پر کردن دندان در کرج

پر کردن دندان

پر کردن دندان رایج ترین و کم هزینه ترین روش ترمیم دندان برای کودکان و بزرگسالان است . از این روش برای بازیابی کارایی و یکپارچگی ساختار از بین رفته دندان استفاده می شود، که معمولا به علت پوسیدگی دندان ایجاد می شوند . با پر کردن دندان، دندانپزشک میزان باکتری در دهان بیمار را کاهش می دهد و طول عمر دندان را افزایش داده و نیاز به انجام کار اضافه روی دندان را از بین برده و یا برای مدت بسیار طولانی به تعویض می اندازیم .

پر کردن دندان
پر کردن دندان

فهرست محتوا

رادیوگرافی دندان در کرج

زمانی که بیمار یک احساس ناراحتی در دندان هایش دارد، در این مواقع قبل از شروع، باید از دندان های بیمار عکس برداری (opg) شود . پرتو ایکس یا پرتونگاری یک ابزار تشخیصی کم هزینه و ضروری است که از آن برای معاینه ریشه دندان، بررسی سلامت استخوان های پیرامون دندان مشاهده وضعیت دندان در حال رشد و یافتن مشکلاتی مانند حفره دندان استفاده می شود .

نحوه انجام رادیوگرافی دندان در کرج

ابتدا یک پوزیشنر داخل دهان بیمار قرار دهید، سپس استوانه ی پرتو ایکس را در موقعیت مشخص شده قرار دهید . حال که استوانه پرتو ایکس در موقعیت خود قرار دارد . باید پشت حفاظ تابش پرتو برویم تا در معرض میزان پرتوی کمتری قرار بگیریم و عکس برداری انجام شود . نگران نباشید، درپوش محافظ از بیمار در برابر هرگونه پرتوی غیر ضروری حفاظت می کند .

مراحل پر کردن دندان در کرج

ابتدا باید یک ژل بی حس کننده موضعی به محل تزریق بی حس کننده بزنیم تا از هرگونه ناراحتی ناشی از سوزن کاسته شود . سپس می توانیم تزریق بی حس کننده را انجام دهیم . بیمار در بدترین حالت درد یک نیشگون ملایم را حس خواهد کرد . سپس، آن محل برای ساعت ها بی حس خواهد بود با اینکه فرآیند ترمیم تنها چند دقیقه طول می کشد . ماده بی حسی را در لثه ی بیمار تزریق می کنیم حالا چند دقیقه صبر می کنیم تا دندان بیمار کاملا بی حس شود . حال که دهان بی حس شد می توانیم پوسیدگی دندان را خارج کنیم . دندانپزشکان معمولا با استفاده از یک تیغه که درون یک دسته قرار گرفته پوسیدگی دندان را خارج می کنند . با استفاده از تیغه، تمامی بخش های پوسیده ی دندان را با دقت بتراشید . بعد از خارج کردن پوسیدگی به طور کامل، باید بفهمیم که بیمار چه نوع ماده ای را برای پر کردن دندان خود انتخاب می کند، آمالگام یا کامپوزیت، هر دو مزایا و معایبی دارند و در نهایت آمالگام را را با استفاده از ابزاری مخصوص در قسمت مورد نظر می ریزیم و مراحل انتهای پر کردن را انجام می دهیم و مطمئن می شویم که فرد هیچ گونه مشکلی نداشته باشد .

بیشتر بخوانید
چه مراقبت هایی را باید بعد از کشیدن دندان عقل انجام دهیم؟

کلینیک دندانپزشکی وصال با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با کلینیک دندانپزشکی خوب در کرج و آشنایی با روش های اصلاح طرح لبخند می توانید با شماره 02634481455 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام کلینیک دندانپزشکی وصال مراجعه کنید .

 

تفاوت آمالگام و کامپوزیت

آمالگام دوام بیشتری نسبت به کامپوزیت دارد، اما رنگ آنها مانند کامپوزیت همرنگ دندان نیست . همچنین معمولا برای استفاده از آمالگام باید بخش بیشتری از دندان تراشیده شود . کامپوزیت ظاهر خوشایندتری دارد و نسبت به آمالگام به تراش کمتری نیاز دارد، اما می تواند هزینه ی بیشتری در پی داشته باشد .

نتیجه گیری

بیمار ممکن است میزانی از حساسیت را تجربه کند اما باید یک یا دو هفته فروکش کند اگر نکرد، باید با دندانپزشک خود تماس بگیرد . برای پیشگیری از وقوع پوسیدگی دندان در آینده بیمار نه تنها باید به طور منظم دندان های خود را مسواک و نخ دندان کند بلکه باید حداقل هر شش ماه یکبار به نزد دندانپزشک بازگردند تا دندان های خود را تمیز کنند . همچنین توصیه می شود که از استعمال دخانیات پرهیز شود چون به میزان قابل توجهی به پوسیدگی دندان کمک می کند .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین کلینیک دندانپزشکی در کرج مراجعه نمایید .

 کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج
کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج

خدمات مهم کلینیک: ایمپلنت دندان، پروتز دندان، ارتودنسی دندان، کامپوزیت ونیر دندان

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
تماس با پزشک