آیا ایمپلنت مانند دندان طبیعی است؟

فهرست محتوا

چه زمانی برای گذاشتن ایمپلنت نیاز به بازسازی استخوان است؟

به دنبال کشیده شدن دندان، استخوان ناحیه دچار تحلیل می شود. این تحلیل به تدریج صورت می گیرد و هر چه از زمان کشیدن دندان بیشتر می گذرد، میزان تحلیل بیشتر و میزان استخوان باقیمانده در ناحیه کمتر می گردد.

وقتی که تحلیل استخوان به قری است که نمی توان ایمپلنت را در موقعیت مناسب قرار داد نیاز به بازسازی استخوان می باشد. این بازسازی استخوان می تواند حین قرار دادن ایمپلنت و همزمان با آن طی یک جلسه باشد یا ابتدا بازسازی استخوان انجام شود و 4 تا 9 ماه بعد ایمپلنت کار گذاشته شود. تصمیم گیری در این باره بسته به وضعیت استخوان و صلاحدید دندانپزشک صورت می گیرد.

ایمپلنت-دندان
ایمپلنت-دندان

آیا ایمپلنت مانند دندان طبیعی است؟

ایمپلنت بهترین درمانی است که در حال حاضر برای جایگزین کردن دندان از دست رفته وجود دارد. با این حال نباید فراموش کنیم که برخلاف دندان طبیعی که یک عضو زنده بدن به شمار می آید ایمپلنت ها ساخته دست بشر هستند و هرگز نمی توانند جای دندان طبیعی را که خالق عالم به ما هدیه کرده است بگیرند.

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان به مراتب توجه بیشتری را نسبت به دندان طبیعی می طلبد زیرا ایمپلنت فاقد قدرت دفاع طبیعی در برابر عفونت ها و سایر عوامل مضر است. همچنین ایمپلنت دارای قدرت حسی کمتری نسبت به دندان طبیعی است.

بنابراین توصیه ما به شما مراقبت از دندان های طبیعی و مراجعه منظم به دندانپزشک برای بررسی وضعیت دهان و دندان هایتان است. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله ایمپلنت دندان در کرج مراجعه نمایید.

بیشتر بخوانید
بلیچینگ دندان با لیزر

کلینیک دندانپزشکی وصال با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با کلینیک دندانپزشکی خوب در کرج و آشنایی با روش های اصلاح طرح لبخند می توانید با شماره 02634481455 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام کلینیک دندانپزشکی وصال مراجعه کنید .

آیا ممکن است ایمپلنت با استخوان جوش نخورد و یا در اصطلاح نگیرد؟

امروزه با پیشرفت های فراوانی که در تکنولوژی ساخت ایمپلنت ها روی داده می توان با اطمینان بالایی از آنها استفاده نمود. با این حال هنوز درصد کمی احتمال دارد که این درمان با شکست مواجه شود و ایمپلنت با استخوان اطراف خود جوش نخورد. این درصد بسته به وضعیت استخوان فک، محل ایمپلنت، این که فرد از سیگار استفاده می کند یا خیر و سایر عوامل متغیر می باشد اما حتی در این موارد هم احتمال موفقیت ایمپلنت بالای 90 درصد است.

برای کارگذاری ایمپلنت به چند جلسه جراحی نیاز است؟

در موارد ساده با کمی مشکل، بسته به وضعیت استخوان فک، معمولا 1 تا 2 جلسه جراحی نیاز است. اما در مواردی که نیاز به بازسازی استخوان یا لثه هست تعداد این جلسات ممکن است تا 4 جلسه نیز افزایش یابد.

یک ایمپلنت از چه اجزایی تشکیل شده است؟

به طور کلی ایمپلنت از دو قسمت تشکیل شده است: قسمت اصلی (بدنه) که در داخل استخوان قرار می گیرد و دیده نمی شود و قسمت بالایی (روکش) که شبیه دندان واقعی است و دیده می شود.

در طی جلسات اول بدنه در داخل استخوان قرار داده می شود که این عمل طی یک جراحی معمولا کوتاه و تحت بی حسی موضعی انجام می شود. پس از این مرحله به استخوان اطراف فرصت داده می شود تا بدنه ایمپلنت به اصطلاح جوش بخورد که بین 2 تا 6 ماه ممکن است طول بکشد.

بیشتر بخوانید
ارتودنسی متحرک

وقتی که دندانپزشک از جوش خوردن ایمپلنت مطمئن شد مرحله بعدی درمان که شامل قالب گیری و قرار دادن روکش روی ایمپلنت است انجام می شود.

آیا می توان روکش ایمپلنت را بلافاصله پس از قرار دادن ایمپلنت در استخوان ساخت؟

بله در صورتی که شرایط مساعد باشد بنابه نظر دندانپزشک می توان در همان جلسه روکش را روی آن قرار داد.

آیا ایمپلنت هم دچار بیماری می شود؟

بله در صورتی که در رعایت بهداشت شامل مسواک، نخ دندان و دهانشویه به روش مناسب و مدت کافی سهل انگاری شود ایمپلنت ها نیز دچار بیماری شده و احتمال لق و خارج شدنشان وجود دارد. بنابراین توصیه دندانپزشک خود را بعد از کار گذاشتن ایمپلنت جدی بگیرید و حداقل هر 6 ماه برای بررسی وضعیت دندان ها و ایمپلنت خود به وی مراجعه نمایید.

آیا سیگار کشیدن برای ایمپلنت مضر است؟

بله سیگار کشیدن میزان موفقیت ایمپلنت ها را به صورت قابل توجهی کاهش می دهد و توصیه می شود قبل از قرار دادن ایمپلنت این عادت را کنار بگذارید.

آیا می توان در همان جلسه ای که دندان کشیده می شود آن را با ایمپلنت جایگزین کرد؟

بله بسته به وضعیت استخوان و محل قرارگیری دندان می توان بلافاصله بعد از کشیدن دندان ایمپلنت را قرار داد. انجام این کار به صلاحدید دندانپزشک است.

برای جایگزین کردن دندان های فردی که تمام دندان های خود را از دست داده به چند ایمپلنت نیاز است؟

تعداد ایمپلنت های مورد نیاز از فردی به فرد دیگر و بسته به شرایط متفاوت است. اما برای جایگزینی دندان های هر دو فک حداقل به 6 ایمپلنت در فک پایین و 8 ایمپلنت در فک بالا نیاز هست.

بیشتر بخوانید
مراحل ایمپلنت دندان

کدام سیستم ایمپلنت بهتر است؟

امروزه مارک های بسیار مختلف و متنوعی در بازار وجود دارد که اغلب آن موفقیت بالایی دارند و بهترین کار اعتماد به دندانپزشک معالج است تا با در نظر گرفتن شرایط سیستم مناسب را برایتان انتخاب کند. نکته حائز اهمیت این است که باید مساله نگهداری از ایمپلنت های دندانی را جدی بگیرید.

سایر خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی در کرج :

روکش زیبایی دندان

کامپوزیت ونیر دندان

بلیچینگ دندان در کرج

 کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج
کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج

خدمات مهم کلینیک: ایمپلنت دندان، پروتز دندان، ارتودنسی دندان، کامپوزیت ونیر دندان

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس با پزشک