در مورد کاشت دندان بیشتر بدانید

کاشت یا ایمپلنت دندان مسلما مهمترین تکنولوژی دندانپزشکی تا به امروز است. ایمپلنت دندان یک قطعه کوچک تیتانیوم است که جایگزین ریشه دندان از دست رفته می شود و درست همان طور که ریشه های دندان طبیعی است، در داخل استخوان فک قرار می گیرد.

چسبیده به ایمپلنت یک قطعه آهنی متصل است که اباتمنت نامیده می شود و توسط پک تاج پروتزی پوشیده می شود . عملکرد دقیق برآیند قطعات سیستم جایگزینی برای دندان است که مزایای بی نظیری را ارائه می دهد .

علاوه بر جایگزینی یک دندان، ایمپلنت های دندانی می تواند برای یک گروه دندان با یک مجموعه کامل از دندان ها نیز استفاده شوند. آن ها حتی می توانند پروتزهای متحرک را پشتیبانی و تثبیت کنند. بهترین نکته این است که ایمپلنت ها به جلوگیری از، از دست دندان استخوان اطراف کمک می کنند.

زمانی که شما حتی یک دندان و یا چندین دندان را از دست می دهید . هر چقدر که از دست رفتن آن ها بیشتر شود، از دست دندان استخوان نیز بیشتر می شود. این نوع از دست دادن استخوان اجتناب ناپذیر است.

از دست دندان استخوان، ساختار چهره شما را تغییر می دهد و می تواند سن شما را بیشتر از آنچه هستید نشان دهد. هر چه مدت نبود دندان بیشتر باشد، وضعیت بدتر می شود. این موضوع باعث می شود که جایگذاری ایمپلنت با مشکل روبرو می شود. هر چند، با یک روش نسبتا معمول که به عنوان پیوند استخوان شناخته می شود، غیر ممکن هم نیست.

تکنیکی که می تواند قسمتی از استخوان که از بین رفته را بازسازی کند، تا موفقیت ایمپلنت شما را تضمین کند. با این حال، از بین رفتن استخوان می تواند توسط ایمپلنت های دندانی متوقف شود. این به این دلیل است که ایمپلنت در واقع به استخوان متصل می شود و در طول چند هفته یا چند ماه با آن یکی می شود.

وقتی به طور کامل یکپارچه شدند، ایمپلنت های دندانی می توانند عمر طولانی خود را حفظ کنند و در دراز مدت موجب صرفه جویی در پول و زمان شما در مطب دندانپزشکی شوند.

ایمپلنت دندان

فهرست محتوا

دلایل خرابی دندان ها عبارت اند از:

دندان ها به دلیل موارد زیر از بین می روند:

  • پوسیدگی دندان
  • خرابی کانال ریشه
  • بیماری لثه (پریودنتیت)
  • ضربه به دهان (آسیب دندان)
  • ساییدگی و پارگی بیش از حد
  • نقایص مادرزادی

آمادگی های قبل از انجام کاشت دندان

مشاوره
برای تعیین اینکه ایمپلنت برای شما مناسب است یا خیر، باید با دندانپزشک ، جراح دهان و/یا پریودنتیست یا متخصص پروتز خود مشورت کنید. در طول این قرار، متخصص دندانپزشکی دندان ها و لثه های شما را به طور کامل بررسی کرده و تراکم و کمیت استخوان را ارزیابی می کند. این ممکن است شامل اشعه ایکس و اسکن توموگرافی کامپیوتری (سی تی اسکن) باشد تا از وجود ساختار کافی استخوان برای قرار دادن ایمپلنت (ها) و تعیین دقیق محل قرارگیری آن ها اطمینان حاصل شود.

بیشتر بخوانید
ارتودنسی ثابت

با توجه به وضعیت بافت های دهان، بهداشت دهان و عادات شخصی و تعهد به پیروی از دستورالعمل های مراقبت های بعد، دندانپزشک شما مناسب ترین برنامه درمانی را به شما توصیه می کند. برخی از بیماران با بافت استخوان یا لثه کافی نیاز به پیوند استخوان یا بافت نرم و/یا استفاده از ایمپلنت های با قطر کوچک (که به آن ها مینی ایمپلنت نیز گفته می شود) نیاز دارند.

بسته به موقعیت شما، متخصص دندانپزشکی به شما می گوید که کل فرایند درمان چقدر طول می کشد، چند نوبت لازم است و بعد از هر عمل چه انتظاری دارید. در طول مشاوره، گزینه های بی حسی موضعی (برای بی حس کردن مناطق آسیب دیده و اطراف آن) و دندانپزشکی آرام بخش، در صورت لزوم، نیز مورد بحث قرار می گیرد. هزینه برآورد شده ایمپلنت های دندانی شما نیز در این جلسه مورد بحث قرار می گیرد. هزینه ها بر اساس نوع درمانی که شما انتخاب می کنید (در میان سایر موارد) می تواند متفاوت باشد.

قبل از در نظر گرفتن لانه گزینی، ابتدا باید مشکلات بهداشت دهان و دندان را مدیریت کرد. مسائل متداول مانند پوسیدگی دندان و بیماری لثه می تواند درمان را کم اثر کند.

اگر سیگاری هستید، دندانپزشک به شما توصیه می کند که سیگار را ترک کنید، زیرا سیگاری ها بیشتر از افراد غیرسیگاری با خطر شکست مواجه می شوند. سیگار کشیدن می تواند بر استخوان سازی تأثیر بگذارد، فرآیندی که طی آن ایمپلنت دندان به استخوان فک متصل می شود.

هنگامی که دندانپزشک دهان شما را برای درمان به اندازه کافی سالم می داند، درمان سفارشی شما می تواند آغاز شود.

ایمپلنت دندان ریشه مصنوعی دندان است که برای ترمیم دندان یا دندان از دست رفته مورد استفاده قرار می گیرد و به توقف یا جلوگیری از از بین رفتن استخوان فک کمک می کند. روش کاشت به عنوان نوعی دندان مصنوعی (جایگزینی مصنوعی) طبقه بندی می شود ، اما نوعی دندانپزشکی زیبایی نیز محسوب می شود.

بیشتر بخوانید
ارتودنسی نامرئی

افرادی که دندان های خود را از دست داده اند ممکن است نسبت به لبخند زدن یا صحبت کردن خودآگاه باشند. علاوه بر این ، بی نظمی گاز گرفتن ناشی از از دست دادن دندان می تواند بر عادات غذایی تأثیر منفی بگذارد و منجر به مشکلات ثانویه بهداشتی مانند سوء تغذیه شود.

ایمپلنت های دندانی با جایگزینی ریشه های از دست رفته دندان ، قدرت و ثبات لازم را برای خوردن همه غذاهای مورد علاقه خود، بدون مشکل جویدن، فراهم می کند. علاوه بر این، آن ها به تحریک و حفظ استخوان فک، جلوگیری از از دست رفتن استخوان و کمک به حمایت از ویژگی های صورت کمک می کنند.

نحوه کاشت دندان

ترمیم ایمپلنت دندانی امروزه عملاً از سایر دندان ها قابل تشخیص نیست. ارتباط ظاهری و عملکردی بین ایمپلنت و استخوان زنده تا حدی به این ظاهر کمک می کند. این روش به طور معمول در یک جلسه واحد انجام می شود ، اما نیاز به یک دوره ادغام استخوانی دارد.

استخوان سازی فرآیندی است که طی آن ایمپلنت به استخوان فک متصل می شود. ایمپلنت استخوانی از شش هفته تا شش ماه طول می کشد تا لنگر بزند و بهبود یابد، در این هنگام دندانپزشک شما می تواند با قرار دادن روکش دندان، پل یا ترمیم پروتز ترکیبی، عمل را تکمیل کند. در صورت عدم انسداد استخوان ، ایمپلنت از کار می افتد.

کاشت دندان، که برای جایگزینی دندان های از دست رفته انجام می شود، می تواند در هر زمان پس از نوجوانی یا زمانی که رشد استخوان کامل شده است انجام شود. برخی از شرایط پزشکی مانند دیابت فعال، سرطان یا بیماری های پریودنتال ممکن است قبل از انجام عمل نیاز به درمان بیشتری داشته باشند.

مراحل رویه ای دقیق به شرح زیر است:

آماده سازی فک برای کاشت: ایمپلنت دندان و ترمیم آن معمولاً از پیچ مواد تیتانیومی و تاج تشکیل شده است. یک سوراخ با قطر کوچک در محل فک بدون دندان (جایی که دندان وجود ندارد) ایجاد می شود تا وسایل کاشت تیتانیوم را در محل خود هدایت کند. برای جلوگیری از آسیب رساندن به ساختارهای مهم فک و صورت مانند عصب آلوئولی تحتانی در فک پایین (فک پایین، دندانپزشک باید هنگام حفر سوراخ و اندازه استخوان فک از مهارت و تخصص بالایی استفاده کند. در بسیاری از موارد دندانپزشکان هنگام قرار دادن ایمپلنت از راهنماهای جراحی که بر اساس سی تی اسکن ایجاد شده اند استفاده می کنند.

بیشتر بخوانید
پوسیدگی دندان کودکان

محل قرارگیری: پس از این که سوراخ اولیه خلبان در محل فک مناسب ایجاد شد به آرامی پهن می شود تا امکان قرار دادن پیچ ایمپلنت فراهم شود. پس از قرار گرفتن، بافت لثه اطراف روی ایمپلنت محکم شده و یک پیچ محافظ محافظ در بالای آن قرار می گیرد تا محل بهبود یافته و استخوان سازی ایجاد شود.

طول دوره درمان کاشت دندان

ابتدا بعد از کشیدن دندان باید حدود دو تا سه ماه صبر نمایید. سپس جراحی ایمپلنت دندان انجام می گردد، پس از جراحی در فک بالا سه ماه و در فک پایین دو ماه زمان نیاز است تا در فک جوش بخورد سپس آماده روکش می شود. زمان کلی ساخت روکش دندان بین سه هفته تا یک ماه می باشد.

سوالات متداول

نتیجه گیری

در واقع، ایمپلنت دندان، قابل اعتماد ترین و موثرترین راه برای جایگزینی دندان های از بین رفته است و میزان موفقیت آن بیش از 95 درصد است. شما سزاوار استفاده از بهترین تکنولوژی جایگزینی دندان هستید. جهت مشاوره با کلینیک دندانپزشکی وصال تماس بگیرید تا اطلاعات بیشتری در مورد بازگرداندن لبخند خود توسط ایمپلنت های دندانی کسب نمایید.

 کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج
کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج

خدمات مهم کلینیک: ایمپلنت دندان، پروتز دندان، ارتودنسی دندان، کامپوزیت ونیر دندان

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه
تماس با پزشک