فلورایدتراپی

فلوراید یک ماده معدنی است که به طور طبیعی در مواد غذایی و آب وجود دارد این ماده معدنی می تواند سبب استحکام دندان شود و همچنین در پیشگیری از پوسیدگی دندان ها موثر است . اما در مواقعی که پوسیدگی دندان رخ داده باشد انجام فلورایدتراپی می تواند روند پیشرفت پوسیدگی را کند تر کند . استفاده از فلورایدتراپی در زمان های خاص همچون درمان های ارتودنسی که به مراقبت دهان و دندان بیشتری نیاز دارد، ضروری است .

فلورایدتراپی هم توسط وزارت بهداشت در مدارس هم انجام می گردد ولی فلورایدتراپی باید در شرایط کنترل شده انجام شود که این شرایط کنترل شده در محیط های دندانپزشکی کودکان در دسترس است.

فلورایدتراپی
فلوراید تراپی راهی برای پیشگیری از تخریب دندان ها

فهرست محتوا

فلوارید تراپی چیست؟

در روش فلوراید تراپی به صورت موضعی یا سیستماتیک دندان ها را آغشته به فلوارید می کنند تا در برابر پوسیدگی ها مقاوم شوند و یا هر گونه خرابی را ترمیم و بازسازی کنند.

مزایای فلورایدتراپی

مهم ترین ویژگی فلورایدتراپی استحکام دندان ها و پیشگیری از پوسیدگی های دندان کودکان است. در صورت وجود هر گونه جرم و پلاک دندان استفاده از فلورایدتراپی می تواند روند فرسایش و تخریب دندان را کند تر کند . از دیگر مزیت های فلورایدتراپی پیشگیری از تجمع باکتری ها در ناحیه لثه بسیار موثر می باشد.

تاثیرات فلورایدتراپی

فلورایدتراپی می تواند به مینای دندان در بازسازی کمک نماید و در پیشگیری از پوسیدگی دندان موثر می باشد اما در صورتی که پوسیدگی دندان رخ داده باشد تا حد زیادی موجب بهبود و درمان پوسیدگی دندانی و برگشت به حالت سالم می شود.

نحوه انجام فلورایدتراپی

مواد فلورایدتراپی انواع  مختلفی دارد که معمولا به صورت ژل، کف می باشد . معمولا نحوه انجام فلورایدتراپی بدین صورت است که، ابتدا باید سطح دندان کاملا تمیز و سپس خشک نمود و بعد از فراهم نمودن شرایط لازم ماده فلوراید را با استفاده از وسایل خاصی بر روی دندان قرار داد و در واقع سعی کنیم تا فلوراید را وارد فضا های بین دندان هم نماییم که انجام این مراحل به صورت ایده آل در مطب قابل انجام است.

بعد از فلوارید تراپی چه باید کرد؟

بعد از اتمام پروسه فلوراید تراپی بهتر است از دندان های تان به خوبی مراقبت کنید تا نتیجه ای مطلوب کسب کنید.

  • سعی کنید مواد غذایی نرم و مایعاتی مصرف تا به سطح دندان های تان جذب نشود.
  • تا گذشت مدت زمانی حدود 8-12 ساعت از مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن خودداری کنید.

7 عامل مهم در پوسیدگی دندان ها

  1. استعمال دخانیات و مصرف مواد مخدر و نوشیدنی های الکلی می تواند آسیب جدی به دندان ها وارد کند.
  2. خوردن بیسش از اندازه مواد خوراکی مصنوعی و رنگ
  3. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان
  4. چکاپ و معاینه نشدن دندان ها توسط متخصص دندانپزشک
  5. برنامه غذایی نا مناسب
  6. خشکی دهان یا کاهش بزاق
  7. ضعیف بودن مینای دندان ها

تفاوت فلورایدتراپی با خمیر دندان و دهانشویه های حاوی فلوراید

میزان فلوراید موجود در فلورایدتراپی در محیط های دندانپزشکی با دهانشویه ها و خمیر دندان های حاوی فلوراید متفاوت است و معمولا فلوراید موجود در دهانشویه ها و خمیر دندان ها به نسبت کمتر می باشد . مواد فلورایدتراپی برای عموم افراد در دسترس نیست و باید به صورت کنترل شده مورد استفاده قرار گیرد و اگر در دسترس عموم باشد می تواند خطر مسمویت برای کودکان را به همراه داشته باشد.

آیا انجام فلورایدتراپی محدودیت سنی دارد؟

با  توجه به سن کودک و همچنین معیار مهم تری چون میزان پوسیدگی در گذشته ی کودک فلورایدتراپی هر سه تا شش ماه انجام می گیرد. محدودیت سنی برای فلورایدتراپی وجود ندارد.  اما بایستی حتما توسط یک تیم حرفه ای و در مطب انجام گیرد.

هزینه فلورایدتراپی دندان

هزینه فلورایدتراپی دندان به عوامل مختلفی همچون نوع درمان بستگی دارد . به همین دلیل نمی توان قبل از معاینه و انجام بررسی های لازم هزینه دقیقی را مشخص نمود . لذا برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص هزینه فلورایدتراپی به کلینیک های دندانپزشکی کودکان مراجعه نماید .

دندانپزشکی کودکاننتیجه گیری

پیشگیری بهتر از درمان است به منظور پیشگیری از تشکیل جرم دندان بهتر است جهت انجام چکاپ های دوره ای به کلینیک های دندانپزشکی مراجعه نمایید تا از بروز آن پیشگیری نمایند اما در صورتی که به پوسیدگی های دندانی مبتلا شده اید بهتر است برای برطرف نمودن آن ها اقدام نماید.

 کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج
کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج

خدمات مهم کلینیک: ایمپلنت دندان، پروتز دندان، ارتودنسی دندان، کامپوزیت ونیر دندان

پاسخ

5 × 2 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
تماس با پزشک