پوسیدگی دندان کودکان

فهرست محتوا

پوسیدگی دندان کودکان

پوسیدگی دندان یک بیماری چند عاملی است و خود سبب بروز بسیاری از بیماری های دهان و دندان می شود . پوسیدگی دندان جزء شایعترین بیماری های دهان و دندان به شمار می آید .

والدین باید بر خوراکی های فرزند خود توجه کافی را داشته باشند و او را به مسواک زدن منظم تشویق کنند؛ اما متاسفانه برخی از والدین به کودکان خود اجازه مصرف شیرینجات، نوشیدنی های گاز دار و … را می دهند و همین امر بروز آسیب دیدگی دندان ها را فراهم می آورد . رعایت نکردن اصول بهداشتی می تواند پوسیدگی دندان در کودکان را افزایش دهد . در ادامه به علل ایجاد این عارضه و راه های پیشگیری از آن می پردازیم با ما همراه باشید .

پوسیدگی دندان کودکان
پوسیدگی دندان کودکان

ساختار دندان و محیط دهان

دندان ساختار سفید رنگی دارد که برای خرد کردن و جویدن خوراک به کار می رود . دندان متشکل از بافت های با میزان سختی گوناگونی می باشد . هر فرد دارای بیست دندان شیری و سی و دو دندان دائمی می باشد .

محیط دهان مملو از صدها نوع باکتری است که بر روی نقاط مختلف دهان از جمله زبان، دندان، لثه و … زندگی می کنند . لازم ذکر است که تمامی باکتری ها مضر نیستند اما عفونی شدن برخی از باکتری ها می تواند منجر به پوسیدگی های دندانی شود .

مصرف مواد غذایی حاوی قند و نشاسته سبب می شود تا باکتری های دهان اسید تولید کنند و این اسیدها می تواند سبب پوسیدگی و از بین رفتن بافت سخت دندان شود . مصرف آب، فلوراید موجود در خمیر دندان، مواد معدنی و همچنین بزاق دهان به مینای دندان کمک می کند تا بتواند مواد از دست رفته در برابر اسید های دهان را ترمیم نماید .

علل پوسیدگی دندان در کودکان

مهمترین عامل پوسیدگی دندان تغذیه کودک و رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان و عدم استفاده از نخ دندان می باشد . کودکان خود به تنهایی نمی توانند به رعایت بهداشت دهان و دندان خود بپردازند، والدین می توانند آن ها را در رعایت اصول بهداشتی دهان و دندان کمک نمایند و آن ها را در انین زمینه تشویق نمایند تا بهتر و به طور منظم به رعایت بهداشت دهان و دندان خود بپردازند .

پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان

فیشورسیلانت

یکی از بهترین روش های پیشگیری از پوسیدگی دندان استفاده از فیشورسیلانت می باشد . طبیعتا  تمیز نمودن شیارهای سطح جونده دندان های عقبی آسیا کمی سخت است اما با استفاده از فیشورسیلانت می توان شیارهای عمیق دندانی را از بین برد تا از تجمع باکتری ها و مواد غذایی در آن پیشگیری شود . فیشورسیلانت ماده ای رزینی است که به مدت طولانی حتی سالیان سال بر روی دندان ها باقی می ماند .

دندانپزشکی کودکانفلوراید تراپی

فلوراید ماده ای است که سبب استحکام بیشتر دندان ها در برابر پوسیدگی ها می شود . فلوراید تراپی، نوشیدن آب حاوی فلوراید، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن می تواند از ابتلا به پوسیدگی های دندانی پیشگیری نمود . فلوراید یک ماده معدنی کاملا ایمن است که سبب مقاوم سازی دندان ها در برابر پوسیدگی های دندانی می شود .

مسواک زدن

رعایت بهداشت دهان و دندان به ویژه پس از مصرف هر وعده غذایی بسیار حائز اهمیت می باشد . بهتر است به کودک خود در رعایت بهداشت دهان و دندان پس از صرف هر وعده غذایی کمک نماید و روزانه برای او نخ دندان بکشید تا از بروز پوسیدگی های دندانی پیشگیری شود .

به کودک خود آموزش صحیح مسواک زدن را بدهید در این خصوص می توانید از دندانپزشک اطفال کمک بگیرید و به او گوشزد کنید از خوردن خمیر دندان بپرهیزد و دهان خود را پس از مسواک زدن کاملا با آب شستشو دهد .

نخ دندان

به مرور زمان فاصله بین دندان ها کم می شود و تنها با مسواک زدن نمی توان بین دندان ها را تمیز نمود به همین دلیل بهترین گزینه جهت تمیز نمودن بین دندان ها استفاده از نخ دندان می باشد . استفاده از نخ دندان هر روزه بسیار حائز اهمیت می باشد .

کنترل رژیم غذایی

داشتن رژیم غذایی مناسب به سلامت دهان و دندان کمک بسزایی می کند . گنجاندن مواد غذایی سالم در وعده های غذایی و اجتناب از مصرف بیش از حد مواد قندی، تنقلات نظیر چیپس، پفک و پرهیز از مصرف نوشیدنی های گاز دار و … ضروری است . والدین می توانند کودک خود را به مصرف مواد غذایی سالم نظیر سبزیجات، ماست کم چرب و پنیر تشویق نمایند تا استحکام دندان ها آن ها بیشتر شود .

پرهیز از شیر خوردن شبانه

شیر خوردن شبانه از جمله عواملی است که می تواند سبب پوسیدگی دندان در کودکان شود در صورتی که کودک عادت به خوردن شیر شبانه دارد بهتر است در شیشه شیر به جای شیر آب بریزید تا از پوسیدگی های دندانی پیشگیری شود .

کلینیک دندانپزشکی وصال با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند.

درمان پوسیدگی دندان کودکان

درمان پوسیدگی های دندانی با توجه به شدت بیماری در افراد گوناگون متفاوت است که انتخاب روش درمان با توجه به تشخیص دندانپزشک اطفال و شدت پوسیدگی تعیین می گردد، در ادامه به چند روش درمان می پردازیم .

پر کردن دندان

یکی از روش های درمان پوسیدگی دندان، پر کردن دندان می باشد که در این روش درمانی به منظور ترمیم بافت از دست رفته دندان موادی در داخل دندان گذاشته می شود تا آسیب دیدگی ناشی از پوسیدگی دندان جبران شود . مواد پر کننده دندان انواع متعددی دارد که دندانپزشک اطفال با توجه به شدت پوسیدگی و ناحیه آن ماده را انتخاب می نماید .

انواع پر کننده های دندان

پر کردن دندان انواع مختلفی دارد که در ذیل به شرح آن ها می پردازیم .

پر کردن مستقیم دندان

موادی از جنس آمالگام، گلاس آینومر، رزین آینومر و کامپوزیت رزین از جمله موادی هستند که به طور مستقیم در قسمت آسیب دیده دندان قرار می دهند . این روش درمانی در یک جلسه قابل انجام است .

پر کردن غیر مستقیم دندان

این نوع از پر کننده های دندان بیش از یک جلسه درمانی نیاز به انجام دارند . که معمولا با موادی مانند بریج دندان، ونیر، روکش، اینلی و آنلی پر می شوند که هر کدام از این مواد جنس های مختلفی دارند .

نتیجه گیری

پیشگیری بهتر از درمان است، بهتر است ابتدا روش های پیشگیری را بیاموزیم تا از ابتلا به بیماری بکاهیم . بهتر است به کودکان خود اصول درست رعایت بهداشت دهان و دندان را آموزش دهیم تا از ابتلا به بیماری های دهان و دندان بکاهیم به منظور شناخت بیشتر می توانید با دندانپزشک اطفال جهت آموزش صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن مشورت نمایید . جهت مشاوره با کلینیک دندانپزشکی خوب در کرج و آشنایی با روش های اصلاح طرح لبخند می توانید با شماره 02634481455 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام کلینیک دندانپزشکی وصال مراجعه کنید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین کلینیک دندانپزشکی در کرج مراجعه نمایید .

 کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج
کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج

خدمات مهم کلینیک: ایمپلنت دندان، پروتز دندان، ارتودنسی دندان، کامپوزیت ونیر دندان

پاسخ

نوزده − 4 =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
تماس با پزشک