بررسی جامع عوارض لمینت دندان

عوارض لمینت دندان ممکن است در برخی افراد پس از انجام این روش زیبایی رخ دهد، که از مهم ترین آن ها می توان به حساسیت، خراشیدگی، تغییر رنگ، شکستن، آسیب دیدگی مینای دندان و … اشاره کرد. پس مهم است قبل از تصمیم‌ گیری در مورد لمینت دندان، با دندانپزشک خود مشورت کنید تا با عوارض احتمالی آن آشنا شوید تا در صورت مشاهده بتوان هر چه سریع تر اقدامات درمانی مناسب را انجام داد.

عوارض لمینت دندان را جدی بگیرید!

فهرست محتوا

عوارض لمینت دندان

همانطور که می دانید لمینت دندان هم مانند هر روش دیگری می تواند از عوارض و خطراتی برخوردار باشد که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

✳️ حساسیت دندان ها

توجه داشته باشید که بعد از لمینت، دندان‌ها نسبت به گرما، سرما و غذاهای شیرین کمی حساس تر هستند ولی به هیچ عنوان نگران کننده نیست چرا که کاملا موقتی است اما باز هم برای برخی از افراد مشکل ساز است.  

✳️ آسیب به مینای دندان

برای قرار دادن لمینت روی دندان ها لازم است تا مقدار کمی از مینای دندان برداشته ‌شود پس می توان گفت این فرآیند غیرقابل بازگشت است و همین موضوع باعث می شود تا دندان‌ها را به مرور زمان ضعیف ‌تر شوند.

✳️ تغییر رنگ لمینت

لمینت‌ها با گذشت زمان کمی تغییر رنگ خواهند داشت و همین موضوع باعث می شود تا نیاز به پولیش یا تعویض داشته باشد پس مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌های رنگ ‌دار می‌تواند این فرآیند را تسریع کند.

✳️ شکستن یا ترک خوردن

لمینت‌ هم همانند کامپوزیت می‌توانند در اثر فشار یا ضربه شکسته یا حتی ترک بخورند اما مقاومت آن به نسبت بیشتر از کامپوزیت است اما با این حال مراقبت و توجه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

✳️ نیاز به تعویض دوره‌ای

لمینت‌ها دائمی نیستند و ممکن است بعد از چند سال نیاز به تعویض داشته باشند. این فرآیند می‌تواند هزینه ‌بر باشد.

✳️ واکنش‌های آلرژیک

در موارد نادر برخی افراد ممکن است به مواد استفاده شده در لمینت حساسیت داشته باشند.

برای کاهش این عوارض، انتخاب بهترین دندانپزشک در کرج و همچنین رعایت دقیق مراقبت های بعد از لمینت دندان بسیار مهم است چرا که منجر به افزایش طول عمر و عملکرد بهتر لمینت‌ها خواهد شد.

عوارض نادر لمینت دندان

از جمله عوارض نادر لمینت دندان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • در موارد بسیار نادر، برخی افراد ممکن است به مواد استفاده شده در لمینت حساسیت داشته باشند که می‌تواند منجر به التهاب و ناراحتی شود.
  • اگر لمینت به درستی نصب نشود یا بهداشت دهان و دندان رعایت نشود عفونت در ناحیه لثه را به همراه دارد.
  •  در برخی موارد نادر، لمینت ممکن است باعث تحریک و تحلیل لثه‌ها شود که مشکلات بسیار جدی را به همراه دارد.
  • در بعضی از مواقع لمینت ممکن است به دندان‌های مجاور فشار وارد کند همین موضوع فرسایش و آسیب آن ها را به همراه دارد.
  • در موارد نادر، لمینت ممکن است به دلیل چسب ضعیف یا فشار زیاد جدا شود که نیاز به ترمیم یا تعویض دارد.

روش های جلوگیری از عوارض لمینت دندان

برای جلوگیری از بروز عوارض پس از لمینت کردن دندان، می‌توانید قبل از انجام اقدامات زیر را انجام دهید:

انتخاب دندانپزشک با تجربه

انتخاب یک دندانپزشک با تجربه و متخصص در این زمینه اهمیت بسیار بالایی دارد پس حتما از قبل تحقیق کنید و نظرات بیماران قبلی را بررسی کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

مشاوره دقیق

قبل از تصمیم‌گیری نهایی، با دندانپزشک خود مشورت کنید و تمامی سوالات و نگرانی‌های خود را مطرح کنید تا وضعیت دندان‌ها و لثه‌های شما به طور کامل بررسی شود و بهترین گزینه درمانی به شما پیشنهاد شود.

آزمایشات و عکس ‌برداری

قبل از شروع درمان، لازم است تا آزمایشات و عکس‌برداری های لازم را انجام دهید تا به دقت وضعیت دندان‌های شما را ارزیابی کند و برنامه درمانی مناسبی تدوین کند.

انتخاب نوع مناسب لمینت

با دندانپزشک خود درباره نوع و مواد لمینت‌ها صحبت کنید. انواع مختلف لمینت‌ها دارای ویژگی‌ها و مزایای مختلفی هستند و انتخاب مناسب‌ترین نوع می‌تواند به کاهش عوارض کمک کند.

عدم مصرف سیگار

سیگار و دخانیات احتمال بروز عوارض بعد از لمینت را افزایش می دهد پس به منظور پیشگیری بهتر است تا سیگار را ترک کنید.

📌 نکته: اطمینان حاصل کنید که از لحاظ روانی آماده این تغییر هستید و حتما انتظارات واقع‌بینانه‌ای از نتایج لمینت داشته باشید از همه مهم تر با انجام این مراحل و آمادگی های لازم می‌توانید از بروز بسیاری از عوارض پس از لمینت دندان جلوگیری کرده و به نتایج بهتری هم دست یافت.

سوالات متداول عوارض لمینت دندان

آیا نصب لمینت دندان دردناک است؟

نصب لمینت دندان معمولاً با حداقل درد و ناراحتی انجام می‌شوداز همین رو پزشک از بی‌حسی موضعی استفاده کند تا از احساس درد در طول فرآیند جلوگیری کند همچنین اگر بعد از نصب کمی حساسیت یا ناراحتی داشتید به هیچ عنوان نگران نشوید چرا که کاملا موقتی است.

آیا لمینت دندان باعث بوی بد دهان می‌شود؟

اگر لمینت‌ها به درستی نصب نشوند یا بهداشت دهان و دندان رعایت نشود، ممکن است باکتری‌ها و پلاک‌ها تجمع پیدا کنند و باعث بوی بد دهان خواهد شد.

در نهایت….

در نتیجه، لمینت دندان با وجود مزایای زیبایی و بهبود ظاهر دندان‌ها، می تواند عوارضی نظیر حساسیت، تغییر رنگ، شکستن و نیاز به تعویض دوره‌ای و … را به همراه داشته باشد پس با انتخاب دندانپزشک مجرب، رعایت بهداشت دهان و دندان و پیگیری منظم می‌توان ایجاد هر یک از این عوارض را به حداقل رساند.

 کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج
کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج

خدمات مهم کلینیک: ایمپلنت دندان، پروتز دندان، ارتودنسی دندان، کامپوزیت ونیر دندان

پاسخ

پنج × 4 =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس با پزشک