جراحی دندان عقل

فهرست محتوا

جراحی دندان عقل

همه ما انسان ها بار ها با مشکلات دندان عقل مواجه شده ایم . دندان عقل یا سومین دندان آسیا معمولا در فواصل سنی 18 تا 21 سال بیرون می زند . این دندان به دلیل اینکه آخرین دندان است فضای کافی برای رشد آن وجود ندارد . برخی از افراد مشکلی با دندان عقل خود ندارند اما در برخی دیگر از افراد دچار ناراحتی های دردناک می شوند که در این مواقع چاره ای جز خارج نمودن و جراحی دندان عقل در کرج وجود ندارد .

جراحی دندان عقل
جراحی دندان عقل

مشکلات ناشی از دندان عقل نهفته

جراحی دندان عقل نهفته در کرج چیست ؟

دندان عقل انواع مختلفی نهفتگی دارد که عبارت است از : نیمه نهفته، نهفته و کامل نهفته در استخوان

دندان عقل نیمه نهفته

یکی از دلایل نهفتگی دندان عقل کوچک بودن فک می باشد و همین دلیل سبب می شود تا دندان به طور طبیعی رویش نداشته باشد و این نهفتگی دندان عقل می تواند موجب عفونت و التهاب لثه شود .

خارج کردن دندان عقل نیمه نهفته می تواند سریع انجام شود و در مواردی حتی نیاز به بی حسی نداشته باشد . لثه مقداری برش داده شده و با احتیاط دندان توسط الواتور خارج می شود . با استفاده از بخیه، لثه به هم دوخته شده و روی حفره پوشانده می شود تا به حالت طبیعی بازگردد . اگر به صورت حرفه ای انجام شود در کمترین زمان پایان یافته و بدون درد می باشد .

دندان عقل نهفته

دندان عقل نهفته عمیق کمی پیچیده تر است و باید فقط توسط متخصص انجام شود . برش در ناحیه مورد نظر داده می شود، در این حالت باید مقداری از استخوان های اطراف حذف شود و دندانپزشک می تواند از دریل مشابه برای خارج کردن دندان اقدام نمایید . این نوع جراحی، میزان تروما را محدود کرده، تورم پس از جراحی را کاهش می دهد و التیام را به حداکثر می رساند .

بیشتر بخوانید
رادیوگرافی دندان در کرج

دندان عقل کامل نهفته در استخوان

دندان عقل کاملا نهفته در استخوان خطرناک ترین نوع بوده که می تواند موجب عفونت لثه شده و احتمال پوسیدگی و از دست دادن دندان های کناری را به وجود می آورد . در جراحی دندان عقل کامل نهفته در استخوان، لثه مشابه سایر نهفتگی ها برش داده می شود و با رعایت احتیاط دندان و اعصاب مجاور دندانپزشک اقدام به خارج نمودن دندان می نماید . همچنین با استفاده از مواد مناسب می توان فضای دندان را پر کرده تا به خوبی التیام یابد .

کلینیک دندانپزشکی وصال با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با کلینیک دندانپزشکی خوب در کرج و آشنایی با روش های اصلاح طرح لبخند می توانید با شماره 02634481455 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام کلینیک دندانپزشکی وصال مراجعه کنید .

آیا دندان عقل باید کشیده شود ؟

دندان عقل در واقع دندانی است که بعد از سن 18 سالگی رویش پیدا می کند و بعضی از اوقات در لثه نهفته باقی می ماند . یکی از سوالات شایع در بین عموم افراد جامعه این است که، این دندان نهفته را باید کشید ؟ اگر دندان عقل در جای خود رویش داشته و دسترسی به تمیز کردن آن دارید و می توانید به خوبی مسواک بزنید و بهداشت را رعایت کنید، می توانید این دندان را نکشید .

ولی اگر رعایت بهداشت دندان عقل به درستی صورت نمی گیرد این امر سبب می شود تا میکروب ها در دهان باقی بماند و منجر به پوسیدگی دیگر دندان ها شود، همچنین در مواردی که دندان عقل کامل رویش نکرده و دردناک است در این موارد مجبور هستیم دندان عقل را خارج نمایید .

بیشتر بخوانید
ارتودنسی ثابت

چه سنی برای جراحی دندان عقل در کرج مناسب است ؟

برخی از افراد تمایل دارند در سن 15 سالگی دندان عقل خود را بکشند تا راحت باشند ؟ کشیدن دندان عقل با توجه به تشخیص پزشک بهتر است انجام شود . در صورتی که خارج کردن دندان منجر به بروز مشکل نشود و علت های درمان ارتودنسی وجود نداشته باشد، دندانپزشک اجازه می دهد دندان عقل خارج گردد و از زیر لثه بیرون آید زیرا در این صورت کشیدن آن آسان تر خواهد شد و احتیاجی به جراحی گسترده نخواهد داشت . در این صورت می توان دندان عقل را خارج کرد، مگر اینکه متخصص ارتودنسی برای رعایت ردیف دندان ها تشخیص دهد که خارج کردن دندان عقل زودتر انجام گردد .

نتیجه گیری

جراحی دندان عقل نهفته، می تواند از مشکلات دهان و دندان پیشگیری نماید . به ابن منظور بهتر است چکاپ های دوره ای و مراجعه به کلینیک دندانپزشکی را فراموش نکنید تا قبل از بروز هر نوع مشکل اقدامات لازم را انجام دهید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین کلینیک دندانپزشکی در کرج مراجعه نمایید .

 کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج
کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج

خدمات مهم کلینیک: ایمپلنت دندان، پروتز دندان، ارتودنسی دندان، کامپوزیت ونیر دندان

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
تماس با پزشک