پیوند لثه بدون درد و خونریزی

آیا دندان های شما بلندتر از حد معمول به نظر می رسند؟ در حالی که این ممکن است در ابتدا فقط یک نقص آرایشی به نظر برسد. در واقع می تواند سطح حساسیت لثه و دندان را افزایش دهد. از آنجایی که بافت لثه به تنهایی قادر به رشد مجدد نیست. پیوند لثه توسط تیم پریودنتیست های (periodontists) آموزش دیده کلینیک وصال در کرج می تواند راه حلی باشد که به دنبال آن هستید.

پیوند لثه

لثه ها همه کاره هستند. آنها دندان ها را عایق می کنند، با عفونت ها مبارزه می کنند و از دهان حمایت می کنند. آنها از نظر دفاعی خیلی کار می کنند که اگر در معرض خطر قرار گیرند به راحتی می توانند آلوده شوند. بیماری شدید لثه یازدهمین بیماری شایع در دنیاست. خوشبختانه، پیوند لثه می تواند کمک کند.

چرا پیوند لثه اهمیت دارد؟ چه زمانی باید آن را انجام دهید، و این روش چگونه کار می کند؟ هنگامی که پیوند شما در جای خود قرار گرفت، چه باید بکنید؟ ما در این مقاله به همه این سؤالات و موارد دیگر پاسخ خواهیم داد. تا بتوانید برای سال‌های آینده لثه‌های سالم و کارآمدی داشته باشید.

فهرست محتوا

چه چیزی باعث تحلیل و پسرفت لثه می شود؟

بیماری لثه به عنوان بیماری پریودنتال (periodontal) نیز شناخته می شود. یکی از شایع ترین علل تحلیل لثه در نظر گرفته می شود. هنگامی که برای اولین بار ایجاد می شود، به طور کلی باعث می شود لثه ها قرمز، متورم و تحریک شوند. با درمان نشدن، باکتری های مسئول این عفونت شروع به حمله به بافت استخوانی حمایتی خواهند کرد. این باعث می شود استخوان شکسته شود. و لثه ها عقب نشینی کنند. و باعث می شود باکتری ها در پاکت های تازه ایجاد شده بین دندان ها و لثه ها راحت تر تشکیل شوند. با توجه به آنچه گفته شد، تحلیل لثه همچنین می تواند به دلیل موارد زیر رخ دهد:

 • دندان قروچه و فشردن
 • نیش نامناسب
 • مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن بیش از حد سخت
 • پیرسینگ‌هایی که بافت لثه را تحریک می‌کنند (از جمله سوراخ‌های لب و زبان)
 • ژنتیک

نشانه هایی که ممکن است نیاز به پیوند لثه داشته باشید

عقب رفتن لثه بزرگترین علامتی است که ممکن است به پیوند نیاز داشته باشید. دهان خود را باز کرده و با انگشتان خود دندان های خود را در جای خود نگه دارید. صورت خود را نزدیک آینه بیاورید تا بتوانید دندان های خود را بررسی کنید. اگر دندان‌های شما بلند به نظر می‌رسند، ممکن است لثه‌های شما عقب‌رفته باشد. اما نترسید! ممکن است به دلیل مسواک زدن بیش از حد دندان‌هایتان دچار عقب‌رفتگی لثه‌ها شوید. سعی کنید هنگام اسکراب بدن خود را آرام کرده و از حرکات دقیق و ملایم استفاده کنید.

تست دیگری که می توانید انجام دهید این است که یک لیوان آب سرد بنوشید و بلافاصله بعد از آن یک نوشیدنی گرم بنوشید. به احساس دندان های خود در هنگام نوشیدن توجه کنید. اگر درد ناگهانی را تجربه کردید، ممکن است دندان‌های حساس ناشی از عقب‌رفتگی لثه‌ها داشته باشید.

بسیاری از بیماران مبتلا به پریودنتیت به پیوند لثه برای ترمیم بافت های آسیب دیده خود نیاز دارند. علائم پریودنتیت شامل خونریزی مکرر، بوی بد دهان که با مسواک زدن مناسب برطرف نمی شود. و لثه های متورم می باشد. اگر هر یک یا ترکیبی از این علائم را دارید، باید فوراً برای درمان به مطب دندانپزشک مراجعه کنید.

تحلیل لثه و نیاز به پیوند لثه

ممکن است به سختی متوجه عقب نشینی لثه یا پریودنتیت شوید. هر شش ماه یک بار به دندانپزشک خود مراجعه کنید و از او بخواهید که به لثه های شما نگاه کند. اگر متوجه شوند که لثه های شما بیش از حد عقب می نشیند، ممکن است پیوند را توصیه کنند.

مزایای پیوند لثه چیست؟

پیوند لثه (Gum Grafting) یک درمان ایمن و مؤثر برای لثه‌هایی است که خیلی کوتاه به نظر می‌رسند. اگر لثه ها به درستی با دندان ها تناسب نداشته باشند، می تواند منجر به مال اکلوژن دندانی یا بایت نامناسب شود. پیوند لثه می تواند بافت لثه بیشتری به دندان هایی که خیلی کوچک یا کوتاه به نظر می رسند اضافه کند. همچنین می تواند تحلیل رفتگی لثه را که می تواند به حساسیت و پوسیدگی دندان کمک کند را اصلاح کند.

 • پیوند لثه می تواند به از بین بردن حساسیت دندان ناشی از بیماری لثه کمک کند.
 • پیوند لثه می تواند با بلندتر به نظر رسیدن دندان ها لبخند شما را جوان کند.
 • پیوند لثه یک درمان عالی برای استفاده برای بیماری های پریودنتال است.
 • پیوند لثه می تواند عقب نشینی لثه و از دست دادن استخوان را که می تواند ایجاد کند، متوقف کند. پیوند لثه می تواند آسیب را ترمیم کند و همچنین می تواند از بروز هرگونه آسیب در آینده جلوگیری کند.
 • روش پیوند لثه به مشکلات گفتاری ناشی از بیماری لثه کمک می کند.
 • پیوند لثه می‌تواند مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دندان‌ها را برای بیماران آسان‌تر کند. که برای سلامت دهان و دندان ضروری است.
 • پیوند لثه می تواند برای بهبود ظاهر لبخند و بازگرداندن سلامت دهان و دندان استفاده شود.

عمل پیوند لثه

پیوند لثه یک روش آسان است. شما داروهای آرام بخش دریافت خواهید کرد. تا در طول فرآیند هیچ گونه درد یا ناراحتی احساس نکنید. ممکن است بی حسی موضعی دریافت کنید. که در حین بی حس کردن لثه شما را بیدار نگه می دارد. سپس دندانپزشک شما مقداری بافت از دهان شما خارج می کند. نوع بافتی که آنها استفاده می کنند به نوع پیوندی که دریافت می کنید بستگی دارد.

در طی یک جراحی پیوند لثه، پریودنتیست بافت لثه را از ناحیه دیگری از دهان شما (معمولاً سقف) می گیرد. و آن را به ناحیه ای که بیشتر به آن نیاز است می چسباند. این تضمین می‌کند که بافت به مؤثرترین شکل ممکن با بدن یکپارچه می‌شود. و همچنین عملکردی که در نظر گرفته شده است را انجام می‌دهد. در سایر شرایط، ممکن است به جای آن از بافت اهدایی استفاده کنیم. به خاطر داشته باشید که چند نوع روش مختلف پیوند لثه وجود دارد که در بهترین کلینیک دندانپزشکی در کرج انجام می شود.

انواع روش های انجام پیوند لثه

قبل از شروع درمان، پریودنتیست با کمال میل به تمام سوالات شما در مورد پیوند لثه پاسخ می دهد. پس از پایان عمل پیوند لثه، آنها دستورالعمل‌های مراقبت‌های پس از آن را برای اطمینان از روان‌ترین دوره بهبودی به شما ارائه می‌دهند. با توجه به آنچه گفته شد، سه نوع اصلی پیوند لثه وجود دارد که می توان انجام داد.

اولین پیوند یک پیوند لثه آزاد است که از بافت عمدتاً از کام استفاده می کند. این کار باعث ضخیم تر شدن لثه ها می شود. دومین پیوند بافت همبند زیر اپیتلیال است. پیوندهای لثه‌ای مانند این برای پوشاندن ریشه‌های دندان هستند که می‌تواند حساسیت را کاهش دهد. سومین و آخرین نوع پیوند لثه به عنوان آلوگرافت ماتریکس پوستی بدون سلول شناخته می شود که از بافت اهدایی برای بازیابی لثه های آسیب دیده استفاده می کند.

اگر نیاز به لیفت لثه دارید، برای اطلاعات بیشتر به صفحه لیفت لثه مراجعه کنید.

مراقبت های بعد از عمل پیوند لثه

پس از اتمام، می توانید مطب دندانپزشک را ترک کنید. آرامبخش های شما تا چند ساعت از بین نمی روند، بنابراین باید از شخصی بخواهید که شما را به خانه برساند. نباید ناحیه ای را که پیوند شما در آن قرار دارد با انگشتان یا زبان خود لمس کنید. هنگام دراز کشیدن مراقب باشید و مطمئن شوید که سر خود را حمایت می کنید.

اگر تورم دارید، می‌توانید یک کیسه یخ را روی صورت خود قرار دهید. یک کیسه پلاستیکی را با تکه های یخ پر کنید و در یک حوله ضخیم بپیچید. آن را برای دوره های کوتاه (حداکثر 15 دقیقه) بمالید تا آسیبی به پوستتان نرسد. از غذاهای سفت مانند سیب استفاده نکنید. در عوض، نرم‌های نرم‌تری مانند سس سیب و بلغور جو را انتخاب کنید. می توانید نوشیدنی بنوشید، اما تکه های یخ را نجوید.

بعد از چند روز، می‌توانید غذاهای جامد دیگر را اضافه کنید. نباید غذاهای تند یا گرم بخورید. زیرا می توانند لثه های شفابخش شما را تحریک کنند. همچنین باید از ورزش‌های ضربه‌ای که می‌توانند به پیوند لثه شما آسیب برسانند، اجتناب کنید.

خلاصه

میزان موفقیت پیوند لثه بسیار بالاست. شما باید دستورالعمل های دندانپزشک خود را دنبال کنید و روند بهبود پیوند خود را نظارت کنید. اگر متوجه علائم عفونت، مانند تورم شدید، تب یا چرک شدید، باید فورا به دندانپزشک خود مراجعه کنید. تورم یک عارضه جانبی رایج است، اما اگر به میزان قابل توجهی روی شما تأثیر گذاشت، با دندانپزشک خود صحبت کنید.

هنگامی که پیوند شما بهبود یافت، می توانید فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید. تمام تلاش خود را بکنید تا لثه های خود را دوباره با یک روال بهداشتی جامد حفظ کنید.

 کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج
کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج

خدمات مهم کلینیک: ایمپلنت دندان، پروتز دندان، ارتودنسی دندان، کامپوزیت ونیر دندان

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه
تماس با پزشک