با مراقبت از دندان های کودکان، لبخندهای کوچک را به آنان هدیه دهید!

هر نوزاد با 20 دندان شیری پنهان به دنیا می آید. این دندان ها معمولا در سن 6 ماهگی از لثه بیرون می آیند. همه دندان ها معمولا در سن 2 یا 3 سالگی ظاهر می شوند. مراقبت از دندان نوزاد اهمیت زیادی دارد. اگرچه کودک دندان های شیری خود را از دست می دهد، اما به آنها برای کمک به هدایت دندان های دائمی به مکان مناسب در فک در زمان مناسب نیاز است. بنابراین به محض ظاهر شدن دندان ها، زمان شروع تمیز کردن است.

یکی از جدی ترین اشکال پوسیدگی دندان در نوزادان و کودکان خردسال رخ می دهد که به آنها بطری های حاوی نوشیدنی های شیرین مانند شیر و آب میوه تازه داده می شود.

اهمیت مراقبت از دندان های نوزادان

فهرست محتوا

چه زمانی باید مراقبت از دندان شروع شود؟

اکثر دندانپزشکان اطفال موافق هستند که مراقبت از دندانپزشکی منظم باید از 1 سالگی شروع شود و برای اکثر کودکان حداقل دو بار در سال معاینه دندان انجام شود. برخی از کودکان ممکن است نیاز به معاینه بیشتر داشته باشند. آکادمی دندانپزشکی کودکان آمریکا (AAPD)، نحوه مراقبت از دندان نوزاد و کودکان را به صورت زیر توصیه می کند:

تولد تا 6 ماهگی

 • بعد از اینکه نوزاد شیر خورد و قبل از اینکه بخوابد دهان او را تمیز کنید. از آب و پارچه یا گاز استفاده کنید یا از مسواک نرم نوزاد استفاده کنید.
 • اگر در منطقه ای بدون آب فلوراید زندگی می کنید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی فرزندتان در مورد استفاده از مکمل های فلوراید صحبت کنید.
 • همچنین در مورد وارنیش فلورایدی که می توان روی دندان ها اعمال کرد، سوال کنید.
 • عادات تغذیه منظم (تغذیه با شیشه شیر و شیردهی) را ایجاد کنید.

6 تا 12 ماهگی

 • در این مدت، اولین دندان باید ظاهر شود. در این زمان، برای معاینه با دندانپزشک اطفال تماس بگیرید. این کار قبل از تولد یک سالگی کودک حتما انجام شود.
 • بعد از هر بار تغذیه و قبل از خواب با یک برس کوچک و نرم مسواک بزنید. از مقدار بسیار کمی خمیر دندان حاوی فلوراید به اندازه یک دانه برنج استفاده کنید.
 • همانطور که کودک شما شروع به راه رفتن می کند، مراقب آسیب های احتمالی دندان یا صورت باشید.

1 تا 3 سالگی

 • طبق توصیه دندانپزشک اطفال از برنامه معاینات، تمیز کردن دندان ها و مراقبت از دندان نوزاد پیروی کنید. به طور کلی، معاینه و تمیز کردن دندان ها هر 6 ماه برای کودکان و بزرگسالان توصیه می شود.
 • در حدود 3 سالگی، زمانی که کودک شما آبکشی و تف کردن را می آموزد، مسواک زدن با قسمتی به اندازه یک نخود از خمیر دندان حاوی فلوراید بهترین کار است.
 • با استفاده از بازی ها یا آهنگ ها، این تجربه را برای کودک خود لذت بخش کنید. این می تواند به انجام فعالیت دو بار در روز برای هر دوی شما کمک کند.

مراقبت از دندان کودک یک ساله

کارشناسان توصیه می کنند که ملاقات کودک شما با دندانپزشک در عرض 6 ماه پس از رویش اولین دندان ها یا در 12 ماهگی شروع شود. نوزادانی که مشکلات دندانی ناشی از آسیب، بیماری یا مشکل رشدی دارند باید توسط دندانپزشک معاینه شوند.

کودکان نوپا بوسه های زیادی می گیرند و می دهند. اما بزاق حاوی باکتری هایی است که می توانند باعث پوسیدگی دندان شوند. شما می توانید با اطمینان از اینکه خانواده شما عادات بهداشتی دندانی خود را رعایت می کنند، از پوسیدگی دندان در اوایل کودکی در کودک خود جلوگیری کنید. اگر یکی از اعضای خانواده مشکلات لثه داشته باشد، ممکن است باکتری را به کودک شما منتقل کند. در این مورد با خانواده خود صحبت کنید.

مراقبت از دندان کودک یک ساله

برای حفظ لثه های سالم، رشد دندان های قوی و جلوگیری از پوسیدگی دندان به کودک خود غذاهای مغذی بدهید. اینها شامل غلات کامل، سبزیجات و میوه ها است. از دادن غذاهای حاوی قند و کربوهیدرات های فرآوری شده به کودک مانند شیرینی، پاستا و نان سفید پرهیز کنید.

مراقبت از دندان شیری

مراقبت صحیح از دندان های شیری کودک (دندان های اولیه) بسیار مهم است. این دندان ها فضا را برای دندان های بزرگسال (دائمی) آینده نگه می دارند.

 • اگر دندان کودک پوسیدگی داشته باشد یا خیلی زود برداشته شود، فضای دندان های دائمی از بین می رود. فقط از طریق درمان ارتودنسی قابل بازیابی است.
 • دندان های شیری عفونی می توانند باعث رشد نادرست دندان های دائمی شوند. این می تواند منجر به لکه ها، گودال ها و دندان های ضعیف تر شود.
 • دندان های شیری در رشد گفتار مهم هستند.
 • دندان های شیری به جویدن صحیح غذا کمک می کنند و به تغذیه سالم کمک می کنند.

اکثر کودکان در حدود ۵ یا ۶ سالگی دندان های شیری خود را از دست می دهند. کودکان اغلب ابتدا دندان های جلویی خود را از دست می دهند. از دست دادن دندان های شیری تا سن 12 یا 13 سالگی همچنان ادامه دارد. این زمانی است که تمام دندان های دائمی به جز دندان های آسیاب سوم (دندان های عقل) در نهایت بیرون می آیند. این دندان های آسیاب حدود 17 تا 21 سالگی ظاهر می شوند.

مراقبت از دندان نوزاد

وقتی دندان ها بیرون می زنند

کودک شما با 20 دندان زیر لثه متولد می شود و معمولا بین 6 ماهگی تا یک سالگی شروع به رشد می کند. اکثر کودکان تا 3 سالگی مجموعه کامل دندان های خود را دارند. در مورد اینکه چه دندان هایی و چه زمانی در می آیند بیشتر بدانید.

علائم و نشانه های رویش دندان

دندان درآوردن می تواند برای نوزادان و والدین به طور یکسان مراسمی باشد. برخی از نوزادان ممکن است با بیرون آمدن دندان هایشان، بداخلاق، بد خواب و تحریک‌پذیر شوند. اشتهای خود را از دست بدهند یا بیش از حد معمول آب‌ریزش کنند. اسهال، بثورات و تب ناشی از دندان درآوردن نیست. اگر کودک شما در حین دندان درآوردن تب یا اسهال داشت یا همچنان بدحال و ناراحت است، با پزشک خود تماس بگیرید.

چه زمانی مسواک زدن را با خمیر دندان شروع کنیم؟

پوسیدگی دندان کودکان می تواند به محض ظاهر شدن دندان ها اتفاق بیفتد. اگر می‌بینید که وقتی کودک شما لبخند می‌زند، تعدادی سفید مروارید به بیرون نگاه می‌کنند، وقت آن است که یک لوله خمیر دندان حاوی فلوراید را بردارید.

میزان خمیر دندان استفاده شده برای کودک

چه مقدار از خمیر دندان استفاده کنید

تمیز کردن دندان های کودک شما نیاز به مقدار زیادی ندارد. تا زمانی که مطمئن نشدید که کودکتان می تواند خودش مسواک بزند، به مسواک زدن دندان های کودکتان دو بار در روز با یک مسواک هم اندازه کودک ادامه دهید. اگر فرزند شما 3 سال یا کمتر است، از خمیر دندان (به اندازه یک دانه برنج) استفاده کنید. برای کودکان 3 سال یا بیشتر، مقداری از خمیردندان فلوراید (فلوراید تراپی دندان کودکان) به اندازه یک نخود مفید است. درباره ایجاد عادات سالم زودهنگام بیشتر بدانید.

چه زمانی برای اولین ویزیت دندانپزشکی کودک خود برنامه ریزی کنید

این یک نقطه عطف دیگر در یک سال اول هیجان انگیز است. اولین ویزیت دندانپزشکی کودک شما باید پس از ظاهر شدن اولین دندان او انجام شود، اما نه دیرتر از اولین تولد. چرا انقدر زود؟ به محض اینکه کودک شما دندان هایی در آورد، ممکن است دچار پوسیدگی شود. درباره آنچه که باید انتظار داشته باشید و چگونه برای اولین ویزیت دندانپزشکی فرزندتان آماده شوید، بیشتر بدانید.

چه زمانی تمیز کردن بین دندان ها را شروع کنیم

فرقی نمی‌کند بین دندان‌های کودکتان را قبل یا بعد از مسواک زدن تمیز کنید، تا زمانی که بین دندان‌هایی که لمس می‌شوند تمیز کنید. می‌توانید از ابزارهای نخ دندان پلاستیکی مناسب برای تمیز کردن بین دندان‌های کودکتان استفاده کنید تا زمانی که کودکتان این کار را یاد بگیرد.

شما می توانید از پوسیدگی دندان شیشه شیر جلوگیری کنید

پوسیدگی دندان شیشه شیر اغلب در دندان های جلویی بالایی رخ می دهد (اما سایر دندان ها نیز ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند). قرار گرفتن مکرر و طولانی مدت دندان های کودک با نوشیدنی های حاوی قند می تواند باعث پوسیدگی دندان شود. این ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که کودک را با شیشه شیر به رختخواب می‌اندازند، یا زمانی که از شیشه شیر به عنوان پستانک برای یک نوزاد بداخلاق استفاده می‌شود.

نوزاد را بدون شیشه روی تخت بخوابانید.

دهان آنها را تمیز نگه دارید.

دفعه بعد که پستانک فرزندتان به پرواز درآمد، آن را بردارید و در دهان خود قرار ندهید زیرا فکر می‌کنید این کار باعث تمیزتر شدن آن می‌شود. باکتری های ایجاد کننده حفره می توانند از طریق بزاق منتقل شوند، بنابراین شما می توانید به جای محافظت از او در برابر آنها، میکروب ها را به کودک خود معرفی کنید. در مورد زمان غذا هم همینطور. این می تواند طبیعت دوم باشد که یک لقمه از غذای خود را از چنگال به کودک خود بدهید یا از قاشق او استفاده کنید تا مطمئن شوید غذای او آماده خوردن است. برای سلامت دهان و بدن، ظروف و میکروب های خود را جدا نگه دارید.

آب کار می کند!

هنگامی که کودک شما تشنگی می کند، آب بهترین نوشیدنی است، به خصوص اگر فلوراید داشته باشد! نوشیدن آب حاوی فلوراید، باعث کاهش 25٪ پوسیدگی می شود. در حالی که نوشیدنی های شیرین شده مانند آب میوه (حتی آنهایی که برچسب 100% طبیعی دارند)، نوشابه و نوشیدنی های ورزشی می توانند باعث ایجاد پوسیدگی شوند، آب حاوی فلوراید از دندان ها محافظت می کند. نوشیدنی های قندی نیز به افزایش وزن کمک می کنند و آب بدون کالری است.

جلوگیری از پوسیدگی دندان کودک

یک راه دیگر برای حفظ حفره ها وجود دارد

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن تا حد زیادی از دندان های شما در برابر پوسیدگی محافظت می کند، اما سیلانت ها یک سد اضافی بین باکتری های ایجاد کننده حفره و دندان های کودک شما ایجاد می کنند. کودکان سنین مدرسه بدون درزگیر تقریباً سه برابر بیشتر از کودکان دارای درزگیر حفره دارند. با توجه به مرکز کنترل بیماری ها و مرکز دندانپزشکی مبتنی بر شواهد ADA، نشان داده شده است که سیلانت ها خطر پوسیدگی را تا حدود 80 درصد در دندان های آسیاب کاهش می دهند.

 کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج
کلینیک دندانپزشکی وصال در کرج

خدمات مهم کلینیک: ایمپلنت دندان، پروتز دندان، ارتودنسی دندان، کامپوزیت ونیر دندان

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه
تماس با پزشک