مسواک زدن بعد از ایمپلنت

فهرست محتوا

مسواک زدن بعد از ایمپلنت

مسواک زدن بعد از ایمپلنت دندان چگونه انجام می شود؟

امروزه انواع متنوعی از مسواک های دستی و مکانیکی در دسترس می باشد و در واقع، کلید انتخاب ارجح بیمار و دندانپزشک می باشد. مسواک های نرم و خیلی نرم باعث برداشت پلاک و دبری، بدون ایجاد آسیب در بافت می گردد. مسواک های مکانیکی همچون Rotodent با سر مخروطی برای تسهیل دسترسی به سطح تحتانی بارها و برای تمیز کردن نواحی بین دندانی مناسب است. مسواک Sonicare که علاوه بر خصوصیات سایر مسواک های برقی، از نیروی سونیک نیز بهره برده است و توانایی حذف باکتری از سطح مدل های مشابه ایمپلنت را دارا می باشد.

مسواک-بعد-ایمپلنت
مسواک-بعد-ایمپلنت

مسواک های Tufted در نواحی با دسترسی مشکل و در نواحی خاص مفید می باشد. در ضمن، این مسواک، خصوصا در نواحی لینگوال دندان های خلفی که مسواک های معمول نمی توانند دسترسی  داشته باشند، مفید می باشند. براساس نیازهای خاص بیمار و شرایط او ممکن است دسته مسواک با آب گرم یا شعله حرارت داده و خم شود تا امکان زاویه دار کردن دسته برای بیمار فراهم شود.

کنترل پلاک توسط مسواک بر روی ایمپلنت

قبل از مرحله پروتزی:

  • بعد از دو هفته از مرحله جراحی، مرحله دوم به صورت استاندارد اباتمنت ها باید تمیز شوند که سطح لینگوال و باکال توسط یک مسواک نرم و توسط تکنیک Bass مسواک می خورد.
  • مسواک End-Tufted، خصوصا در سطح لینگوال و پروگزیمال اباتمنت های استوانه ای، استفاده می شوند.

بعد از مرحله پروتزی:

  • روش مسواک زدن در سطح باکال: توسط تکنیک Bass ناحیه مسواک زده می شود چرا که در این ناحیه عمق و ستیبول و منبع کراتینیزه کم می باشد.
  • روش مسواک زدن در سطح لینگوال و پالاتال: از مسواک End-Tufted استفاده می شود. عموما گردن این وسیله به داخل خم می شود تا دسترسی بهتری را فراهم کند. این سطوح به وسیله حرکات عمودی و افقی کوتاه تمیز می شود.
  • مسواک inter-space بر روی سطوح لینگوال و پالاتال استفاده می شود.
بیشتر بخوانید
مراحل ارتودنسی بزرگسالان

کلینیک دندانپزشکی وصال با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با کلینیک دندانپزشکی خوب در کرج و آشنایی با روش های اصلاح طرح لبخند می توانید با شماره 02634481455 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام کلینیک دندانپزشکی وصال مراجعه کنید .

نخ دندان ها

بیماران باید آموزش ببینند که در هنگام استفاده از نخ دندان، آن را با ملایمت وارد ناحیه کرده و حرکت دهند تا از ایجاد آسیب به بافت جلوگیری شود. نخ دندان در ناحیه بریج ها و اطراف بارها هم می تواند مفید باشد. استفاده از نخ دندان می تواند برای برخی بیماران مشکل باشد که استفاده از یک جفت نخ دندان به شکل درهم قفل شونده نی تواند مفید باشد.

نخ دندان هایی به نام woven وجود دارد که به علت ساختار محکم، امکان دسترسی و تمیز کردن فضاهای امبراژور و بزرگ و زیر بارها و نیز زیر بریج ها را فراهم می کند.

نوع دیگری به نام yarn هم موجود است که در واقع، نوع تغییر یافته و مقرون به صرفه نخ دندان woven می باشد و کاربرد مشابهی دارند ولی این نوع نباید در نواحی خشن و روند نشده به کار رود.

نوعی نخ دندان تحت عنوان braided موجود است که نسبت به نخ دندان های معمول سخت تر است و قدرت مانور بیشتری دارد و می تواند پلاک های متراکم تر و دبری و جرم را بردارد.

از انواع دیگر نخ ها می توان به proxid-flossTM اشاره کرد که یک ساختار الاستومری و از صدها لبه نیم دایره ای تشکیل شده است و قابلیت خم شدن و انحراف را در برداشت پلاک و دبری دارد و می تواند در کاربرد مواد شیمیایی استفاده شود. ساختار و طبیعت الاستومری این محصول از روی هم خوابیدن، چروک خوردن و تکه تکه شدن آن جلوگیری می کند.

بیشتر بخوانید
قیمت ارتودنسی دندان در کرج

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی نحوه مسواک زدن بعد از ایمپلنت و روش استفاده از انواع نخ دندان برای کنترل پلاک روی ایمپلنت پرداختیم. کلینیک دندانپزشکی وصال با دارا بودن کادری مجرب دارای توانایی و مهارت بالایی در ارائه انواع خدمات دندانپزشکی مانند لمینت دندان، کامپوزیت ونیر دندان، روکش زیبایی دندان، اصلاح طرح لبخند و … می باشند. همچنین شما عزیزان برای انجام ایمپلنت دندان در کرج با بالاترین کیفیت می توانید به بهترین کلینیک دندانپزشکی در کرج مراجعه نمایید.

 کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج
کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج

خدمات مهم کلینیک: ایمپلنت دندان، پروتز دندان، ارتودنسی دندان، کامپوزیت ونیر دندان

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
تماس با پزشک