عفونت لثه در کودکان

فهرست محتوا

عفونت لثه در کودکان

بیماری های لثه در کودکان

بافت های لثه کودکان به دلیل رگ های خونی بیشتر و اپتلیوم نازکتر قرمزتر از لثه بزرگسالان می باشد. سطح لثه کودک صاف تر از بزرگسالان و حاشیه لثه ای گرد و ضخیم تری دارد.

بافت لثه ای ممکن است تحت شرایطی مانند بیماری های ارثی (فیبروماتوز ارثی)، بیماری های سیستمتیک (لوسمی و…) و مصرف داروهای خاص (داروهای ضد صرع و…) دستخوش تغییراتی مانند افزایش حجم، خونریزی و عفونت لثه در کودکان شود.

در این مقاله برخی از بیماری هایی که شایع تر لثه کودکان را درگیر می کند را بررسی می نماییم پس در ادامه با ما همراه باشید.

عفونت-لثه
عفونت-لثه

فیبروماتوز ارثی لثه

در این بیماری بافت های لثه ای در هنگام تولد ظاهر طبیعی دارند ولی با رویش دندان های شیری ضخیم می شود. این بافت فیبروزه متراکم، اغلب سبب جابجایی دندان ها و مال اکلوژن می گردد. برداشتن بافت هیپرپلاستیک به روش جراحی به بازیابی وضعیت مطلوب نمای دهانی کمک می کند. گرچه برگشت بیماری ممکن است در طی چند سال روی دهد. اهمیت کنترل پلاک جهت تاخیر در برگشت بیماری را باید به بیمار تذکر داد.

رشد بیش از حد لثه در اثر مصرف

استفاده طولانی مدت برخی داروها می تواند موجب افزایش رشد بافت لثه شود. این حالت می تواند بعد از درمان با داروهای ضد تشنج، داروهای سرکوب کننده ایمنی و داروهای بلوک کننده کانال کلسیم رخ دهد. افزایش رشد بدون درد است و به آهستگی رخ می دهد و ممکن است تا حدی با قطع دارو بهبود یابد. شدت افزایش حجم لثه متاثر از غلظت دارو و رعایت بهداشت دهان می باشد. اگر دارو نمی تواند قطع شود یا تغییر یابد، جراحی تنها راه درمان است. در اینجا نیز بهداشت دهان، برگشت بیماری را به تاخیر می اندازد. گروهی از دانشمندان گزارش کرده اند که مصرف مکمل اسید فولیک می تواند رشد لثه در اثر مصرف دارو را مهار نماید.

دندانپزشکی وصال کلینیک دندانپزشکی خوب در کرج با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با کلینیک دندانپزشکی وصال و آشنایی با روش های اصلاح طرح لبخند می توانید با شماره 02634481455 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام کلینیک دندانپزشکی وصال مراجعه کنید .

عفونت لثه در کودکان

آبسه و عفونت لثه در کودکان در اثر رشد سریع باکتری ها در لثه ایجاد می شود به طوری که لثه ها عفونی می شوند. عفونت لثه در کودکان می تواند موجب عمیق تر شدن فاصله میان لثه و دندان ها شده و شیاری با عمق بیش از 3 میلی متر ایجاد کد که پاکت نامیده می شود. عفونت لثه می تواند موجب ایجاد ضایعاتی دردناک روی لثه ها شود بنابراین نیاز به درمان سریع دارد.

کمبود ویتامین C

دلیل خونریزی در لثه کودکان می تواند مربوط به کاهش مصرف ویتامین C باشد. در این شراطی کودک ممکن است از درد لثه نیز شکایت داشته باشد. با بررسی رژیم غذایی هفتگی کودک تا حدی قابل تشخیص است. این ژنژیویت به تجویز 250 تا 500 میلی گرم اسید اسکوربیک به طور بارزی پاسخ می دهد.

بیماری های پریودونتال

درگیری شدید بافت استخوان و پریو نیز در کودکان شیوع چندانی ندارد. عمدتا درگیری بافت پریو به دنبال درگیری پالپ ریشه ای دندان ها مشاهده می شود.

با این حال در شرایط و بیماری های خاصی روند تخریب استخوان و بافت پریو که با فاکتورهای موضعی قابل توجیه نیست، در کودکان مشاهده می شود.

این بیماری ها معمولا روند و الگوی خاصی دارند که دندانپزشک را در تشخیص و درمان بیماری کمک می کند.

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی تعدادی از بیماری های لثه ای در کودکان از جمله عفونت لثه در کودکان پرداختیم. هرچند بیماری های لثه در کودکان شایع نیستند اما توصیه می شود در صورت مشاهده علائم ذکر شده در مقاله کودک را سریعتر نزد دندانپزشک اطفال ببرید.

سایر خدمات دندانپزشکی کرج:

لمینت دندان در کرج

کامپوزیت ونیر دندان

ارتودنسی دندان در کرج

 کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج
کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج

خدمات مهم کلینیک: ایمپلنت دندان، پروتز دندان، ارتودنسی دندان، کامپوزیت ونیر دندان

پاسخ

9 + 15 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
تماس با پزشک