کاهش می دهد.

✳️ حفظ بهداشت دهان و دندان: رعایت بهداشت دهان و دندان بسیار اهمیت دارد پس شما باید با شیوه صحیح مسواک زدن، استفاده از نخ دندان و محلول ضدعفونی کننده دهان آشنا باشید تا از تراکم لایه‌های باکتریایی، نفوذ رنگ و حفظ بهداشت دهان جلوگیری کنید.

شما عزیزان می توانید برای انجام لمینت دندان در کرج به کلینیک دندانپزشکی وصال مراجعه نمایید جهت دریافت نوبت با شماره های 02634212713 ، 02634481455 تماس حاصل نمایید.

9 نکته مراقبتی بعد از لمینت دندان

از جمله مهم تریین نکات مراقبی بعد از لمینت دندان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. رعایت بهداشت دهان و دندان

مهمترین اصلی که پس از لمینت باید رعایت کنید تا ماندگاری آنها افزایش بیابد این است که بهداشت دهان و دندان را رعایت نمائید. روزانه دو بار مسواک بزنید و حداقل یک بار از نخ دندان استفاده کنید همچنین با مشورت دندانپزشک خود می‌توانید از دهانشویه‌های بدون الکل برای کاهش پوسیدگی دندان‌ها نیز استفاده نمائيد.

 دقت داشته باشید که مسواک زدن و استفاده از نخ دندان باعث می‌شود تا پوسیدگی در قسمت‌های عقب و کناری دندان‌های شما ایجاد نشود و لمینت‌ها نیز برای مدت طولانی سالم باقی بمانند.

2. استفاده از مسواک نرم و خمیردندان مناسب

مسواک‌های سفت باعث آسیب رساندن به لمینت می‌شوند بنابراین پس از لمینت کردن با توجه به نظر دندانپزشک خود یک مسواک مناسب نرم تهیه کنید که هیچ گونه آسیبی به لمینت‌ها وارد نکند.

بهتر از خمیردندان های حاوی فلوراید و خمیردندان‌های ضد لکه و پلاک استفاده نمائيد تا از ایجاد هرگونه لکه روی لمینت‌ها پیشگیری شود. برخی از خمیردندان‌ها حاوی مواد ساینده هستند که می‌توانند به لمینت‌ها آسیب وارد نمایند. پس از لمینت کردن در مورد برند خمیردندانی که مناسب با دندان های لمینت شده باشد از پزشک خود اطلاعات لازم را تهیه نمائيد.

3. از بیماری‌های لثه پیگشیری نمائيد

بیماری‌های لثه ممکن است باعث ایجاد التهاب در لثه شوند و در موارد شدیدتر باعث عقب رفتن آنها می‌شوند. عقب رفتن لثه می‌تواند بر ظاهر لمینت‌ها و لبخند شما تاثیر منفی داشته باشد. به همین دلیل باید با رعایت بهداشت دهان و دندان از هرگونه بیماری و عفونت لثه پیشگیری نمائید. در صورتی که متوجه التهاب در لثه و یا سایر علائم بیماری زا شدید در اولین فرصت به پزشک متخصص مراجعه نمائید.

4. پیگیری معاینات منظم دندانپزشکی

پس از لمینت کردن دندان‌ها لازم است تا هر 6 ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه نمائید تا سلامت دندان، لثه و لمینت‌های شما به صورت تخصصی مورد بررسی قرار بگیرد چرا که برخی از مشکلات دندانی توسط خود فرد قابل تشخیص نیست اما دندانپزشک می‌تواند آنها را در مراحل اولیه تشخیص داده و درمان نماید.

5. از جویدن مواد غذایی سفت خودداری نمائيد

با اینکه لمینت‌ها بادوام هستند اما مانند دندان‌های طبیعی شما استحکام ندارند بنابراین پس از لمینت کردن باید از جویدن و گاز زدن هرگونه جسم سخت مانند گاز زدن یخ، جویدن ناخن و یا غذاهای سفت مانند هویج و آجیل خودداری نمائيد.

6. دندان قروچه را ترک کنید

در صورتی که عادت به دندان قروچه دارید پس از لمینت باید این عادت را ترک کنید در غیر این صورت دندان قروچه می‌تواند آسیب‌های شدیدی به لمینت دندان شما وارد نماید. به عنوان مثال می‌توانید از محافظ‌های دندانی در هنگام خواب جهت جلوگیری از دندان قروچه استفاده نمائید.

در مورد راه های ترک این عادت حتما با پزشک خود مشورت کنید.

7. از مصرف غذاهای رنگی خودداری نمائيد

با اینکه لمینت‌ها نسبت به رنگ پذیری مقاوم هستند اما مصرف برخی از غذاها و نوشیدنی‌ها می‌تواند به تدریج باعث ایجاد لکه و یا زرد شدن لمینت‌ها شوند. به همین دلیل توصیه می‌شود مصرف نوشیدنی‌هایی مانند قهوه، نوشابه را کاهش دهید و یا آنها را با نی مصرف کنید.

8. سیگار را ترک کنید

سیگار کشیدن می‌تواند موجب تغییر رنگ و یا ایجاد لکه روی لمینت‌ها شود. اگر می‌خواهید لمینت‌های شما برای مدت طولانی زییایی اولیه را داشته باشند باید سیگار کشیدن را ترک نمائيد.

9. مصرف الکل را کاهش دهید

نوشیدنی‌های الکلی می‌توانند باعث ضعیف شدن باندینگ لمینت با دندان‌ها شوند و حساسیت به خوردگی، لکه و یا سایر آسیب‌های دندانی را افزایش دهد. با کاهش مصرف الکل علاوه بر افزایش سلامتی بدن به زیبایی، سلامت و ماندگاری لمینت‌های خود نیز کمک خواهید کرد.

دانستیم که….

لمینت‌ دندان یک روش غیرتهاجمی جهت پوشاندن مشکلات دندانی مانند شکستگی، تغییر رنگ، نامنظم بودن و مشکلات مشابه است. در صورتی که مراقبت صحیحی از لمینت‌ها داشته باشید و دستورالعمل های پس از لمینت را به خوبی انجام دهید ماندگاری آن ها بین 10 تا 15 سال خواهد بود. اگر سوالی در مورد این موضوع دارید می توانید در بخش نظرات آن را مطرح نمایید.

 کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج
کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج

خدمات مهم کلینیک: ایمپلنت دندان، پروتز دندان، ارتودنسی دندان، کامپوزیت ونیر دندان

پاسخ

18 + چهارده =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس با پزشک