اصلاح طرح لبخند

لبخند یکی از مهمترین منحنی های زیبایی در بشریت است . لَبخند زیبا در چهره بسیار مهم است و دیده شدن تعداد دندان ها در لبخند تعریف خاصی دارد . لبخند زیبا باعث می شود تا به اعتماد به نفس و جذابیت فرد بیافزاید . امروزه اصلاح طرح لبخند در کرج طرفداران زیادی پیدا کرده است. برای آگاهی از هزینه اصلاح طرح لبخند با ما همراه باشید.

اصلاح طرح لبخند
اصلاح طرح لبخند

فهرست محتوا

روش های اصلاح طرح لبخند

ونیر کامپوزیت

در این روش یک لایه نازک و هم رنگ از کامپوزیت روی دندان ها قرار داده می شود. و سایش ها، تغییر رنگ، نامرتبی دندان ها را برطرف می کند . در این روش دندان تراش نمی خورد و در مطب توسط دندانپزشک انجام می گردد .

روکش های زیبایی

در این روش دور تا دور دندان تراش خورده و پس از قالب گیری و ساخته شدن روکش های زیبایی، با چسب مخصوص روی دندان های تراش خورده قرار می گیرد .

لمینت دندان

در این روش سطح دندان تراش مختصری می خورد و از دندان ها قالب گرفته شده و پوسته صدفی که در لابراتوار ها ساخته می شود . بر روی سطح دندان ها قرار گرفته و زیبایی بی نظیری را برای شما به ارمغان می آورد .

ارتودنسی دندان

ارتودنسی به سه درمان اصلی تقسیم بندی می شود که با توجه به نیاز دندان ها درمان توسط متخصص ارتودنسی مشخص می شود از جمله این درمان ها عبارتند از: ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک و ارتودنسی نامرئی می باشد .

ویژگی های یک لبخند زیبا

قوس دندانی و لب ها

قوس دندانی باید در هنگام لبخند، لبخند پری را به بیننده القا کند . در مواردی که قوس دندانی باریک است ما با یک فضای سیاه رنگ در گوشه لب مواجه می شویم که در اصطلاح علمی buccal corridor شناخته می شود . buccal corridor لبخند نازیبایی است که متخصصین ارتودنسی این قابلیت را دارند تا آن را برطرف کنند. و با پهن کردن قوس دندانی لبخند پری را برای فرد به ارمغان آورند.

لثه

ویژگی های لثه در یک لبخند زیبا اول از همه به سلامت آن برمی گردد . لثه فرد سالم باید رنگ صورتی داشته باشد و هیچ نوع خونریزی در هنگام مسواک زدن و غذا خوردن نداشته باشد . لبه ای که لثه به دندان متصل می شود دارای ویژگی هست که نباید حالت گرد، متورم یا لبه قرمز داشته باشد . روی سطح لثه یک نواحی وجود دارد که اصطلاحا به آن پوست پرتقالی گفته می شود و این نواحی یکدست و صاف نیست و شبیه اثر انگشت می باشد .

بیشتر بخوانید
سندروم سوزش دهان

نسبت طلایی دندان ها golden ratio

در واقع رابطه ای است از نظر سایز عرضی بین دندان های یک، دو و سه وجود دارد . این ها یک نسبتی دارند که این نسبت حداکثر زیبایی را به بیننده منتقل می کند .

رنگ دندان ها

رنگ دندان ها نباید تیره باشند، دندان های روشن را تمام افراد می پسندند و در واقع یکی از ملاک های زیبایی طرح لبخند است.

فرم دندان ها

دندان های که از نظر آناتومیک لبخند زیبایی را به بیننده نشان می دهند در واقع دندان های هستند که ارتباط آن ها با لثه ارتباط مناسبی است. و هیچ نوع مثلث سیاه یا فضای سیاه در بین دندان ها وجود ندارد .

وضعیت استقرار دندان در قوس دندانی

دندان ها باید در یک زاویه مناسب قرار داده باشند . دندان های که بیرون زده و یا چرخش دارند این ها لبخند زیبا را برای فرد به وجود نمی آورند .

عدم وجود فاصله بین دندانی

یک ویژگی در یک لبخند زیبا به عدم وجود فاصله بین دندان ها بستگی دارد. فاصله بین دندان ها باید به هیچ عنوان دیده نشود و در دندان های فاصله دار خطوط سیاهی بین آن ها دیده می شود و این خطوط باعث می شود تا یک نوار سیاه رنگ دیده شوند.

اصلاح طرح لبخند
اصلاح طرح لبخند

ارتباط لثه با دندان ها

مورد دیگر از مشخصات یک لثه در یک لبخند زیبا به ارتباط آن با دندان ها بر می گردد . هر کدام از دندان ها در یک سطح از اتصال نسبت به لثه قرار دارند دندان های پیشین یا دندان های یک ما در بالاترین سطح هستند. و دندان های سه یا نیش هم سطح لثه و هم سطح دندان های یک هستند. تمام این ها باید در امتداد محور ریشه باشند. و این باعث می شود تا یک هارمونی بین ارتفاع لثه ها وجود داشته باشد .

بیشتر بخوانید
لبخند لثه ای

میزان نامتقارن از دیدن شدن لثه ها

بدین معنا که در یک گوشه دهان یک سانتی متر از سطح لثه مشخص است و در قسمت دیگر این میزان کمتر یا بیشتر است . این در واقع می تواند یک مشکل بزرگ تر مربوط به cant of occlusion به معنای کج بودن در استخوانی است که در پشت این لثه ها وجود دارد . و به تبع آن دندان های که به این لثه ها متصل هستند دچار کجی هستند. و در این جا متخصصین ارتودنسی می توانند با کمک درمان ارتودنسی و در موارد شدید با کمک جراحی فک این مشکل را برطرف نمایند .

رابطه محور طولی ریشه دندان ها و استخوان فک

میزانی از بیرون زدگی که بیماران از آن یاد می کنند به زاویه دار بودن این نحوه اتصال بستگی دارد. در واقع دندان ها با یک زاویه باز روی بیس استخوان قرار دارند. و طبیعتا متخصص ارتودنسی می تواند با کشیدن دندان و روش های دیگر این زاویه را اصلاح کنند و به زیبایی لبخند کمک نمایند.

توازی ریشه دندان

ریشه دندان ها در هر فک باید تا حدودی موازی باشند. اگر ریشه ها موازی نباشند این عکس العمل به تاج دندان ها می رسد. و تاج دندان ها به صورت زاویه دار قرار می گیرد. و بخشی از نامرتبی به دلیل ریشه های نامرتب دندان ها می باشد .

رابطه دندان های هر فک با فک مقابل

این ویژگی سبب بروز مشکل open bait، open bait نوعی از مشکل ارتودنسی است که بیمار از رساندن دندان ها به هم دیگر ناتوان هست. و طبیعتا این مشکل در لبخند هم نمایش پیدا می کند .

اصلاح طرح لبخند
اصلاح طرح لبخند

همپوشانی دندان های فک بالا

همپوشانی دندان های فک بالا نسبت به فک پایین اگر از حد نرمال خود در حد دو تا سه میلی متر بیشتر باشد. و آنقدر باشد که بیشتر از نصف دندان های فک پایین را بپوشاند. مشکلی به نام دیپ بایت ایجاد می شود . دیپ بایت عدم نمایش دندان های فک پایین را به همراه دارد. و در موارد شدید سبب سایش دندان های فک پایین و یا حتی برخورد به سقف دهان و زخم شدن نقاط کام می شود .

بیشتر بخوانید
ارتودنسی نامرئی

رابطه دندان های فک بالا و پایین

رابطه دندان های فک بالا و پایین در سطح اوفوا باید به میزانی باشد که از دو تا سه میلی متر بیشتر نباشد. اگر این میزان خیلی بیشتر باشد مشکلی به نام دندان خرگوشی به وجود می آید .

نامرتبی دندان ها

بسیاری از لبخندهای نازیبا از این موضوع رنج می برند . نامرتبی به معنای همپوشانی دندان ها نسبت به یکدیگر است . البته باید گفت در بسیاری از موارد تعداد دندان ها است که سبب بروز مشکلات می شود . مشکلاتی که ناشی از کمبود تعداد دندان ها و یا بیشتر بودن تعداد آن ها بیشتر از حد نرمال است سبب نامرتبی دندان ها می شود .

بهترین روش برای اصلاح طرح لبخند

به طور کلی چند روش گوناگون برای اصلاح طرح لبخند وجود دارد . در صورتی که ناهنجاری های دندان از خفیف تا متوسط باشد.. می توان از روش های درمانی کامپوزیت و لمینت دندان استفاده شود. و در موارد شدید از درمان ارتودنسی جهت رفع ناهنجاری ها استفاده می شود . بهترین روش برای اصلاح طرح لبخند توسط متخصص دندانپزشک مشخص می شود لذا برای اطلاع دقیق بهتر است با دندانپزشک مشورت نمایید.

هزینه اصلاح طرح لبخند

یکی از سوالات شایع در بین عموم افراد که پرسیده می شود این است که، هزینه طرح لبخند چقدر است ؟ شایان ذکر است، هزینه اصلاح طرح لبخند با توجه به روش انجام و شرایط دندانی بیمار متفاوت می باشد . لذا برای کسب اطلاع در این خصوص به کلینیک های دندانپزشکی مراجعه نمایید.

 کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج
کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج

خدمات مهم کلینیک: ایمپلنت دندان، پروتز دندان، ارتودنسی دندان، کامپوزیت ونیر دندان

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
تماس با پزشک