نا گفته هایی از فیشور سیلانت تراپی

شیارهای اولین و دومین دندان های آسیای دائم به خصوص در سال های اول رویش (6 سالگی و 12 سالگی) در معرض حمله بیشتر پوسیدگی سطح اکلوزال نسبت به سایر دندان ها هستند. این دندان ها نیاز به توجه دقیق به همراه کاربرد فلورایدتراپی و فیشور سیلانت (شیار پوش) برای جلوگیری از نفوذ سریع پوسیدگی ها به داخل دندان است.

فیشور سیلانت (شیار پوش) که به وسیله دندانپزشک در شیار ها گذاشته می شود با پوشاندن شیار سطح دندان مانع از تجمع پلاک میکروبی و شروع حمله اسیدی در آن ناحیه می شود.

فهرست محتوا

فیشور سیلانت چیست؟

فیشور سیلانت (fissure sealants) یک لایه محافظتی است که روی دندان های جونده (دندان های آسیابی) برای کاهش و پیشگیری از پوسیدگی دندان ها اعمال می شود. قرار دادن لایه ی فیشور سیلانت بر روی دندان ها سریع و بدون درد انجام می شود و می تواند توسط دندانپزشک شما به راحتی انجام شود. اغلب فیشور سیلانت را بر روی شیارهای روی دندان های پشتی (دندان های مولر) قرار می دهند. این شیارها رایج ترین محل های ایجاد حفره های ناشی از پوسیدگی در دندان ها هستند.

فیشور سیلانت یک رزین کامپوزیتی سفید رنگ و یا شفاف است و بر روی دندان ظاهری مانند: دندان پرشده با مواد سفید ایجاد می کند. با قرار دادن لایه های فیشورسیلانت بر روی دندان محافظی ایجاد می شود که مانع از ایجاد پلاک توسط باکتری ها بر روی دندان ها می شوند. در واقع این پوشش های محافظ برای جلوگیری از پوسیدگی و ایجاد حفره در دندان ها طراحی شده اند.

فیشور سیلانت چگونه بر روی دندان ها نصب می شود؟

نصب فیشور سیلانت بر روی دندان ها هیچگونه دردی ندارد و بسیار سریع انجام می شود. به طور معمول نصب فیشور سیلانت بر روی هر دندان تنها چند دقیقه طول می کشد و پیچیدگی های پر کردن دندان را ندارد. نصب این محافظ ها به بی حس کردن و یا تراشیدن دندان ها نیازی ندارد. برای نصب فیشورسیلانت ها معمولاً مراحل زیر توسط دندانپزشک انجام می شود:

 • دندان های شما را تمیز و خشک می کند
 • سطح دندان ها را طوری آماده می کند که فیشورسیلانت به خوبی به دندان ها بچسبد
 • مایع فیشورسیلانت را روی دندان می ریزد تا داخل شیارها و چاله های دندان را پر کرده و پوشش دهد
 • با استفاده از یک نور قوی این مایع را سفت کرده و به دندان می چسباند
 • از شما می خواهد تا دندان هایتان را روی هم بگذارید و دندان ها را بررسی کرده و سپس فیشورسیلانت های اضافی را می تراشد.
بیشتر بخوانید
عصب کشی دندان در کرج
فیشور سیلانت تراپی
فیشور سیلانت تراپی

مزایا و معایب استفاده از فیشور سیلانت ها چیست؟

فیشور سیلانت وسیله ی ساده و موثری است که از آن برای کاهش احتمال پوسیدگی دندان ها استفاده می شود. با استفاده از این لایه های محافظ، دندان ها محافظت بیشتری در برابر پوسیدگی خواهند داشت، فلوراید موجود در آب و خمیر دندان به راحتی به شیارهای عمیق یا چاله های روی دندان های آسیابی نمی رسد و حتی فرچه های مسواک هم ممکن است به این سطوح نرسد، بنابراین افرادی که آب فلوئوریده می نوشند و از خمیردندان حاوی فلوراید برای مسواک زدن دندان هایشان استفاده می کنند نیز با استفاده از این لایه های فیشورسیلانت می توانند محافظت بیشتر و بهتری از دندان های خود داشته باشند.

عوارض استفاده از فیشورسیلانت ها بسیار نادر است اما ممکن است شامل واکنش های آلرژيک به لایه های فیشور سیلانت و یا در صورت ضخیم بودن لایه های محافظ فیشور سیلانت نیز تغییر و دشوار شدن عمل گاز زدن و جویدن برای فرد ممکن است پیش بیاید.

نکات مهمی که والدین باید بدانند

آنچه شما می توانید به والدین بیمار خردسال خود توصیه کنید.

شما می توانید حین معاینه دهان کودک، وضعیت دندانی او را نیز بررسی کنید و در صورت لزوم به دندانپزشک ارجاع دهید.

 • در مورد نحوه تغذیه کودک و استفاده از تنقلات سالم و غیرپوسیدگی زا به والدین توصیه کنید.
 • در مورد شیرخواران، مادر را تشویق به شیر دادن با سینه خود کنید زیرا ریسک ایجاد پوسیدگی دندان با شیر مادر کمتر از شیشه است. همچنین از او بخواهید کودک را با شیشه شیر در رختخواب نگذارد . زیرا هنگام خواب، بزاق کودک کم تر ترشح می شود و ریسک پوسیدگی بیشتر است.
 • در مورد نحوه تمیز کردن دندان های شیرخوار قبل از خواباندن او در شب و مسواک زدن دندان کودکان سنین بالاتر با والدین مشاوره کنید.
 • به والدین در مورد اهمیت ویزیت کودک شان قبل از سن یک سالگی به وسیله دندانپزشک، آگاهی داده و کودکان زیر یکسال را برای مشاوره دندانپزشکی ارجاع دهید.
 • در مورد مزایای فلوراید و فیشورسیلانت با والدین، به خصوص در سنین 6 تا 12 سالگی کودک، مشاوره کنید و کودکان را برای انجام فلوراید تراپی و فیشورسیلانت تراپی به وسیله دندانپزشک، ارجاع دهید.
بیشتر بخوانید
پوسیدگی دندان کودکان

موارد ارجاع به دندانپزشک

 • تمام کودکان حدود یکسال برای اوین ویزیت دندانپزشکی و بررسی وضعیت تکاملی دهان و دندان و مشاوره با دندانپزشک
 • کودکانی که در مراحل اولیه پوسیدگی هستند و نقاط یا خطوط سفید رنگ روی دندان های شان دیده می شود (برای پیشگیری از پیشرفت پوسیدگی).
 • کودکانی که دارای پوسیدگی های پیشرفته تر دندانی هستند (برای درمان).
 • تمام کودکان زیر 12 سال برای انجام فلوراید تراپی جهت جلوگیری از ایجاد پوسیدگی.
 • کودکان 6 ساله و بالاتر برای انجام فیشور سیلانت تراپی جهت جلوگیری از ایجاد پوسیدگی دندان کودکان.

هزینه فیشور سیلانت تراپی

هزینه فیشور سیلانت تراپی به عوامل مختلفی بستگی دارد. عواملی همچون: میزان پوسیدگی، مواد مصرفی، تعداد دندان ها و دستمزد دندانپزشک متفاوت می باشد. لذا به منظور کسب اطلاع دقیق از هزینه فیشور سیلانت تراپی به کلینیک دندانپزشکی خوب مراجعه نمایید.

سوالات متداول

نتیجه گیری

فیشور سیلانت تراپی یک روش درمانی است که تا هشتاد درصد سبب پیشگیری از پوسیدگی می شود. بهترین زمان مراجعه به دندانپزشکی برای انجام فیشور سیلانت قبل از خراب شدن دندان ها و به هنگام رویش دندان های آسیا می باشد. به منظور کسب اطلاع بیشتر در خصوص این روش درمانی بهتر است به کلینیک دندانپزشکی خوب در کرج مراجعه نماید.

منبع:

https://www.healthdirect.gov.au/dental-fissure-sealants

 کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج
کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج

خدمات مهم کلینیک: ایمپلنت دندان، پروتز دندان، ارتودنسی دندان، کامپوزیت ونیر دندان

2 thoughts on “نا گفته هایی از فیشور سیلانت تراپی

 1. ستاره - مارس 25, 2019 در 4:17 ب.ظ

  سلام خسته نباشید فیشور سیلانت فقط برای کودکان استفاده میشود؟

  پاسخ

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه
تماس با پزشک