ارتودنسی نامرئی

امروزه بیماران تمامی سنین از جمله بزرگسالان می توانند لبخندی ایده آل داشته باشند . خیلی از افراد دوست دارند درمان ارتودنسی دندان انجام دهند ولی از دیده شدن وسایل ارتودنسی بر روی دندان هایشان ناراحت هستند . به لطف تکنولوژی جدید، بیمارانی که دندان های نامرتب دارند الزاما نباید از براکت های فلزی استفاده کنند . انتخابی که بسیاری از بیماران بزرگسال ترجیح می دهند، ارتودنسی نامرئی می باشد . برخلاف روش معمول که از براکت ها و بند ها کمک می گیرد در این روش از پلاک های پلاستیکی شفاف کمک گرفته می شود .

ارتودنسی نامرئی
ارتودنسی نامرئی

در سالیان گذشته درمانی به درمان های ارتودنسی به نام ارتودنسی نامرئی افزوده شده است . این درمان ارتودنسی نامرئی به صورت پلاک های شفافی است که فرد در دهان خود می گذارد و قابل برداشتن است . این نوع ارتودنسی همان کار ارتودنسی متحرک را انجام می دهد ولی به صورت طلق شیشه ای است که قابل دیدن نیست .

با وجود ارتودنسی دندان نامرئی فرد می تواند هنگام غذا خوردن آن را از دهان خود خارج نماید و مشکلی برای آنان پیش نمی آید، اما همه نوع ناهنجاری را نمی توان با ارتودنسی نامرئی درمان کرد، به طور مثال مشکلات فکی و دندان های نهفته را با این نوع ارتودنسی نمی توان درمان کرد .

در صورتی که فردی هستید که در استفاده از بدلیجات حساسیت دارید حتما قبل از انجام ارتودنسی نامرئی پزشک خود را مطلع سازید .

فهرست محتوا

انواع ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی انواع مختلفی دارد که جدیدترین نوع آن ارتودنسی نامرئی متحرک شفاف است . سه مدل از درمان های ارتودنسی به ارتودنسی نامرئی معروف شده اند .

ارتودنسی فک بالا و پایین کلینیک دندانپزشکی وصالارتودنسی نامرئی متحرک

ارتودنسی نامرئی متحرک با نام ارتودنسی اینویزیلاین Invisalign شناخته می شود . در این روش از پلاک هایی شفاف روی دندان ها استفاده می شود .

در ابتدا از دندان ها قالب گیری دقیق گرفته می شود، سپس قالب دندان ها پس از اسکن در کامپیوتر به مدل دیجیتال تبدیل می گردد . آنالیز و ارائه طرح درمان توسط متخصص ارتودنسی در کامپیوتر انجام می گردد . در نرم افزار دندان ها ردیف شده و مراحل درمان به صورت دقیق تعریف می شود . در مرحله ی بعدی در لابراتوار براساس مدل های کامپوتری تعدادی پلاک شفاف ساخته می شود . تحت نظر متخصص ارتودنسی با استفاده تمام وقت و متوالی از پلاک های شفاف دندان های بیمار به تدریج ردیف می شوند . ارتودنسی اینویزیلاین از جمله تکنیک های ارتودنسی نامرئی می باشند .

بیشتر بخوانید
ارتودنسی دندان در کرج+قیمت مناسب

ارتودنسی لینگوال

در این روش از پشت دندان ها براکت ها چسبانده می شوند. این نوع از ارتودنسی به لابراتورهای تخصصی نیاز دارد. بزرگترین مزیت این ارتودنسی لینگوال این است که قابل مشاهده نیست، اما در برخی اوقات زمانی که دهان بیش از یک حدی باز شود قابل مشاهده است. از آنجا که در این نوع ارتودنسی، براکت های فلزی در پشت دندان ها قرار می گیرد، در طول صحبت کردن فرد، زبان با این براکت ها برخورد کرده و باعث زخمی شدن زبان شود؛ به همین خاطر ارتودنسی لینگوال چندان محبوب نبوده و ترجیح افراد به استفاده از سایر روش های ارتودنسی نامرئی است.

ارتودنسی لینگوال در کلینیک دندانپزشکی وصال

ارتودنسی با براکت های سرامیکی

در این روش براکت های همرنگ دندان یا براکت های سرامیکی استفاده می شود . از جمله براکت های که جلب توجه کمتری دارند براکت های سرامیکی هستند . مهمترین مزیت این براکت ها در بی رنگ بودن، زیبا بودن و شیک بودن آن هاست. این نوع از براکت ها به رنگ دندان بوده و در گذشته تنها از طریق سیم های فلزی و به اصطلاح ارتودنسی ثابت در کنار یکدیگر قرار می گیرند؛ درحالیکه بعد ها سیم های شفاف نیز معرفی شد و می توان گفت که دیگر کل ساختار ارتودنسی می تواند شفاف باشد.

ارتودنسی سرامیکی در کلینیک دندانپزشکی وصال

مقایسه براکت های فلزی و سرامیکی

بین این سه روش با توجه به محدودیت های تکنیکی و درمانی دو روش نخست، ارتودنسی با براکت های سرامیکی بیشتر توصیه می گردد. اگر بخواهیم کمی دقیق تر به مقایسه ارتودنسی با براکت های فلزی و سرامیکی بپردازیم باید گفت که براکت های فلزی مقاومت بیشتری دارند و برخلاف براکت های سرامیکی که ممن است ترک برداشته یا بشکند، هیچ مشکلی پیدا نمی کنند. بنابراین اگر سبک زندگی شما به گونه ای است که در طول روز فعالیت هایی دارید که ممکن است ضربه یا آسیب به دهان شما وارد شود (مانند ورزش های رزمی حرفه ای) بهتر است که از ارتودنسی با براکت فلزی استفاده کنید. ولی در حالت عادی اگر زیبایی براکت ها برای شما مهم تر باشد بهترین انتخاب ارتودنسی با براکت های سرامیکی است.

بیشتر بخوانید
تفاوت بلیچینگ دندان و جرم گیری

ارتودنسی شفاف

نوع دیگری از ارتودنسی های نامرئی که بسیار بیشتر از سایر انواع ارتودنسی نامرئی مورد استقبال قرار گرفته اند، ارتودنسی متحرک یا شفاف است. در این نوع از ارتودنسی ها دیگر از سیم و براکت بر روی دندان ها استفاده نمی شود و درواقع پس از قالب گیری دندان ها پلاک شفافی به صورت کامل برای فک بالا یا پایین ساخته می شود. این پلاک های شفاف هیچ نمود ظاهری ندارند و در نتیجه در هنگام صحبت کردن، لبخند زندن و تعاملات اجتماعی بسیار مطلوب هستند. از جمله مزایای دیگر ارتودنسی متحرک این است که به دلیل عدم وجود هیچ براکت و سیمی هیچگونه سایشی بر روی دندان ها و یا تماس براکت و سیم ها با زبان وجود ندارد و برای بیمار آزار دهنده نیست. ارتودنسی شفاف با وجود تمام مزایایی که دارد برای همه ناهنجاری های دندان مناسب نیست و این متخصص ارتودنسی است که تشخیص می دهد آیا برای ناهنجاری های دندان شما ارتودنسی شفاف مناسب است یا خیر.

ارتودنسی شفاف در کلینیک دندانپزشکی وصال

مراقبت های حین درمان ارتودنسی نامرئی

معمولا به افرادی که ارتودنسی نامرئی انجام می دهند، توصیه می شود در طول پروسه درمان حداقل ترکیباتی که باعث تغییر رنگ سطح دندان می شود کمتر مصرف نمایند . همچنین توصیه می شود این افراد در پروسه درمان بیشتر به رعایت بهداشت دهان و دندان بپردازند و این عمل باعث می شود براکت ها کمتر در معرض نمایش قرار بگیرند .

بهداشت ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی شفاف، متحرک هستند و نظافت آن ها کاملا آسان است . قبل از خوردن هر گونه غذا یا نوشیدنی به جز آب از دهان خود آن را خارج نمایید و بعد از خروج و قبل از جاگذاری قالب ارتودنسی شفاف را بشویید این نوع کارها باعث تمیزی و جهت پیشگیری از بو بد گرفتن قالب ارتودنسی می باشد . برای اینکه مانع از انتقال باقی مانده مواد غذایی شوید حتما ظرف الاینر های ارتودنسی را تمیز نگه دارید . می توانید این ظرف را با آب سرد بشویید و یا با مسواک نرم تمیز نمایید .

ارتودنسی نامرئی
ارتودنسی نامرئی

مزایای ارتودنسی نامرئی

یکی از مزایای ارتودنسی نامرئی این است که می توان هنگام غذا خوردن، مسواک زدن و کشیدن نخ دندان پلاک ها را از دهان خارج کرد . این پلاک ها عملا دیده نمی شوند و در قیاس با ارتودنسی به روش معمول کمتر برای لثه آسیب رسان هستند . به خاطر داشته باشید که ارتودنسی نامرئی تنها برای بیمارانی قابل استفاده است که میزان نامرتبی دندان ها اندک باشد .

بیشتر بخوانید
لمینت دندان در کرج

هزینه ارتودنسی نامرئی

هزینه ارتودنسی دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد یا به عبارتی می توان گفت هزینه ارتودنسی نامرئی با دیگر نوع های ارتودنسی متفاوت می باشد . هزینه ارتودنسی نامرئی با توجه به نوع آن، هزینه لابراتوار و … مشخص می گردد، لذا برای اطلاع دقیق در خصوص هزینه ارتودنسی نامرئی بهتر است به دندانپزشک مراجعه نمایید .

نتیجه گیری

در صورتی که قصد انجام ارتودنسی را دارید و می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد ارتودنسی نامرئی داشته باشید می توانید با کلینیک دندانپزشکی وصال تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند  .هیچ گاه برای داشتن لبخند زیبا دیر نیست .

 کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج
کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج

خدمات مهم کلینیک: ایمپلنت دندان، پروتز دندان، ارتودنسی دندان، کامپوزیت ونیر دندان

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه
تماس با پزشک