اصلاح طرح لبخند در کرج

قبل از توضیح در مورد اصلاح طرح لبخند باید اشاره کنیم که لبخند یکی از مهمترین منحنی های زیبایی در بشریت است که می تواند در زیبایی چهره تاثیر بسزایی داشته باشد چرا که دندان ها به خوبی نمایش داده می شود از همه مهم تر لبخند زیبا باعث می شود تا اعتماد به نفس فرد به طبع افزایش یابد. توجه داشته باشید که امروزه اصلاح طرح لبخند طرفداران زیادی پیدا کرده است پس اگر می خواهید تا در مورد این موضوع بیشتر بدانید تا انتهای این نوشتار همراه ما باشید.

اصلاح طرح لبخند

فهرست محتوا

اصلاح طرح لبخند چیست؟

قبل از توضیح کامل در مورد این روش زیبایی باید اشاره کنیم که اصلاح طرح لبخند یک روش زیبایی بوده که به وسیله آن می توان ظاهر لبخند و دندان ها را اصلاح کرد. امروزه استفاده از این روش در میان افراد طرفداران بسیار زیادی دارد.

اگر قصد انجام این کار را دارید بایستی ختما زیر نظر بهترین کلینیک دندانپزشکی این کار را انجام دهید تا بتوان نتیجه مطلوبی را نیز از آن دریافت کرد.

روش های اصلاح طرح لبخند

به منظور اصلاح طرح لبخند از روش های مختلفی استفاده می شود که از مهم ترین آن ها عبارتند از:

✳️ ونیر کامپوزیت

در این روش یک لایه نازک و هم رنگ از کامپوزیت روی دندان ها قرار داده می شود که سایش ها، تغییر رنگ، نامرتبی دندان ها را برطرف می کند توجه داشته باشید در این روش دندان تراش نمی خورد ولی دقت داشته باشید حتما زیر نظر بهترین کلینیک دندانپزشکی در کرج این کار را انجام دهید.

✳️ روکش های زیبایی

در این روش دور تا دور دندان تراش خورده و پس از قالب گیری و ساخته شدن روکش های زیبایی، با چسب مخصوص روی دندان های تراش خورده قرار می گیرد.

✳️ لمینت دندان

در این روش سطح دندان تراش مختصری می خورد و از دندان ها قالب گرفته شده و پوسته صدفی که در لابراتوار ها ساخته می شود. بر روی سطح دندان ها قرار گرفته و زیبایی بی نظیری را برای شما به ارمغان می آورد .

✳️ ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان به سه درمان اصلی تقسیم بندی می شود که با توجه به نیاز دندان ها درمان توسط متخصص ارتودنسی مشخص می شود از جمله این درمان ها شامل ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک و ارتودنسی نامرئی می باشد.

ویژگی های یک لبخند زیبا با استفاده از روش های اصلاح طرح لبخند

توجه داشته باشید که انجام این روش از ویژگی های بیشماری برخوردار است که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

قوس لب ها

قوس دندانی باید در هنگام لبخند، لبخند پری را به بیننده القا کند؛ در مواردی که قوس دندانی باریک است ما با یک فضای سیاه رنگ در گوشه لب مواجه می شویم که در اصطلاح علمی buccal corridor شناخته می شود . buccal corridor لبخند نازیبایی است که متخصصین ارتودنسی این قابلیت را دارند تا آن را برطرف کنند و با پهن کردن قوس دندانی لبخند پری را برای فرد به ارمغان آورند.

لثه

ویژگی های لثه در یک لبخند زیبا اول از همه به سلامت آن برمی گردد، لثه فرد سالم باید رنگ صورتی داشته باشد و هیچ نوع خونریزی در هنگام مسواک زدن و غذا خوردن نداشته باشد. لبه ای که لثه به دندان متصل می شود دارای ویژگی هست که نباید حالت گرد، متورم یا لبه قرمز داشته باشد روی سطح لثه یک نواحی وجود دارد که اصطلاحا به آن پوست پرتقالی گفته می شود و این نواحی یکدست و صاف نیست و شبیه اثر انگشت می باشد.

نسبت حداکثر دندان ها golden ratio

در واقع رابطه ای است از نظر سایز عرضی بین دندان های یک، دو و سه وجود دارد، این ها یک نسبتی دارند که این نسبت حداکثر زیبایی را به بیننده منتقل می کند.

رنگ دندان ها

رنگ دندان ها نباید تیره باشند، دندان های روشن را تمام افراد می پسندند و در واقع یکی از ملاک های زیبایی طرح لبخند است.

فرم دندان ها

دندان های که از نظر آناتومیک لبخند زیبایی را به بیننده نشان می دهند در واقع دندان های هستند که ارتباط آن ها با لثه ارتباط مناسبی است و هیچ نوع مثلث سیاه یا فضای سیاه در بین دندان ها وجود ندارد.

وضعیت استقرار دندان در قوس دندانی

دندان ها باید در یک زاویه مناسب قرار داده باشند دندان های که بیرون زده و یا چرخش دارند این ها لبخند زیبا را برای فرد به وجود نمی آورند.

عدم وجود فاصله بین دندانی

یک ویژگی در یک لبخند زیبا به عدم وجود فاصله بین دندان ها بستگی دارد. فاصله بین دندان ها باید به هیچ عنوان دیده نشود و در دندان های فاصله دار خطوط سیاهی بین آن ها دیده می شود و این خطوط باعث می شود تا یک نوار سیاه رنگ دیده شوند.

ارتباط لثه با دندان ها

مورد دیگر از مشخصات یک لثه در یک لبخند زیبا به ارتباط آن با دندان ها بر می گردد . هر کدام از دندان ها در یک سطح از اتصال نسبت به لثه قرار دارند دندان های پیشین یا دندان های یک ما در بالاترین سطح هستند. و دندان های سه یا نیش هم سطح لثه و هم سطح دندان های یک هستند. تمام این ها باید در امتداد محور ریشه باشند و این باعث می شود تا یک هارمونی بین ارتفاع لثه ها وجود داشته باشد.

رابطه محور طولی ریشه دندان ها و استخوان فک

میزانی از بیرون زدگی که بیماران از آن یاد می کنند به زاویه دار بودن این نحوه اتصال بستگی دارد؛ در واقع دندان ها با یک زاویه باز روی بیس استخوان قرار دارند و طبیعتا متخصص ارتودنسی می تواند با کشیدن دندان و روش های دیگر این زاویه را اصلاح کنند و به زیبایی لبخند کمک نمایند.

توازی ریشه دندان

ریشه دندان ها در هر فک باید تا حدودی موازی باشند. اگر ریشه ها موازی نباشند این عکس العمل به تاج دندان ها می رسد و تاج دندان ها به صورت زاویه دار قرار می گیرد و بخشی از نامرتبی به دلیل ریشه های نامرتب دندان ها می باشد.

رابطه دندان های هر فک با فک مقابل

این ویژگی سبب بروز مشکل open bait می شود ( در این مشکل بیمار از رساندن دندان ها به هم دیگر ناتوان هست) و طبیعتا می توان آن را در زمان لبخند زدن مشاهده کرد.

ویژگی های یک لبخند زیبا با استفاده از روش های اصلاح طرح لبخند

همپوشانی دندان های فک بالا

همپوشانی دندان های فک بالا نسبت به فک پایین اگر از حد نرمال خود در حد دو تا سه میلی متر بیشتر باشد. و آنقدر باشد که بیشتر از نصف دندان های فک پایین را بپوشاند. مشکلی به نام دیپ بایت ایجاد می شود . دیپ بایت عدم نمایش دندان های فک پایین را به همراه دارد. و در موارد شدید سبب سایش دندان های فک پایین و یا حتی برخورد به سقف دهان و زخم شدن نقاط کام می شود .

رابطه دندان های فک بالا و پایین

رابطه دندان های فک بالا و پایین در سطح اوفوا باید به میزانی باشد که از دو تا سه میلی متر بیشتر نباشد. اگر این میزان خیلی بیشتر باشد مشکلی به نام دندان خرگوشی به وجود می آید .

نامرتبی دندان ها

بسیاری از لبخندهای نازیبا از این موضوع رنج می برند . نامرتبی به معنای همپوشانی دندان ها نسبت به یکدیگر است . البته باید گفت در بسیاری از موارد تعداد دندان ها است که سبب بروز مشکلات می شود . مشکلاتی که ناشی از کمبود تعداد دندان ها و یا بیشتر بودن تعداد آن ها بیشتر از حد نرمال است سبب نامرتبی دندان ها می شود.

اصلاح طرح لبخند برای چه افرادی مناسب است؟

در پاسخ به این سوال باید اشاره کنیم که افراد با شرایط زیر بهترین کاندید برای انجام این عمل محسوب می شوند که مهم ترین ویژگی های آن ها عبارتند از:

✳️ افرادی که دندان های کج و نامرتبی دارند.

✳️ افرادی که بنا به هر دلیلی دندان یک یا چند دندان خود را از دست داده اند.

✳️ افرادی که دندان های زرد رنگ دارند.

✳️ افرادی که بنا به مشکل مادر زادی دندان آن ها خیلی خوب روییده نشده است.

✳️ افرادی که فاصله بین دندان های آن ها زیاد است.

بهترین روش برای اصلاح طرح لبخند

همانطور که خواندید اصلاح طرح لبخند به روش های مختلفی انجام داده می شود، در صورتی که ناهنجاری های دندان از خفیف تا متوسط باشد می توان از روش های درمانی مختلفی چون کامپوزیت و لمینت دندان استفاده شود و در موارد شدید از درمان ارتودنسی جهت رفع ناهنجاری ها استفاده می شود.

توجه داشته که بهترین روش برای اصلاح طرح لبخند توسط متخصص دندانپزشک مشخص می شود لذا برای اطلاع دقیق بهتر است با دندانپزشک مشورت نمایید.

سوالات متداول

هزینه اصلاح طرح لبحند چقدر است؟

یکی از سوالات شایع در بین عموم افراد که پرسیده می شود این است که، هزینه طرح لبخند چقدر است؟ شایان ذکر است، هزینه اصلاح طرح لبخند با توجه به روش انجام و شرایط دندانی بیمار متفاوت می باشد، لذا برای کسب اطلاع در این خصوص به بهترین کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید.

آیا اصلاح طرح لبخند یک روش دائمی است؟

اگر بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کنید دوام ان را می توایند بیشتر کنید ولی باز هم این موضوع بستگی به نوع روش استفاده شده دارد.

اصلاح طرح لبخند به روش کامپوزیت بهتر است تا لمینیت؟

در حالت کلی استفاده از کامپوزیت برش های بسیار کمتری را به دندان های شما می دهد از همه مهم تر مدت زمان انجام آن به نسبت کوتاه تر است در مقابل تمامی این موارد برگشت پذیری لمینت تقریبا صفر است.
با توجه به تمامی این موارد انتخاب روش مناسب بستگی به نیاز شما دارد.

کلام آخر

در انتهای این نوشتار لازم است تا حتما بیان کنیم که اصلاح طرح لبخند یک روش مور برای زیبایی بیشتر دندان های شما است از همین رو لازم است تا بعد از انتخاب هر یک از روش ها مراقبت های لازم را انجام دهید از همه مهم تر مراجعه به یک دندانپزشکی خوب هم در دریافت نتیجه مطلوب می تواند تاثیر بسزایی داشته باشد.

 کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج
کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج

خدمات مهم کلینیک: ایمپلنت دندان، پروتز دندان، ارتودنسی دندان، کامپوزیت ونیر دندان

پاسخ

4 × 1 =

مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه
تماس با پزشک